Euro naposledy kleslo o 0,1 % na 1,06985 USD, ale nedaleko pondělního téměř dvouměsíčního maxima 1,0765 USD se mu daří i na kříži na 161,6 jenu, což je přibližně 15leté maximum.
Libra si polepšila na 1,2291 USD.
Hlavní událost dne nás teprve čeká, Powell by měl promluvit ještě dnes.
„Tématem dne je Powell, Powell, Powell. Máme dvouleté výnosy pod 5 %, máme desetileté kolem 4,5 %, jaká bude reakce?“ řekl Simon Harvey, vedoucí oddělení FX analýzy ve společnosti Monex Europe.
„Je to dno rozpětí křivky amerických státních dluhopisů, nebo máme ještě kam jít? Povaha trhů je taková, že to budou testovat tak dlouho, dokud se nedočkáme nějakého rozhodného odporu,“ dodal.
Referenční výnos desetiletých amerických státních dluhopisů byl naposledy 4,531 %, přičemž klesl z vrcholu v polovině října nad 5 %, přičemž dluhopisy minulý týden podpořila kombinace několika faktorů. Mezi ně patřila nižší než očekávaná prognóza výpůjček amerického ministerstva financí pro čtvrté čtvrtletí a slabší než očekávané údaje o zaměstnanosti v USA, které posílily očekávání, že Fed se zvyšováním sazeb skončil.
„To se projeví v měnách, kde jste viděli velký tlak ze strany výnosů – konkrétně euro/dolar – základy evropské ekonomiky neopravňují obchodování s eurodolarem na současných úrovních, takže pokud dnes večer dostaneme od Powella impuls, bude to tam nejvíce bolet,“ řekl Harvey.
Pod tlakem byl ve čtvrtek opět také jen, dolar se dostal nad 151 jenů a zamířil zpět k úrovni 151,73, které dosáhl minulý týden poté, co Bank of Japan upravila svou ultra uvolněnou měnovou politiku méně, než obchodníci očekávali.
To dále zvýšilo obavy, že japonské úřady budou intervenovat na podporu měny, a v důsledku toho investoři považují prodej jenu proti euru za bezpečnější než riziko intervence na měnovém páru dolar/jen.

Guvernér Bank of Japan Kazuo Ueda ve čtvrtek uvedl, že BOJ bude pokračovat ve své politice kontroly výnosové křivky a záporných sazeb, „dokud to bude nutné k trvalému dosažení 2% inflace“.
Jinde klesající ceny ropy přinesly vítanou úlevu euru a libře, ale brzdily měny navázané na komodity.
Australský dolar se nacházel na týdenním minimu 0,6396 USD a pod tlakem byl i kanadský dolar na úrovni 1,3792 C$ za dolar, zatímco norská koruna přes noc krátce oslabila přes 12 za euro, což je nejnižší hodnota od května.
„Oba
Čínský jüan klesl v očekávání dalšího snížení sazeb poté, co údaje ukázaly, že čínské spotřebitelské ceny v říjnu klesly. [CNY/]
„Vzhledem k měkkým údajům o inflaci a stále úzkému hospodářskému oživení rostou očekávání trhu ohledně dalšího snížení sazeb ze strany čínské centrální banky,“ uvedl Michael Wan, měnový analytik MUFG v Singapuru.
Dolar se stabilizuje s chystaným dalším projevem šéfa Fedu Powella
Americký dolar ve středu na začátku evropského obchodování klesl a odevzdal část zisků z předchozí seance, ale aktivita je omezená, protože obchodníci očekávají další náznaky měnové politiky z projevů řady centrálních bankéřů, včetně předsedy Fedu Jeroma Powella.
Aktuálně dolarový index, který sleduje americkou měnu vůči koši šesti dalších měn, klesl o 0,1 % na 105,382 poté, co se na začátku týdne odrazil z téměř dvouměsíčního minima 104,84.
Dolar minulý týden utrpěl prudký výprodej v důsledku rostoucího přesvědčení, že Federální rezervní systém ukončil cyklus zvyšování úrokových sazeb, ale tento týden došlo k určité konsolidaci poté, co řada řečníků z Fedu varovala před sebeuspokojením.
„Snížení základní úrokové sazby není něco, k čemu by v krátkodobém horizontu pravděpodobně došlo,“ řekl ve středu prezident Federální rezervní banky USA ve Filadelfii Patrick Harker.
Ve čtvrtek však bude obchodování pravděpodobně tlumené, protože ve čtvrtek má opět promluvit šéf Fedu Jerome Powell, který se na středeční akci vyhnul hlavním tématům měnové politiky.
„Vzhledem ke klidnému kalendáři amerických dat zůstane dnes a pravděpodobně i po zbytek týdne hlavním tématem Fedspeak,“ uvedli ve své poznámce analytici ING.
Evropa také očekává řečníky z centrálních bank
V Evropě se odehrává podobný příběh, hlavní ekonom Evropské centrální banky Philip Lane a hlavní ekonom Bank of England Huw Pill vystoupí na samostatných akcích, přičemž vzhledem k prázdnému ekonomickému kalendáři budou mít případné komentáře pravděpodobně vliv na trh.
Měnový pár EUR/USD se obchodoval beze změny na úrovni 1,0707 a stabilizoval se tak po oslabení v předchozí seanci, kdy maloobchodní tržby v eurozóně v září meziměsíčně klesly o 0,3 %.
GBP/USD se také obchodoval převážně beze změny na úrovni 1,2284, když na začátku týdne dosáhl sedmitýdenního maxima nad 1,24.

Čínská dezinflace zatěžuje jüan
V Asii USD/CNY vzrostl o 0,1 % na 7,2856 poté, co čínské vládní údaje ukázaly, že spotřebitelská i výrobní inflace se v říjnu snížila.
Údaje ukázaly, že Čína se letos již podruhé dostala do dezinflace, protože opakovaná stimulační opatření Pekingu nedokázala významně podpořit výdaje.
USD/JPY klesl o 0,1 % na 150,93 a ustoupil tak z úrovně 151, kterou minulý týden krátce překonal po holubičích signálech z Bank of Japan.
Obchodníci zůstávají na pozoru před případnými vládními intervencemi na devizových trzích, přičemž měna se nyní obchoduje poblíž úrovní, které byly naposledy zaznamenány na počátku ztraceného desetiletí na počátku 90. let.
AUD/USD vzrostl o 0,2 % na 0,6414, přičemž australský dolar se ustálil poté, co holubičí signály z Reserve Bank of Australia vyvolaly tento týden prudké ztráty.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky