Ceny ropy klesají, protože rostoucí inflace posiluje dolar, obavy z Číny jsou na pováženou
Ztráty na trzích s ropou byly omezené, protože nedávné snížení produkce Saúdskou Arábií a Ruskem poukázalo na napjatější situaci na trzích. Ceny ropy zůstaly blízko nejsilnějších úrovní v tomto roce.
Zatímco však ceny ropy v posledních dvou měsících zaznamenaly silný růst, v posledních týdnech čelily určitému odporu, protože trhy zpochybnily výhled poptávky po ropě v souvislosti se zhoršujícími se podmínkami v Číně a potenciálně vyššími úrokovými sazbami v USA.
Futures na ropu Brent klesly o 0,1 % na 86,61 USD za barel, zatímco futures na ropu West Texas Intermediate klesly o 0,2 % na 83,03 USD za barel.
Dolar podpořila silnější inflace
Největším zdrojem tlaku na ropné trhy byl dolar, jehož zelená bankovka se po vyšších údajích o inflaci z minulého týdne nacházela na pětitýdenním maximu.
Páteční údaje ukázaly, že inflace indexu cen výrobců v USA v červenci vzrostla více, než se očekávalo, což přišlo jen den poté, co údaje ukázaly, že inflace indexu spotřebitelských cen v červenci vzrostla.

Vyšší inflace dává Federálnímu rezervnímu systému větší podnět ke zvýšení úrokových sazeb, což zase zlepšuje výhled pro dolar. Silnější dolar snižuje ceny komodit oceňovaných v zelené měně a také poškozuje poptávku po ropě mezi mezinárodními kupci.
Tento týden budou také zveřejněny údaje o maloobchodních tržbách v USA, které by měly vnést více světla do spotřebitelských výdajů v zemi, která je největším spotřebitelem pohonných hmot na světě. Vyšší výdaje by se mohly potenciálně promítnout do inflace.
Obavy z Číny jsou na pováženou, očekávají se další údaje
Obavy ze zpomalení ekonomiky v Číně, která je největším dovozcem ropy, rovněž převážily po řadě slabých ekonomických údajů z této země v posledních dvou týdnech.
Vládní představitelé sice slíbili, že zavedou další stimulační opatření na podporu růstu, poskytli však jen málo konkrétních informací o tom, jak budou zmíněné stimuly uvolněny.
Sentiment zhoršily také obavy ohledně sužovaného čínského trhu s nemovitostmi, protože jeden z největších developerů v zemi se potýká s potenciální neschopností splácet dluh.
Ceny zlata, mědi se dostaly na jednoměsíční minimum v souvislosti s obnovenými obavami z inflace
Ceny zlata a mědi v pondělí klesly na nejslabší úroveň za poslední měsíc a dostaly se pod tlak silnějšího dolaru, protože rostoucí inflace v USA zvýšila obavy z vyšších úrokových sazeb.
Údaje z minulého týdne ukázaly, že inflace v USA se v červenci zvýšila poté, co v letošním roce neustále klesala, což zvýšilo obavy, že Federální rezervní systém bude nucen dále zvyšovat úrokové sazby, aby omezil cenové tlaky.

Tato představa tlačila na růst dolaru, přičemž zelená bankovka v pondělí dosáhla více než měsíčního maxima vůči koši měn. Posílení dolaru zatížilo většinu komodit oceňovaných v zelené měně.
Spotové zlato kleslo o 0,1 % na 1 911,69 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v prosinci klesly o 0,2 % na 1 943,55 USD za unci. Oba instrumenty se nacházely na nejslabších úrovních od začátku července.
Měď klesá kvůli obavám z Číny
Mezi průmyslovými kovy se ceny mědi v pondělí propadly na více než měsíční minimum, když tlak na červený kov zvyšovaly obavy ze zpomalení hospodářského růstu v hlavním dovozci Číně.
Futures na měď klesly o 0,3 % na 3,7077 USD za libru – nejslabší úroveň od konce června.
Slabé údaje o obchodu a inflaci v této zemi za červenec spolu s nedostatečnými podrobnostmi o nových stimulačních opatřeních Pekingu způsobily, že nálada investorů vůči Číně výrazně poklesla. To také zatížilo ceny mědi vzhledem k tomu, že tato země je největším světovým dovozcem červeného kovu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky