Klíčové body
- Futures jsou volatilní
- Trumpova cla vstupují v platnost
- Nová várka hospodářských výsledků
- Zápis z jednání FOMC
Referenční index S&P 500 se v předchozí seanci poprvé po téměř roce uzavírá pod hranicí 5 000 bodů, když se vytratily naděje, že by Trumpova administrativa mohla být ochotna okamžitě vyjednat obchodní dohody s jednotlivými zeměmi. Jinde budou investoři sledovat hospodářské výsledky společností Delta Air Lines
Futures jsou volatilní
Futures na americké akcie se po dalším kole volatilního obchodování v předchozí seanci pohybovaly kolem nulové hodnoty, když slábly naděje, že Trumpova administrativa bude brzy usilovat o ústupky ohledně svých rozsáhlých cel.
Do 09:34 SEČ se futures kontrakt na Dow propadl o 74 bodů, tj. o 0,2 %, futures na S&P 500 o 11 bodů, tj. o 0,2 %, a futures na Nasdaq 100 o 18 bodů, tj. o 0,1 %.
Hlavní indexy na Wall Street v úterý při zahajovacím zvonění vystřelily vzhůru, částečně díky očekávání, že Trump bude otevřený jednání o odvodech s mnoha obchodními partnery USA.
Tyto zisky však byly později vymazány poté, co představitelé Bílého domu uvedli, že v reakci na odvetná protiopatření Pekingu přistoupí k uvalení dodatečného 50 % cla na Čínu, čímž se americká cla na druhou největší ekonomiku světa zvýší na 104 %. Čína ze své strany slíbila, že se bude bránit proti tomu, co považuje za vydírání.
Obchodní zástupce USA Jamieson Greer rovněž sdělil senátní komisi, že Trump v nejbližší době neplánuje změnit svou celní taktiku, a to navzdory několikadennímu propadu akciových trhů a prohlubujícím se obavám z možné recese.

Treasuries prodloužily prudký výprodej, který začal rovněž v pondělí. Investoři, včetně hedgeových fondů, prodávali likvidní aktiva, aby pokryli maržové výzvy vyvolané poklesem jiných tříd aktiv, uvedla agentura Reuters.
Trumpova cla vstupují v platnost
Ve středu vstoupila v platnost řada Trumpových cel, včetně 104% odvodů na Čínu, což dále eskalovalo globální obchodní konflikt a zhoršilo náladu na trzích.
Od chvíle, kdy Trump minulý týden na akci v Růžové zahradě Bílého domu odhalil plány na plošná cla, se akcie propadly a referenční index S&P 500 se posunul do blízkosti medvědího trhu – obvykle definovaného jako 20% pokles od nedávného vrcholu.
V úterý index poprvé za téměř rok skončil pod úrovní 5 000 bodů. Od Trumpova oznámení cel z 2. dubna ztratil již 5,83 bilionu dolarů – zaznamenal tak nejtěžší čtyřdenní ztráty od vzniku indexu S&P 500 v 50. letech 20. století.
Trump obecně odmítl tržní otřesy s odůvodněním, že jde o nezbytnou bolest k nápravě vnímané nespravedlivé obchodní nerovnováhy. Obchodníci také upozornili na nejistotu ohledně výhledu cel poté, co Trump prohlásil, že tyto kroky mohou být „trvalé“ a zároveň nástrojem k přesvědčení zahraničních zemí, aby podepsaly výhodné obchodní dohody.
V úterním projevu v Bílém domě Trump uvedl, že „mnoho zemí“ má zájem uzavřít dohody, a dodal, že očekává, že mezi těmi, kdo budou chtít uzavřít dohodu, bude i Čína. Trumpovi představitelé mají hovořit s tradičně blízkými obchodními partnery USA Jižní Koreou a Japonskem, zatímco ministr financí Scott Bessent se má ve středu setkat s vietnamským vicepremiérem.
Nová várka hospodářských výsledků
V rámci výsledkového kalendáře budou investoři ve středu sledovat výsledky hospodaření nápojářské společnosti Constellation Brands a dopravce Delta Air Lines.
Analytici očekávají, že Delta – která již vydala negativní předběžné oznámení za první čtvrtletí – poskytne nový pohled na výhled poptávky, až bude reportovat před zahájením seance. Constellation, vlastník piv jako Modelo a Pacifico, zveřejní své výsledky po uzavření trhů v USA.
„Sentiment kolem leteckých společností se stal extrémně negativním kvůli obavám, že poptávka se propadne v důsledku nedávné makro/finanční volatility vyvolané cly,“ uvedli analytici Vital Knowledge ve zprávě pro klienty. „Constellation vrhne světlo nejen na stav spotřebitelské poptávky, ale také na dopady cel.“
Nedávné ekonomické údaje ukázaly, že spotřebitelská nálada se v březnu, před úplným odhalením Trumpových cel, propadla, protože Američané se obávali o své osobní finance, podmínky podnikání a nezaměstnanost. Skokově se zvýšila také inflační očekávání na rok dopředu.

Údaje naznačovaly, že na pozadí nejistoty vyvolané cly jsou nakupující stále opatrnější a mohou omezit výdaje za nepotřebné položky. Následně se objevily obavy z možné recese v širší ekonomice, ačkoli nejnovější čísla nenaznačují, že by se USA již nacházely v útlumu.
🇺🇸 Zápis z jednání FOMC
Zápis z posledního politického zasedání Federálního rezervního systému bude zveřejněn ve středu, ačkoli analytici upozornili, že dopad dokumentu by mohl být oslaben sérií rychlých politických změn z Bílého domu od březnového zasedání centrální banky.
Přesto budou investoři vyhlížet komentáře kolem náznaku, že Fed zpomalí probíhající snižování své rozvahy, což je proces známý jako kvantitativní zpřísňování.
Federální výbor pro volný trh, který rozhoduje o sazbách, se na svém zasedání 19. března rozhodl ponechat úrokové sazby beze změny. Tvůrci politiky naznačili, že stále očekávají snížení výpůjčních nákladů o půl procentního bodu do konce roku 2025, přestože zvýšili své projekce inflace na letošní rok.
Trumpova celní cla tyto prognózy zamlžila. Uvidíme, zda tato opatření zvýší inflační tlaky a zatíží hospodářskou aktivitu.
Ropa klesá na čtyřleté minimum
Ceny ropy se ve středu propadly a klesly na nejnižší úroveň za více než čtyři roky v důsledku zintenzivnění obchodní války mezi Čínou a USA, dvěma největšími světovými ekonomikami.
V 09:33 SEČ futures na ropu Brent klesly o 2,6 % na 61,20 USD za barel. Futures na americkou ropu West Texas Intermediate klesly o 2,7 % na 57,98 USD za barel.
Tyto ztráty následují po eskalaci celní války mezi USA a Čínou poté, co prezident Trump zvýšil cla na čínské zboží na vysokých 104 %.
Od 2. dubna, kdy Trump oznámil vyšší cla na své obchodní partnery, ztratila ropa přibližně pětinu své hodnoty, což je největší pětidenní pokles od března 2022.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky