O rok později se však nezastavila. Jeden z hlavních důvodů: Schopnost USA a jejich spojenců diktovat globální obchodní toky v oblasti špičkových technologií, jako jsou mikročipy, se zatím ukázala jako mnohem méně účinná, než mnozí předpokládali.
Zatímco vývoz polovodičů, strojů a dalšího vybavení z Ruska, například z USA, Evropské unie a Japonska, prudce poklesl, firmy z mnoha asijských a blízkovýchodních jurisdikcí, které jsou vůči sankcím skeptické – zejména z Číny, Turecka a Hongkongu – se zapojily do řešení problému a prodávají své vlastní vybavení nebo do Ruska přeposílají zahraniční zboží. Jak ruské celní údaje, které listu The Wall Street Journal poskytla nezisková organizace C4ADS zabývající se národní bezpečností, tak oficiální údaje z Číny, Turecka a dalších zemí ukazují, jak rychle se obchodní toky po počátečním propadu na začátku roku 2022 reorganizovaly.
Pro USA a Evropu představuje zejména Čína velké dilema. Další stupňování technologických sankcí a jejich vymáhání by mohlo úspěšně omezit některé toky čipů a zařízení. Mohlo by však také jednoduše přimět Čínu k dalšímu zvýšení pomoci Rusku – včetně potenciálně smrtící pomoci, které se dosud vyhýbala.
Tento nedostatek pákového efektu se projevuje. Celkové dodávky do Ruska od jeho obchodních partnerů z rozvinutého světa od února 2022 prudce klesly. Měsíční vývoz z Německa se v dolarovém vyjádření snížil přibližně o 60 %, zatímco vývoz z Itálie a Japonska poklesl přibližně o 30 %. Vývoz z Turecka se však zhruba zdvojnásobil na přibližně 1 miliardu dolarů měsíčně – o něco více, než kolik Itálie dodávala před válkou. Podle údajů poskytovatele údajů CEIC mezitím dodávky z Číny dosáhly v prosinci téměř 9 miliard dolarů, což je nárůst z průměrných 6,7 miliardy dolarů měsíčně v posledním čtvrtletí roku 2021.
Zvláště čilý je obchod s některými druhy zboží dvojího užití, jako jsou polovodiče, které se používají jak pro napájení domácích spotřebičů, tak pro vojenskou techniku. Čína, která je významným výrobcem mikročipů nižší třídy a zároveň největším dovozcem čipů na světě, dodala v roce 2022 do Ruska integrované obvody v hodnotě 179 milionů dolarů, jak ukazují její celní údaje. To bylo více než v roce 2021, kdy to bylo jen 74 milionů dolarů. Hongkongský vývoz procesorů a řadičů do Ruska, který v prvních měsících války prudce poklesl, se podle vládních údajů do čtvrtého čtvrtletí roku 2022 zotavil na 53 milionů dolarů, což je přibližně 85 % vývozu ve stejném období roku 2021. Z údajů ruské celní správy C4ADS vyplývá, že její dovoz polovodičů se do konce roku 2022 téměř vrátil na předválečnou úroveň a že více než polovina z něj pochází z Číny.

Nedostatek podrobných veřejně dostupných obchodních údajů – čínské veřejné obchodní statistiky například uvádějí místa určení zboží, ale nikoli informace o prodejcích – často ztěžuje určení, zda dodávky polovodičů obsahují položky, na které USA a jejich spojenci uvalily zvláštní sankce. Některé změny ve struktuře obchodu jsou však jistě dostatečně velké a neobvyklé na to, aby vzbudily pozornost.
Podle údajů OSN například Turecko v roce 2021 dovezlo tranzistory, diody a podobné polovodiče v hodnotě asi 831 milionů dolarů a do Ruska v tomto roce vyvezlo zboží v hodnotě asi 79 000 dolarů. V roce 2022 dovezlo téměř 1,7 miliardy dolarů – a do Ruska vyvezlo zboží v hodnotě 3,2 milionu dolarů. Celkový turecký vývoz elektroniky a elektrických strojů do Ruska se rovněž více než zdvojnásobil na 559 milionů dolarů.
Obchodní toky přes Arménii vykazují podobný vzorec. V roce 2021 dovážela integrované obvody za méně než 1 milion dolarů. V roce 2022 dovezla téměř 19 milionů USD a do Ruska odeslala 13 milionů USD. Celkový vývoz elektrických strojů a elektroniky do Ruska vzrostl z 12 milionů na 462 milionů dolarů.
Turecko i Čína se odmítly připojit k západním sankcím vůči Rusku. Koncem února turecký ministr zahraničí uvedl, že země nevyváží do Ruska elektroniku používanou v obranném průmyslu. Čína tvrdí, že americké sankce nemají oporu v mezinárodním právu, a uvedla, že tvrzení, že její vývoz pomáhá ruskému válečnému úsilí, jsou spekulativní.
Část problému spočívá v tom, že celosvětový obchod s polovodiči je tak obrovský, zejména v nižších segmentech. Podle Asociace polovodičového průmyslu

Špičkovým čipům a výrobě polovodičových zařízení dominuje jen několik společností v jurisdikcích, které jsou nakloněny USA, jako je Nizozemsko a Tchaj-wan, o samotných USA nemluvě. Počet dodávaných výrobků – a počet skutečných koncových uživatelů, včetně továren na výrobu čipů a mobilních telefonů – je také mnohem menší, což usnadňuje sledování a postih. Americké kontroly vývozu čipů například zdecimovaly podnikání společnosti Huawei v oblasti chytrých telefonů. Ale v případě komoditnějších položek, jako jsou starší čipy nebo jiné strojní součástky, kde jsou zástupy kupujících a prodávajících často propojeny složitými sítěmi velkoobchodů a maloobchodů, je snaha o prosazení sankcí jiná věc.
Přesto mají tyto sankce pravděpodobně jeden důležitý účinek: stojí Rusko peníze. Nyní musí více platit zprostředkovatelům, odčerpávat čipy ze spotřebních zařízení nebo žádat přímé dodavatele, aby na sebe vzali podstatně větší riziko. Stejně jako v případě západního cenového limitu zaměřeného na ruskou ropu se může ukázat, že je snazší přinutit Rusko k přirážce nebo slevě na obchod s komoditními položkami, jako je ropa nebo základní strojní zařízení, než jej zcela zastavit. Přejít ke zdroji a pokusit se zcela přerušit dodávky polovodičů z Číny by mohlo fungovat. Nebo by se to mohlo vymstít a již tak napjaté čínsko-americké vztahy by se dostaly na strmější a potenciálně ještě nebezpečnější sestupnou trajektorii.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky