Polská armáda ve středu 10. září 2025 prvně zasáhla proti dronům, které vstoupily do jejího vzdušného prostoru, což je signál vážného zhoršení bezpečnostní situace v regionu. Tento incident se stal během probíhajícího konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou, kdy se Polsko stalo prvním členem NATO, jenž použil své ozbrojené síly vůči ruským operacím.
Polský premiér Donald Tusk označil tuto situaci za „velkou provokaci“ a zdůraznil, že Polsko je připraveno čelit dalším hrozbám. Tusk uvedl, že „situace je vážná a musíme se připravit na různé scénáře“.
Reakce evropských vůdců byla jednoznačná. Emmanuel Macron, prezident Francie, odsoudil ruskou agresi slovy: „Incidente zmíněné drony jsou pro nás nepřijatelné, žádám Rusko, aby ukončilo tento nezodpovědný eskalaci“.
Na druhé straně, ruský chargé d’affaires v Polsku, Andrey Ordash, prohlásil, že „obvinění z ruského původu dronů jsou bezdůvodná“ a požádal o důkazy.
Chcete využít této příležitosti?V této napjaté atmosféře se každý politický krok může vyvíjet na novou úroveň konfliktu, při čemž Kaja Kallas, vysoká představitelka EU pro zahraniční věci, zdůraznila, že je třeba posílit obranu Evropy a podporu Ukrajiny.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky