Zatímco se rozvodné sítě nadále soustředí na zajištění dostatku plynu a elektřiny pro zásobování domácností v nadcházejících měsících, odborníci se již nyní obávají, že by se všechny stejné problémy mohly příští zimu opakovat a možná se i zhoršit.
A dopady současné plynové krize by mohly trvat ještě déle. V prosinci jedna z nejuznávanějších britských energetických poradenských společností varovala, že ceny plynu by mohly zůstat vysoké až do konce desetiletí.
To přichází v době, kdy jsou Britové nuceni platit více než kdykoli předtím, aby si tuto zimu udrželi teplo ve svých domovech. Totéž platí pro většinu zemí v Evropě, kde ceny plynu a elektřiny za poslední rok a půl prudce vzrostly.
Podle odborníků bude situace na kontinentu v příští zimě do značné míry záviset na tom, jak chladný bude leden, únor a březen.

Pokud bude počasí nezvykle teplé, lidé pravděpodobně nebudou potřebovat tolik plynu k vytápění svých domovů, takže evropská úložiště plynu budou mít po skončení zimy větší zásoby.
To by kontinentu usnadnilo doplnění zásob během léta, a to i bez ruského plynu.
Martin Young, vedoucí analytik společnosti Investec, uvedl, že před příští zimou bude také uvedeno do provozu o něco více větrných elektráren, což pomůže s dodávkami elektřiny. Stále však panuje nejistota ohledně některých uhelných a jaderných výrobců elektřiny.
Vláda uzavřela dohodu se starými uhelnými elektrárnami, které byly vyřazeny z provozu, že v případě potřeby budou k dispozici pro napájení v letošní zimě. Zatím to nebylo nutné, ale ministři to možná budou chtít prodloužit i na příští zimu.
„Můj pocit je, že ve Spojeném království nedojde k velkým změnám na straně dodávek, nakonec bude záležet na tom, kam ze zimy odejdeme, pokud se podíváte na širší evropský kontext,“ řekl.
Přestože dodávky z Ruska loni v létě klesaly, část plynu stále přicházela, což Evropanům umožnilo odložit si ho na horší časy.

Příští léto budou plynovody, které spojují Rusko s Evropou, pravděpodobně zcela uzavřeny.
V důsledku toho bude muset být většina plynu dováženého na kontinent dovážena loděmi z USA, Kataru a dalších zemí.
Na světě je však omezený počet tankerů na zkapalněný zemní plyn
Ve snaze dostat více tohoto plynu, který se ochlazuje na teplotu kolem -160 °C, aby byl kapalný a mohl se snadněji skladovat a přepravovat, k evropským břehům, vznikly v posledních měsících projekty nových terminálů nebo byly urychleny jejich realizace.
V prosinci Německo otevřelo svůj vůbec první terminál LNG, což je signálem rozsáhlé změny energetické politiky země, která byla v minulosti tak silně vázána na dovoz ruského plynu.
V příštím roce se v Německu otevřou další dva terminály LNG.
Spojené království a Španělsko a Portugalsko mají největší dovozní kapacity pro LNG v Evropě – což jim umožňuje vstup na světové trhy. Pyrenejský poloostrov však nemá mnoho plynovodů, které by ho spojovaly se zbytkem Evropy, takže španělské terminály jsou pro jeho sousedy méně užitečné.

Navzdory tomu, že společnost Centrica nedávno znovu otevřela opuštěný starý zásobník plynu, má Velká Británie jen velmi málo míst, kde by mohla skladovat LNG, který bude v létě dovážet.
V důsledku toho bude velká část plynu, který přichází do britských terminálů, přímo reexportována do Evropy, zejména do Nizozemska, kde bude přečerpán do podzemních zásobníků v rámci přípravy na zimu.
Plyn z norských a britských plynových polí bude také sloužit k doplnění evropských zásob v teplejších měsících, kdy domácnosti a podniky potřebují méně plynu.
Ačkoli však LNG může nabídnout částečné řešení dodávek plynu do Evropy, nemůže stlačit ceny plynu na úroveň, na které byly dříve. LNG je již nyní drahý způsob přepravy plynu – k jeho získání a udržení dostatečně chladného plynu v cisternách je zapotřebí mnoho energie a drahého vybavení.
A protože tankery LNG mohou cestovat kamkoli, aby si zajistily životně důležitý plyn, který potřebuje, bude muset Evropa přeplatit to, co jsou ochotni zaplatit kupující po celém světě.
Přechodem na stále větší závislost na tankerech LNG pro své potřeby plynu si tedy Evropa zajistí roky vyšších cen.
Cornwall Insight, uznávaná energetická poradenská společnost se sídlem ve východní Anglii, uvedla, že očekává, že ceny zůstanou vysoké až do konce desetiletí.
„Podle pravděpodobných scénářů se v létě 2022 ještě více sníží potrubní toky ruského plynu a také uvidíme, že ceny plynu zůstanou nad úrovní z doby před pandemií nejméně do roku 2030, protože trh potřebuje čas, aby se přizpůsobil této změně dynamiky nabídky a poptávky v Evropě,“ uvedl vedoucí analytik výzkumu Dr. Matthew Chadwick.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky