Akcie evropských obranných společností vzrostly ve středu 24. září 2025 následkem prohlášení prezidenta USA Donalda Trumpa, který vyjádřil silnější podporu pro územní obnovu Ukrajiny. Trumpova slova o tom, že Ukrajina může znovu získat veškerá území, která ztratila vůči Rusku, včetně Krymu a částí Doněcku a Luhansku, se setkala s pozitivní odezvou na trhu.
Trumpova prohlášení, v nichž kritizoval ruské vojenské kapacity jako „papírového tygra“, naznačují změnu v přístupu USA k podpoře Ukrajiny. To vedlo ke zvýšení akcií firem jako jsou Saab, Hensoldt a BAE Systems, jejichž ceny vzrostly mezi 1,6% a 4,7%.
Europske indexy obrany vzrostly o 0,8%, zatímco širší index STOXX 600 poklesl o 0,45%. Tento rozpor ukazuje na silnou důvěru investorů v sektor obranného průmyslu, přičemž NATO a EU přihrávají k posílení pozic Ukrajiny v přístupu k Rusku.
Francouzský prezident Emmanuel Macron uvítal Trumpova slova jako příležitost pro posílení tlaku na Rusko během jeho současných ekonomických a vojenských problémů. Tato situace naznačuje, že podporu Ukrajiny bude i nadále zvyšovat významný mezinárodní konsensus.
V rámci finančních trhů se akcie v segmentu obrany staly vyhledávanými, což může signalizovat budoucí investiční trendy ve střednědobém horizontu. Podle dostupných údajů, trhy zachycují významnou posílení obranných soutěží kvůli geopolitickým napětím v regionu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky