Wall Street je v napětí, akcie technologických společností pokračují v poklesu
V souvislosti s nedávno zveřejněnými čtvrtletními výsledky hospodaření technologických společností s velkou tržní kapitalizací se objevil nápadný trend – Wall Street je nervózní.
Index Nasdaq Composite klesl tento týden o 3,4 %, čímž prodloužil svůj třítýdenní propad na 8,8 %
Slabé čtvrtletní výsledky technologických gigantů Amazon a Apple přispěly k poklesu jejich akcií
Akcie společnosti Meta vzrostly téměř o 5 % díky silným čtvrtletním výsledkům a optimistické prognóze
Nvidia ztratila 17 % během třítýdenního poklesu Nasdaq, přestože její akcie od začátku roku vzrostly o více než 110 %
Index Nasdaq Composite, který je z velké části tvořen technologickými akciemi, zaznamenal tento týden výrazný propad o 3,4 %. Tímto propadem se třítýdenní pokles propadl na znepokojivých 8,8 %, což představuje nejhorší výkonnost indexu od září 2022, tedy od období zatíženého prudkým růstem inflace a balonem úrokových sazeb, jak uvádí společnost FactSet.
Narativ technologického sektoru byl až dosud od konce roku 2022 převážně optimistický. Americká ekonomika zahájila po pandemickém propadu oživení, v jehož čele stál technologický sektor, který využil růstového potenciálu představovaného vzestupem umělé inteligence. Důkazem toho byl působivý 43% nárůst indexu Nasdaq v roce 2022. Index si od počátku roku dokázal udržet 12% nárůst, a dokonce ještě minulý měsíc dosáhl rekordní hodnoty.
Zdroj: Getty Images
Zdá se však, že se karta obrací, neboť současná výsledková sezóna zklamala, prognózy růstu některých společností se nenaplnily a jiné signalizují potenciální překážky v budování infrastruktury umělé inteligence. Tento klesající trend zůstává ve stínu širších obav týkajících se celkové ekonomiky USA. Údaje ministerstva práce zveřejněné minulý pátek naznačily výrazné zpomalení růstu počtu pracovních míst za červenec spolu s nárůstem nezaměstnanosti. Stalo se tak den poté, co se vedle oslabení výrobního sektoru objevil nečekaný nárůst žádostí o podporu v nezaměstnanosti.
Josh Koren, zakladatel společnosti Musketeer Capital Partners, naznačuje, že technologičtí giganti jsou vzhledem ke svým více než bilionovým oceněním stále náchylnější k dopadům celkové americké ekonomiky, a to především kvůli své velikosti. To je podle něj hlavním důvodem, proč se do výkonnosti těchto společností přirozeně promítají obecné ekonomické slabiny.
Příkladem tohoto trendu jsou technologičtí giganti Amazon a Apple, kteří minulý čtvrtek oznámili své hospodářské výsledky. Amazon nesplnil očekávání ohledně tržeb a zveřejnil chmurnou prognózu. Společnost Apple zároveň vykázala utlumený růst horní linie o slabých 5 %. Koren vysvětlil: “Se zpomalením ekonomiky zpomalí i podniky jako Amazon, Apple, které se také zpomalí.”
Amazon (AMZN) v pátek zaznamenal prudký pokles o 8,8 %, čímž završil svůj třítýdenní pokles na 14 %. V rámci hovoru k výsledkům přičítají vedoucí pracovníci část výpadku tržeb tomu, že spotřebitelé se rozhodli pro levnější zboží pro domácnost a nakupují méně drahých položek, jako jsou počítače a televizory. Finanční šéf Amazonu Brian Olsavsky uvedl, že tyto trendy byly patrné již v předchozím roce a nevykazují žádné známky zmírnění.
Naopak výsledky společnosti Apple (AAPL) byly méně znepokojivé. Společnost překonala odhady zisku i tržeb a v pátek skončila mírně výše. Tento mírný zisk však byl zasazen do kontextu 5% poklesu v posledních dvou týdnech.
Také další technologický titán, společnost Microsoft (MSFT), zaznamenala tento týden pokles svých akcií o 4 %, což znamená 10% pokles za období tří týdnů. Důvod tohoto poklesu souvisel s tím, že společnost vydala slabší než očekávanou prognózu pro aktuální čtvrtletí spolu s pomalejším než očekávaným růstem svého cloudového segmentu Azure. Analytici společnosti Mizuho později uvedli, že spotřeba jádra Azure společnosti Microsoft byla zasažena kapacitními omezeními a změkčením v některých evropských zeměpisných oblastech.
Snížení zaznamenala také společnost Alphabet (GOOGL), jejíž akcie tento týden mírně poklesly po 10% poklesu v předchozích dvou týdnech. K tomuto poklesu přispěly její příjmy z reklamy na YouTube, které zaostaly za odhady, a pomalý celkový růst příjmů z reklamy o pouhých 11 %.
Naopak zlatým dítětem se stal gigant sociálních médií Meta Platforms (META), který tento týden zaznamenal téměř 5% nárůst hodnoty svých akcií poté, co překonal odhady Wall Street a nabídl jasnou prognózu. Generální ředitel Mark Zuckerberg to přičítá značným investicím společnosti do umělé inteligence, které vytvářejí efektivnější a přizpůsobivější reklamní zážitky.
I přes tento nedávný růst však akcie společnosti Meta za třítýdenní období stále klesají.
Uprostřed vzestupů a pádů se na horské dráze pohybuje jediná technologická megaspolečnost, která má ještě zveřejnit své výsledky, společnost Nvidia Corp. (NVDA). Lídr v oblasti umělé inteligence ztratil 17 % v rámci třítýdenního poklesu indexu Nasdaq. Záchranou je však to, že akcie od začátku roku stále vzrostly o více než 110 %. Nvidia se při budování infrastruktury umělé inteligence do značné míry spoléhá na své špičkové technologické kolegy. V důsledku toho může jakýkoli náznak klopýtnutí vyvolat vlnový efekt na výkonnost akcií Nvidie. Společnost Nvidia má své výsledky oznámit 28. srpna.
Na druhém konci spektra technologického sektoru se nachází churavějící výrobce čipů Intel Corp. (INTC). Kdysi největší světový výrobce čipů Intel v posledních letech zaznamenal úpadek. V závodě o umělou inteligenci výrazně zaostává a utrpěla dramatickou ztrátu – minulý pátek její akcie utrpěly nejhorší propad za posledních 50 let, když se propadly o 26 % na úroveň nevídanou od roku 2013.
Zdroj: Shutterstock
Příčinou tohoto dramatického poklesu bylo masivní vynechání zisku spolu s oznámením rozsáhlých plánů restrukturalizace, včetně zrušení 15 % pracovních sil. Generální ředitel společnosti Intel Pat Gelsinger tento krok označil za “nejpodstatnější restrukturalizaci společnosti Intel od přechodu na paměťové mikroprocesory před čtyřmi desetiletími”. Důvěra investorů však zůstává neotřesitelná kvůli pochybnostem o účinnosti tak rozsáhlé reorganizace.
Analytici KeyBanc Capital Markets ve své páteční zprávě ponechali doporučení držet akcie, ale snížili své odhady s odkazem na četné problémy, kterým Intel čelí. Analytici poznamenali, že tak rozsáhlá redukce počtu zaměstnanců by pravděpodobně ještě více ztížila cestu k dosažení jejich cílů.
Závěrem lze říci, že technologický sektor čelí křehkému balancování. Musí se pohybovat na své cestě uprostřed zpomalujícího růstu, možnosti pomalého budování infrastruktury umělé inteligence a širší ekonomické nestability, i když společnosti jako Meta ukazují, že je možné vzdorovat nepřízni osudu a uspět.
Uprostřed nejistoty je jasné jedno: společnosti, které se dokážou rychle přizpůsobit a předvídat změny, budou v čele technologické zlaté horečky, zatímco ty, které to nedokážou, by se mohly dočkat rychlého poklesu svého štěstí. Vzhledem k tomu, že Wall Street s napětím sleduje, co se bude dít, je jisté, že riziko a odměna v oblasti investic do technologií zůstávají stejně proměnlivé a potenciálně plodné jako kdykoli předtím.
Index Nasdaq Composite, který je z velké části tvořen technologickými akciemi, zaznamenal tento týden výrazný propad o 3,4 %. Tímto propadem se třítýdenní pokles propadl na znepokojivých 8,8 %, což představuje nejhorší výkonnost indexu od září 2022, tedy od období zatíženého prudkým růstem inflace a balonem úrokových sazeb, jak uvádí společnost FactSet.Narativ technologického sektoru byl až dosud od konce roku 2022 převážně optimistický. Americká ekonomika zahájila po pandemickém propadu oživení, v jehož čele stál technologický sektor, který využil růstového potenciálu představovaného vzestupem umělé inteligence. Důkazem toho byl působivý 43% nárůst indexu Nasdaq v roce 2022. Index si od počátku roku dokázal udržet 12% nárůst, a dokonce ještě minulý měsíc dosáhl rekordní hodnoty.Zdá se však, že se karta obrací, neboť současná výsledková sezóna zklamala, prognózy růstu některých společností se nenaplnily a jiné signalizují potenciální překážky v budování infrastruktury umělé inteligence. Tento klesající trend zůstává ve stínu širších obav týkajících se celkové ekonomiky USA. Údaje ministerstva práce zveřejněné minulý pátek naznačily výrazné zpomalení růstu počtu pracovních míst za červenec spolu s nárůstem nezaměstnanosti. Stalo se tak den poté, co se vedle oslabení výrobního sektoru objevil nečekaný nárůst žádostí o podporu v nezaměstnanosti.Josh Koren, zakladatel společnosti Musketeer Capital Partners, naznačuje, že technologičtí giganti jsou vzhledem ke svým více než bilionovým oceněním stále náchylnější k dopadům celkové americké ekonomiky, a to především kvůli své velikosti. To je podle něj hlavním důvodem, proč se do výkonnosti těchto společností přirozeně promítají obecné ekonomické slabiny.Příkladem tohoto trendu jsou technologičtí giganti Amazon a Apple, kteří minulý čtvrtek oznámili své hospodářské výsledky. Amazon nesplnil očekávání ohledně tržeb a zveřejnil chmurnou prognózu. Společnost Apple zároveň vykázala utlumený růst horní linie o slabých 5 %. Koren vysvětlil: “Se zpomalením ekonomiky zpomalí i podniky jako Amazon, Apple, které se také zpomalí.”Amazon v pátek zaznamenal prudký pokles o 8,8 %, čímž završil svůj třítýdenní pokles na 14 %. V rámci hovoru k výsledkům přičítají vedoucí pracovníci část výpadku tržeb tomu, že spotřebitelé se rozhodli pro levnější zboží pro domácnost a nakupují méně drahých položek, jako jsou počítače a televizory. Finanční šéf Amazonu Brian Olsavsky uvedl, že tyto trendy byly patrné již v předchozím roce a nevykazují žádné známky zmírnění. Naopak výsledky společnosti Apple byly méně znepokojivé. Společnost překonala odhady zisku i tržeb a v pátek skončila mírně výše. Tento mírný zisk však byl zasazen do kontextu 5% poklesu v posledních dvou týdnech. Také další technologický titán, společnost Microsoft , zaznamenala tento týden pokles svých akcií o 4 %, což znamená 10% pokles za období tří týdnů. Důvod tohoto poklesu souvisel s tím, že společnost vydala slabší než očekávanou prognózu pro aktuální čtvrtletí spolu s pomalejším než očekávaným růstem svého cloudového segmentu Azure. Analytici společnosti Mizuho později uvedli, že spotřeba jádra Azure společnosti Microsoft byla zasažena kapacitními omezeními a změkčením v některých evropských zeměpisných oblastech. Snížení zaznamenala také společnost Alphabet , jejíž akcie tento týden mírně poklesly po 10% poklesu v předchozích dvou týdnech. K tomuto poklesu přispěly její příjmy z reklamy na YouTube, které zaostaly za odhady, a pomalý celkový růst příjmů z reklamy o pouhých 11 %. Naopak zlatým dítětem se stal gigant sociálních médií Meta Platforms , který tento týden zaznamenal téměř 5% nárůst hodnoty svých akcií poté, co překonal odhady Wall Street a nabídl jasnou prognózu. Generální ředitel Mark Zuckerberg to přičítá značným investicím společnosti do umělé inteligence, které vytvářejí efektivnější a přizpůsobivější reklamní zážitky.I přes tento nedávný růst však akcie společnosti Meta za třítýdenní období stále klesají. Uprostřed vzestupů a pádů se na horské dráze pohybuje jediná technologická megaspolečnost, která má ještě zveřejnit své výsledky, společnost Nvidia Corp. . Lídr v oblasti umělé inteligence ztratil 17 % v rámci třítýdenního poklesu indexu Nasdaq. Záchranou je však to, že akcie od začátku roku stále vzrostly o více než 110 %. Nvidia se při budování infrastruktury umělé inteligence do značné míry spoléhá na své špičkové technologické kolegy. V důsledku toho může jakýkoli náznak klopýtnutí vyvolat vlnový efekt na výkonnost akcií Nvidie. Společnost Nvidia má své výsledky oznámit 28. srpna. Na druhém konci spektra technologického sektoru se nachází churavějící výrobce čipů Intel Corp. . Kdysi největší světový výrobce čipů Intel v posledních letech zaznamenal úpadek. V závodě o umělou inteligenci výrazně zaostává a utrpěla dramatickou ztrátu – minulý pátek její akcie utrpěly nejhorší propad za posledních 50 let, když se propadly o 26 % na úroveň nevídanou od roku 2013.Příčinou tohoto dramatického poklesu bylo masivní vynechání zisku spolu s oznámením rozsáhlých plánů restrukturalizace, včetně zrušení 15 % pracovních sil. Generální ředitel společnosti Intel Pat Gelsinger tento krok označil za “nejpodstatnější restrukturalizaci společnosti Intel od přechodu na paměťové mikroprocesory před čtyřmi desetiletími”. Důvěra investorů však zůstává neotřesitelná kvůli pochybnostem o účinnosti tak rozsáhlé reorganizace.Analytici KeyBanc Capital Markets ve své páteční zprávě ponechali doporučení držet akcie, ale snížili své odhady s odkazem na četné problémy, kterým Intel čelí. Analytici poznamenali, že tak rozsáhlá redukce počtu zaměstnanců by pravděpodobně ještě více ztížila cestu k dosažení jejich cílů. Závěrem lze říci, že technologický sektor čelí křehkému balancování. Musí se pohybovat na své cestě uprostřed zpomalujícího růstu, možnosti pomalého budování infrastruktury umělé inteligence a širší ekonomické nestability, i když společnosti jako Meta ukazují, že je možné vzdorovat nepřízni osudu a uspět.Uprostřed nejistoty je jasné jedno: společnosti, které se dokážou rychle přizpůsobit a předvídat změny, budou v čele technologické zlaté horečky, zatímco ty, které to nedokážou, by se mohly dočkat rychlého poklesu svého štěstí. Vzhledem k tomu, že Wall Street s napětím sleduje, co se bude dít, je jisté, že riziko a odměna v oblasti investic do technologií zůstávají stejně proměnlivé a potenciálně plodné jako kdykoli předtím.