Klíčové body
- Zlato dosáhlo historického maxima díky obavám z obchodní války a měnové politiky
- Powell varoval před nejistotou, Fed zatím neplánuje snížení sazeb
- Investoři hledají bezpečí, zlato letos vzrostlo už o 28 %
- Čína a USA zůstávají v napětí, což dál podporuje růst zlata
Výrazný nárůst přišel krátce poté, co předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell varoval před nepředvídatelnými důsledky obchodních opatření administrativy prezidenta Donalda Trumpa. Jeho opatrný přístup k případným zásahům Fedu navíc vyvolal pochybnosti o tom, že by centrální banka v nejbližší době uvolnila měnovou politiku kvůli situaci na trzích.
Zlato se ve čtvrtek vyšplhalo až o 0,4 % na 3 357,78 USD za unci, než část zisků mírně odevzdalo. Ve středu však kov zaznamenal prudký jednodenní nárůst o 3,5 %, což bylo nejvíce od března 2023. Tento růst byl způsoben kombinací několika faktorů: oslabující americký dolar, zvýšená volatilita na akciových trzích a především celkový nárůst geopolitické a ekonomické nejistoty.
Powell ve svém vystoupení v Ekonomickém klubu v Chicagu zdůraznil, že centrální banka zatím neplánuje bezprostřední kroky ke snížení úrokových sazeb, protože neexistuje dostatek jasných informací o dalším vývoji obchodní politiky. „To zatím nevíme, a dokud to nebudeme vědět, nemůžeme činit informovaná rozhodnutí,“ řekl Powell, čímž investorům naznačil, že žádné rychlé zásahy od Fedu očekávat nemají.

Současná situace je poznamenaná obnoveným obchodním napětím mezi Spojenými státy a jejich partnery, zejména Japonskem a Čínou. Washington sice zahájil s Japonskem oficiální jednání, ale zatím bez konkrétní dohody. Jednání však pokračují a obě strany naznačily ochotu najít řešení během 90denní odkladné lhůty. Prezident Trump označil rozhovory za „velký pokrok“, nicméně investoři zůstávají opatrní.
Na druhé straně Čína dává najevo odpor vůči tlaku USA. Prezident Si Ťin-pching během své cesty po jihovýchodní Asii opakovaně vyzýval k regionální jednotě a k odporu vůči „hegemonii a mocenské politice“. Státní tisková agentura Sin-chua citovala jeho slova o potřebě společného postoje proti rozdělování světa na konfrontační tábory, což lze vnímat jako nepřímou kritiku amerického postupu.
Zlato jako tradiční bezpečný přístav v době nejistoty z těchto výroků a situace jednoznačně těží. Letos už kov posílil téměř o 28 %, čímž překonal celoroční zisk z roku 2024, který činil 27 %. Investoři čelící rostoucímu napětí, nejistotě ohledně hospodářského výhledu a kolísavým akciovým trhům přesouvají své prostředky do aktiv, která považují za stabilnější.
Nicholas Frappell, vedoucí institucionálních trhů ve společnosti ABC Refinery v Sydney, upozornil, že hlavním tématem roku 2025 je právě nejistota. Ať už jde o nejasné záměry americké administrativy, přístup obchodních partnerů USA k novým clům, nebo vývoj měnové politiky centrálních bank – všechno přispívá k prostředí, ve kterém investoři hledají ochranu svého kapitálu. „Zlato má z této atmosféry neustálého napětí velký prospěch,“ uvedl Frappell.
Navzdory čtvrtečnímu mírnému poklesu, kdy se cena zlata v 10:25 v Singapuru obchodovala za 3 338,45 USD za unci, zůstává drahý kov na cestě k týdennímu zisku kolem 3 %. Index dolaru Bloomberg po středečním výrazném poklesu o 0,7 % mírně posílil o 0,2 %, ale stále se drží poblíž šestiměsíčního minima, což dál podporuje zájem o zlato.

Na rozdíl od zlata však ostatní drahé kovy ve čtvrtek ztrácely. Stříbro, platina i palladium oslabily, což může být důsledkem specifických tržních faktorů v jejich odvětvích, ale i známkou přesunu likvidity právě do zlata jako nejlikvidnějšího drahého kovu.
Zlato tak opět potvrzuje svou roli indikátoru tržní nervozity. Dokud bude prostředí globální nejistoty přetrvávat – ať už kvůli obchodním válkám, měnové politice nebo geopolitickým napětím – zájem o tento kov bude pravděpodobně i nadále růst. Vývoj v příštích týdnech proto bude klíčový nejen pro investory do zlata, ale i pro celkové směřování finančních trhů.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky