Klíčové body
- Elon Musk během jediného dne zbohatl o 35,9 miliardy dolarů díky růstu trhu
- Tesla, Amazon a Meta výrazně posílily, ale Bernard Arnault jako jediný ztratil
- Navzdory středeční rallye ztratili nejbohatší lidé letos už přes 240 miliard dolarů
- Warren Buffett je jediný z první desítky, kdo má letos trvalý zisk
Čisté jmění deseti nejbohatších lidí se jen za tento den dohromady zvýšilo o úctyhodných 135,33 miliardy dolarů, jak uvádí Bloomberg Billionaire Index.
Navzdory tržní rally přišli nejbohatší lidé světa od začátku roku dohromady o 244,36 miliardy dolarů.
V čele středečního žebříčku stál každoročně fluktuující generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk, který si připsal největší část z jednodenního nečekaného přírůstku 135,33 miliardy dolarů, což znamenalo šokující nárůst majetku o 35,9 miliardy dolarů. Muskovo jmění bylo vždy volatilní a navzdory tomuto značnému jednodennímu zisku se jeho celoroční změny snížily o neuvěřitelných 107 miliard dolarů. Za jeho obrovské bohatství vděčíme podílům v jeho společnosti Tesla vyrábějící elektromobily a soukromé vesmírné firmě SpaceX spolu s jeho dalšími podniky, jako jsou Neuralink, X, The Boring Company a xAI.

Zatímco Musk se zapsal do historie monumentálním jednodenním nárůstem majetku, francouzský miliardář Bernard Arnault zůstal v pozadí izolovanou postavou. Naopak Arnault, který je jediným neameričanem mezi deseti nejbohatšími lidmi, zaznamenal ztrátu 5,7 miliardy dolarů a jako jediný z nich netěžil z akciové rallye po Trumpově zrušení cel.
Jeff Bezos, zakladatel a výkonný předseda společnosti Amazon, který v roce 2021 odstoupil z funkce generálního ředitele, ve středu zvýšil své osobní jmění o 18,5 miliardy dolarů – i když v letošním roce je stále na 28,7 miliardy dolarů. Kromě své role ve společnosti Amazon Bezos vlastní také deník The Washington Post, který koupil v roce 2013. Tento zpravodajský deník v posledních měsících zaznamenal odliv předplatitelů, protože Bezos nařídil redakci listu, aby nepodporovala prezidenta, a oznámil, že na stránkách listu budou zveřejňovány pouze názory, které podporují „osobní svobody a volný trh“.
O skok dál od Bezose v seznamu se ve středu ocitl Mark Zuckerberg, generální ředitel společnosti Meta Platforms, který zaznamenal nárůst svého čistého jmění o 25,8 miliardy dolarů. Navzdory tomuto výraznému nárůstu činí Zuckerbergovy celkové ztráty něco málo přes 723 milionů dolarů, což je nejmenší ztráta, kterou letos zaznamenal kterýkoli miliardář v první desítce.
94letý Warren Buffett, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Berkshire Hathaway, je jediným členem první desítky, který v letošním roce trvale dosahuje zisků. Od středy si připsal 8,12 miliardy dolarů a v roce 2025 zatím 20 miliard dolarů.
Buffetův konglomerát vlastní mnohamiliardové podíly ve veřejných společnostech, jako jsou Apple a American Express. Jeho schopnost odolávat tržním propadům mu vynesla pověst legendárního investora.

Larry Ellison, spoluzakladatel a technologický ředitel společnosti Oracle, zaznamenal ve středu nárůst svého čistého jmění o 15,5 miliardy dolarů, což mu poskytlo polštář k jeho celoročním ztrátám ve výši 32,7 miliardy dolarů. Stejně tak bývalý generální ředitel společnosti Microsoft Steve Ballmer a spoluzakladatel společnosti Google Larry Page rovněž zaznamenali skokové zvýšení svého čistého jmění, když se podívali na středeční nárůst o 11,2 miliardy, resp. 11 miliard dolarů.
Bill Gates, spoluzakladatel Microsoftu, odstoupil v roce 2020 z představenstva této technologické společnosti a nyní vlastní pouze malé procento jejích akcií. V porovnání s ostatními v první desítce zaznamenal relativně skromné zisky, když jeho čisté jmění ve středu vzrostlo o 4,81 miliardy dolarů, čímž jeho celoroční ztráty dosáhly 6,64 miliardy dolarů. Gates nyní tráví většinu svého veřejného života propagací Gatesovy nadace, filantropického úsilí podporujícího globální zdravotnictví, vzdělávání a klimatické iniciativy.
Navzdory všeobecnému vzestupnému trendu ztráty z roku 2025 těžce doléhají na nejbohatší lidi světa a dokazují, že ani jejich jmění není odolné vůči ekonomickým výkyvům. Vzhledem k tomu, že akciové trhy po celém světě i nadále reagují na politické změny, uvidíme, jak se osudy těchto osob změní v reakci na neustále se měnící globální ekonomické počasí.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky