Letošní rallye světových akcií v hodnotě téměř 10 bilionů dolarů bude čelit rozhodujícímu okamžiku, protože stovky společností budou v příštích několika týdnech oznamovat své hospodářské výsledky.
Podle údajů agentury Bloomberg Intelligence se očekává, že firmy z indexu S&P 500 vykážou ve druhém čtvrtletí 9% pokles zisků, což by znamenalo nejhorší sezónu od roku 2020. V Evropě to může být ještě horší, předpokládaný propad činí 12 %. Ale vzhledem k tomu, že laťka je již nyní nízko – a některé ukazatele naznačují oživení zisků v příštím roce – stratégové se rozcházejí v názoru na to, jak bude trh reagovat.
„Jsem skeptická k tomu, že společnosti budou schopny prokázat stejnou míru odolnosti zisků i v tomto čtvrtletí,“ uvedla Evgenia Molotová, senior investiční manažerka ve společnosti Pictet Asset Management. „Růst horní linie a stabilita marží budou klíčové pro to, zda se zisky budou moci ve druhém pololetí odrazit ode dna.“
Mezi oblasti, na které se budou pozorovatelé trhu soustředit, patří dopad klesajícího dolaru na velké vývozce do USA, podstata rozruchu kolem umělé inteligence, který v letošním roce poháněl akciovou rally, a informace o tom, jak moc jsou firmy ovlivněny vyššími náklady a tlakem na spotřebitele.
Zde je pět věcí, které investoři sledují:
Vliv velkých technologií
Šílenství kolem umělé inteligence podnítilo technologický Nasdaq 100 k historicky nejlepšímu prvnímu pololetí. Nyní budou investoři hledat důkazy o důsledcích této rodící se technologie na zisky.
„Pokud se nadšení z AI dostatečně neprojeví ve výnosech technologických společností, mohli bychom zažít přinejmenším dočasnou korekci cen akcií,“ uvedla Aneeka Gupta, ředitelka makroekonomického výzkumu ve společnosti WisdomTree.
Podle agentury Bloomberg Intelligence se očekává, že největší technologické akcie – Apple Inc, Microsoft Corp, Amazon.com Inc, Nvidia Corp a Alphabet Inc, mateřská společnost Googlu – zaznamenají v tomto čtvrtletí nejlepší růst zisků mezi americkými společnostmi.
Vliv inflace
Známky ochlazující se inflace podnítily optimismus, že Federální rezervní systém možná brzy přestane zvyšovat sazby. Pro společnosti nejsou tyto zprávy tak pozitivní, protože mzdové a další náklady jsou stále zvýšené, zatímco ony se snaží dále zvyšovat ceny pro zákazníky.
„Celková inflace zpomaluje rychleji než mzdy, což by mohlo pomoci spotřebitelům, ale poškodit marže,“ řekl Rob Haworth, senior investiční stratég ve společnosti US Bank Wealth Management. „Budeme sledovat interakci růstu mezd s cenovou inflací, zda podniky zůstanou pod tlakem.“
Společnost Nokia Oyj a řetězec restaurací Cracker Barrel Old Country Store Inc. patřily k těm, které v prvních výsledkových zprávách varovaly před dopadem vyšších nákladů.
Tlak na spotřebitele
Účastníci trhu uvedli, že se zaměřují na tón kolem spotřebitelských výdajů a sledují prodeje automobilů a sektor cestovního ruchu a pohostinství, aby posoudili zdraví korporátní Ameriky. Další oblastí zájmu bude dluhové zatížení společností a plány refinancování, zejména u těch se slabšími rozvahami.
„Spotřebitelé po několik měsíců podporovali americkou ekonomiku, povzbuzováni silným trhem práce a nadměrnými úsporami, takže klíčové budou jakékoli důkazy o utahování opasků, snižování nebo mizení výdajů na služby,“ uvedl Ross Mayfield, analytik investiční strategie ve společnosti Baird.
Po očištění o inflaci se spotřebitelské výdaje v USA po prudkém růstu na začátku roku do značné míry zastavily a některé první signály ze strany firem nebyly dobré. Výrobce paměťových čipů Micron Technology Inc. uvedl, že očekává pokles trhu s osobními počítači a chytrými telefony, a německý chemický gigant BASF SE varoval před zisky a obvinil z toho pomalou poptávku po spotřebitelských produktech.
To znamená, že prognózy rychlého oživení zisků v příštím roce mohou být příliš optimistické a ponechávají akcie náchylné k výprodeji, pokud budou společnosti působit opatrně, tvrdí stratég Morgan Stanley Michael Wilson – jeden z nejmedvědovějších hlasů na Wall Street.
Slábnoucí výkonnost Evropy
Podle stratégů Barclays Plc se očekává, že evropské zisky poklesnou více než ty americké, a to kvůli slabosti ve výrobním sektoru. Velcí vývozci také čelí další překážce, protože měny včetně eura a švýcarského franku posilují. Výrobce hodinek Swatch Group AG – který má ve Švýcarsku vysoké fixní náklady – varoval, že měnové změny budou mít v letošním roce negativní dopad na tržby.
Akciový trh začal odrážet problémy Evropy v období od dubna do června, kdy index Stoxx 600 v dolarovém vyjádření nedosahoval lepších výsledků než index S&P 500. Zatímco levnější ocenění učinilo regionální akcie pro některé opět atraktivními, podle jiných by nedostatek technologických akcií mohl udržet výhled nestabilní.
Nerovnoměrné oživení v Číně
Čínský akciový trh letos nedosáhl na globální rallye v důsledku slabého hospodářského oživení, prohlubujících se obav o sektor nemovitostí a prudce rostoucí nezaměstnanosti mladých lidí.
Očekává se, že světlým bodem budou zprávy výrobců automobilů v zemi, protože domácí prodeje a vývoz nabírají na dynamice, zatímco výsledky technologických firem mohou být slabé, protože globální trhy s čipy zůstávají nevýrazné.
Vysoké sázky jsou také pro mezinárodní firmy s expozicí v Číně, jako jsou evropští luxusní giganti. Burberry Group Plc v pátek uvedla, že poptávka v Číně pomohla kompenzovat slabost v USA. Favorité investorů LVMH a Kering SA – u nichž se začátkem letošního roku začaly projevovat určité trhliny – budou rovněž podrobeni zkoumání svých výsledků v Asii.
Fabiana Fedeliová, investiční ředitelka pro akcie a multi assets ve společnosti M&G Plc, uvedla, že kosmetické a sportovní firmy, které prodávají v Číně, čelí většímu riziku než luxusní společnosti kvůli demografickému složení zákazníků.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky