Rozšíření skupiny, která zahrnuje Brazílii, Rusko, Indii, Čínu a Jihoafrickou republiku, by bylo výhodné pro Peking, protože druhá největší ekonomika světa se snaží získat diplomatický vliv, aby mohla čelit převaze rozvinutých zemí v OSN, Mezinárodním měnovém fondu, Světové bance a dalších institucích.
Rozhovor o rozšíření iniciovala Čína, když se v loňském roce stala předsednickou zemí, což vyvolalo obavy ostatních členů, že jejich vliv bude oslaben, zejména pokud budou přijati blízcí spojenci Pekingu. Hrubý domácí produkt Číny je více než dvakrát větší než všech čtyř ostatních členů BRICS dohromady.
Návrh na rozšíření BRICS bude jedním z hlavních bodů, na které se ekonomický blok letos zaměří, uvedl velvyslanec Anil Sooklal. Jihoafrická republika je současným předsedou skupiny.
„Na dveře zaklepal více než tucet zemí,“ řekl Sooklal v rozhovoru v Johannesburgu minulý týden. „Jsme poměrně daleko s hledáním další skupiny nových členů.“
Nerovnováha hlasů
Potenciální změna pozice BRICS přichází v době, kdy se vyspělé země v Evropě a Severní Americe snaží posílit aliance, aby se vytvořením nových bloků a podepsáním obchodních a bezpečnostních paktů postavily proti vlivu stále dominantnější a asertivnější Číny. Takzvaná čtveřice, aliance mezi USA, Japonskem, Indií a Austrálií, získala na významu poté, co byla v roce 2017 obnovena po téměř desetileté nečinnosti. A v roce 2021 Austrálie, Spojené království a USA uzavřely bezpečnostní alianci známou jako AUKUS.

Žijeme ve „světě mezi řády. Nevíme, jaký bude nový řád,“ řekl Sooklal. „Domníváme se, že musíme hrát roli při zajišťování spravedlivější, inkluzivnější a transparentnější globální architektury.“
Podle Institutu pro bezpečnostní studia se sídlem v Pretorii sice BRICS představuje 42 % světové populace, ale jeho členové mají méně než 15 % hlasovacích práv ve Světové bance a MMF.
Původně byl BRICS znám jako BRIC podle zkratky, kterou v roce 2001 vymyslela tehdejší společnost Goldman Sachs Group Inc. Hlavní ekonom Jim O’Neill, byl blok vytvořen v roce 2009 a Jihoafrická republika byla přijata následující rok. Od té doby se snaží navázat užší obchodní vztahy mezi členy prostřednictvím dohod mezi jejich rozvojovými bankami, dohod o výměně měn a zvýšení obchodu uvnitř BRICS v místních měnách, aby se snížila závislost na dolaru.
Protiváha MMF
Pět členů založilo v roce 2014 Novou rozvojovou banku, která má být protiváhou MMF a Světové banky, a v roce 2021 se k ní připojily Bangladéš a Spojené arabské emiráty. Podle internetových stránek NDB se očekává, že Egypt a Uruguay budou brzy následovat.
Vzhledem k tomu, že BRICS byl původně zamýšlen jako skupina expandujících zemí s rozvíjejícími se trhy, existují obavy, že přijetí slabších ekonomik by mohlo oslabit vazby, které se země snaží v rámci bloku vybudovat. O’Neill vidí v přidávání dalších členů jen malou ekonomickou logiku.
„Důvody pro rozšíření jsou podle mého názoru velmi slabé, pokud nemají skutečně lepší společný cíl,“ uvedl e-mailem. Potřebovaly by jasné cíle, pokud jde o řešení ekonomických, obchodních, zdravotních, ekologických energetických a finančních otázek, dodal.

Mezi další země, které projevily zájem o připojení, patří Argentina, Spojené arabské emiráty, Alžírsko, Egypt, Bahrajn a Indonésie, spolu se dvěma zeměmi z východní Afriky a jednou ze západní Afriky – které Sooklal neuvedl.
Podpora Putina
Alžírská média informovala o zájmu této země a Argentina vyjádřila přání připojit se ke skupině. V Íránu polooficiální tisková agentura Fars s odvoláním na představitele ministerstva zahraničí uvedla, že země podala žádost o členství, zatímco ruský prezident Vladimir Putin loni prohlásil, že podporuje potenciální vstup Saúdské Arábie.
Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning na tiskové konferenci 10. února uvedla, že země rozšíření podporuje.
Ne všichni členové BRICS jsou tak nadšení.
Brazílie sice s principem rozšíření souhlasí, ale svůj postoj stále zvažuje a obává se, aby se skupina geograficky nepřiklonila k Asii, uvedli dva lidé obeznámení s myšlením této jihoamerické země, kteří si nepřáli být jmenováni, protože veřejný komentář ještě nebyl učiněn. Chce také, aby se k ní připojily latinskoamerické země, uvedli tito lidé.
Indie nechce, aby se země mohly připojit na základě doporučení stávajících členů, a chce zavést proces, aby země musely splnit určitá kritéria, aby mohly být přijaty, uvedla osoba obeznámená s úvahami asijské země.

Vztahy jsou testovány
Důsledky rozšíření skupiny BRICS, kterou podporuje Jihoafrická republika, budou projednány na řadě schůzek před srpnovým summitem skupiny. Vláda je přesvědčena, že se tohoto setkání zúčastní všichni vedoucí představitelé zemí BRICS, včetně ruského prezidenta Putina a čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.
Podle Sooklala Jihoafrická republika v rámci snahy o rozšíření vlivu BRICS pozve na srpnový summit i další africké představitele, ať už hlavy států nebo předsedy regionálních organizací, jako je Africká unie a Východoafrické společenství.
Udržení skupiny pohromadě se neobešlo bez problémů. Ekonomiky Jihoafrické republiky a Brazílie se v posledním desetiletí potýkaly s problémy, zatímco ruská invaze na Ukrajinu před rokem otestovala vztahy a Národní banka pro rozvoj pozastavila poskytování nových úvěrů Rusku.
„Velmi často se mě ptají: „Jste tak různorodí v tolika ohledech, jak to, že budete fungovat?“ Sooklal řekl. „Moje rozšířená odpověď byla, že existuje mnohem více bodů konvergence než divergence.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky