Ekonomové oslovení agenturou Reuters předpokládali meziroční růst celkového indexu spotřebitelských cen
Meziměsíčně se celkový index spotřebitelských cen zvýšil o 0,7 %, zatímco jádrová inflace, která nezahrnuje volatilní ceny energií, potravin, alkoholu a tabáku, vzrostla o 7,1 % meziročně, což je více než 6,8 % v dubnu a nejvyšší míra od března 1992, uvedl Národní statistický úřad.
„Rostoucí ceny letecké dopravy, rekreačního a kulturního zboží a služeb a ojetých automobilů měly za následek největší příspěvek k meziměsíční změně jak CPIH, tak meziroční míry CPI směrem nahoru,“ uvedl ONS.
Index spotřebitelských cen zahrnující náklady na bydlení vlastníků
Inflace v dubnu klesla pod 10 %, ale nadále překračuje konsenzuální prognózy a zůstává výrazně vyšší než 2% cíl Bank of England.
Centrální banka oznámí své další měnověpolitické rozhodnutí ve čtvrtek a všeobecně se očekává, že provede své 13. zvýšení úrokových sazeb v řadě, neboť čelí nebezpečnému balancování na hraně omezení inflace, aniž by vyvolala hypoteční krizi a recesi.

Ustálená inflace a trvale napjatý trh práce vedly ekonomy v posledních týdnech ke zvýšení prognózy pro nejvyšší úrokové sazby a nyní se očekává, že cyklus zpřísňování měnové politiky bude trvat déle, než se dříve předpokládalo.
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj počátkem tohoto měsíce předpokládala, že ve Spojeném království bude v letošním roce celková meziroční inflace činit 6,9 %, což je nejvyšší úroveň ze všech vyspělých ekonomik.
Přetrvávající krize životních nákladů v zemi, kdy britský index spotřebitelských cen je nejvyšší v zemích G7, bude pro vládu rovněž bolestí hlavy. Premiér Riši Sunak slíbil snížit inflaci na polovinu do konce letošního roku před parlamentními volbami v roce 2024.
„Víme, jak moc vysoká inflace poškozuje rodiny a podniky v celé zemi, a náš plán snížit ji letos na polovinu je nejlepší způsob, jak udržet náklady a úrokové sazby na nízké úrovni,“ uvedl ve středečním prohlášení ministr financí Jeremy Hunt.
„Nebudeme váhat v našem odhodlání podpořit Bank of England při její snaze vytlačit inflaci z naší ekonomiky a zároveň cíleně podpořit životní náklady.“
‚Hořká pilulka ke spolknutí‘
Podle Marcuse Brookese, investičního ředitele společnosti Quilter Investors, bude středeční tisk pro spotřebitele, investory a vládu „hořkou pilulkou k spolknutí“.
„Zdá se, že Velká Británie skutečně trpí spíše jedinečnými okolnostmi, a to ponechává Bank of England jen malou možnost volby, navzdory konsensu, že tato inflace je způsobena spíše problémy s nabídkou než poptávkou,“ uvedl.
„Nakonec, i když se britský spotřebitel doposud v krizi životních nákladů držel poměrně dobře, začínáme pozorovat známky prohýbání, přičemž hrozící hypoteční šok se dostává stále více na dohled a úrokové sazby nyní začínají na domácnosti doléhat.“

Brookes naznačil, že další zvyšování úrokových sazeb – které Bank of England za posledních 18 měsíců zvýšila z 0,1 % na 4,5 % – prohloubí rostoucí obavy z hypoteční krize. Nicméně uvedl, že banka nyní „bude mít pocit, že nemá na výběr, zejména když nyní opět roste jádrová inflace“.
Suren Thiru, ekonomický ředitel ICAEW, uvedl, že teplejší než očekávaný květnový tisk ukazuje, že boj s inflací „zdaleka není u konce“, zejména vzhledem k nebývale vysokým účtům za potraviny a rostoucí jádrové inflaci.
Index CPIH potravin a nealkoholických nápojů dosáhl v květnu meziročně 18,4 %, což je mírný pokles oproti dubnovým 19,1 %, ale stále to poukazuje na tlak prudce rostoucích cen na britské domácnosti.
„Trajektorie inflace ve Spojeném království během léta je do značné míry uzavřena, přičemž nižší účty za plyn a elektřinu od července budou mít za následek znatelný pokles celkové míry inflace,“ uvedl Thiru.
„Zatímco jádrová inflace se ukazuje jako problematická, bolestivé omezení spotřebitelských výdajů v důsledku rostoucích nákladů na hypotéky a vyšších daní by ji mělo brzy nasměrovat k poklesu.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky