Klíčové body
- Ropa zaznamenala nejvýraznější oslabení za téměř měsíc kvůli snížení cen saúdskoarabské ropy a rostoucímu počtu spekulativních krátkých pozic.
- Napětí na Blízkém východě dále roste, což může mít dopad na ropné ceny.
- Ceny zlata se mírně zotavily po novoročních ztrátách, protože investoři revidují očekávání ohledně snížení úrokových sazeb ze strany Fedu.
- Ceny mědi zůstávají pod tlakem silného dolaru a očekávání údajů o inflaci a obchodu z Číny.
Ropa si drží největší pokles za poslední měsíc díky známkám zmírnění trhu
Tyto náznaky byly podpořeny výrazným snížením cen ze strany lídra OPEC+, Saúdské Arábie. Cena globálního benchmarku Brent se pohybovala kolem hranice 76 USD za barel a v pondělí vykázala dramatický pokles o 3,4 %, který zcela vymazal zisky z předchozího týdne. Na druhé straně americký benchmark West Texas Intermediate
Tuto slabost trhu dále podtrhli spekulanti, kteří zahájili rok 2024 jedním z nejvýraznějších medvědích pohybů na cenách ropy za poslední roky. Podle údajů Intercontinental Exchange Inc. a Commodity Futures Trading Commission investoři v týdnu předcházejícím 2. lednu nashromáždili přibližně 61 000 kombinovaných shortů na Brent a WTI. To představuje nejvyšší počet od března a druhý největší nárůst od roku 2017.
Ropa, která nedávno zaznamenala první roční pokles od roku 2020, shledává své ztráty způsobené rostoucími dodávkami mimo OPEC+ a obavami z možného zpomalení poptávky v letošním roce, zejména v Číně, která je největším dovozcem. Přesto se objevila určitá podpora v podobě nedávné izraelsko-hamaské války, souvisejících útoků na lodní dopravu v Rudém moři ze strany povstalců Hútíů a nedávných výpadků dodávek v Libyi.
Navzdory nedávným potížím s nabídkou tržní stratég společnosti Saxo Capital Markets Pte Charu Chanana poznamenal, že “trh s ropou se po saúdském snížení cen opět zaměřil na obavy z poptávky”. Dále dodal: “Očekáváme, že ceny ropy zůstanou v rozmezí, protože obavy z poptávky a rostoucí nabídka mimo OPEC+ jsou kompenzovány škrty OPEC+ a napětím na Blízkém východě.”

Mezitím napětí na Blízkém východě nadále roste. Hnutí Hizballáh nedávno oznámilo smrt vysokého velitele v jižním Libanonu, což rozdmýchává obavy, že válka v Gaze by mohla eskalovat. Americký ministr zahraničí Antony Blinken během své cesty po regionu, jejímž cílem bylo zmírnit napětí, varoval před možným širším konfliktem, který by z války vyplynul.
V úterý obchodníci získají další informace o trajektorii vývoje ropy v příštích několika čtvrtletích. Důvodem bude zveřejnění krátkodobého energetického výhledu Úřadem pro energetické informace. Projekce produkce ropy v USA budou patřit mezi rozhodující body zájmu, zejména po loňském rekordním nárůstu nabídky.
Závěrem lze říci, že trh s ropou se v současné době nachází ve stavu proměnlivosti. Největší pokles za poslední téměř měsíc a výrazné snížení cen ze strany vedoucí organizace OPEC+ Saúdské Arábie signalizují oslabení fyzického trhu. Navzdory tomu některé faktory poskytují churavějícímu trhu určitou podporu, včetně geopolitického napětí a přetrvávajících obav o poptávku. Nadcházející krátkodobý energetický výhled by měl poskytnout cenné informace o budoucích vyhlídkách tohoto odvětví.
Ceny zlata jsou stabilní po novoročních ztrátách, očekávají se údaje o inflaci
Ceny zlata v úterý v asijském obchodování mírně vzrostly a zotavily se z těžkého začátku roku, když trhy přehodnotily očekávání brzkého snížení úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému před klíčovými údaji o inflaci v USA, které mají být zveřejněny tento týden.
V průběhu minulého týdne žlutý kov prudce klesl pod úroveň 2 050 USD za unci, přičemž sledoval oživení dolaru, protože silné údaje z trhu práce vyvolaly nejistotu ohledně toho, jak velký impuls má Fed k tomu, aby začal s brzkým uvolňováním politiky.

Tento týden však ceny zlata zaznamenaly určitou úlevu, když dolar klesl z třítýdenních maxim, a to v prostředí určitého vybírání zisků. Přesto žlutý kov zůstal hluboko pod maximy dosaženými v prosinci.
Spotové zlato vzrostlo o 0,2 % na 2 032,91 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v únoru vzrostly do 00:07 ET
Očekávají se údaje o inflaci v USA, které by mohly naznačit další snižování sazeb
Před klíčovými údaji o indexu spotřebitelských cen, které mají být zveřejněny tento čtvrtek, zůstali obchodníci silně zaujatí vůči dolaru. Očekává se, že údaj ukáže mírné zvýšení inflace v prosinci, což spolu se silným údajem o mzdách mimo zemědělský sektor dává Fedu větší prostor pro delší udržení sazeb na vyšší úrovni.
To podnítilo určité zkrácení očekávání brzkého snížení úrokových sazeb, v důsledku čehož se zlato vzdalo části prosincových zisků. Žlutý kov přesto zakončil rok 2023 s 10% ziskem.
Představitelé Fedu také potlačili očekávání brzkého snížení úrokových sazeb. Prezident atlantského Fedu Ralph Bostic uvedl, že vzhledem k inflaci, která je stále výrazně nad 2% ročním cílem Fedu, je nadále nakloněn tomu, aby politika zůstala v nejbližším období přísná.
Bostic sice stále očekává, že sazby nakonec v roce 2024 klesnou, ale označil snížení pouze o 50 bazických bodů – mnohem méně, než trhy očekávají.
Bylo také vidět, že obchodníci postupně snižují sázky na to, že Fed začne snižovat sazby již v březnu. Nástroj CME Fedwatch nyní ukázal, že obchodníci odhadují 59,4% šanci na březnové snížení sazeb, což je méně než 64 % v pondělí a 70,7 % před týdnem.
Vyšší sazby na delší dobu nevěstí pro zlato nic dobrého, vzhledem k tomu, že zvyšují oportunitní náklady investice do žlutého kovu, který nenabízí žádný výnos.
Měď se drží na úrovni pod tlakem dolaru a očekáváním Číny
Mezi průmyslovými kovy se ceny mědi v úterý příliš nepohnuly pod tlakem silného dolaru, zatímco očekávání klíčových ekonomických údajů z Číny, která je největším dovozcem, také udržovalo obchodníky opatrné vůči červenému kovu.

Futures na měď s expirací v březnu vzrostly o 0,2 % na 3,8288 USD za libru. V prvním týdnu roku 2024 klesly o více než 2 %.
Kromě amerických údajů se tento týden pozornost soustředí také na čínské údaje o inflaci a obchodu za prosinec, které budou zveřejněny v pátek. Očekává se, že největší světový dovozce mědi zůstal v prosinci v dezinflaci, zatímco obchodní aktivita – zejména jeho vývoz – by měla rovněž poklesnout.
Navzdory celkové ekonomické slabosti však čínský dovoz mědi zůstal překvapivě odolný po většinu roku 2023. Páteční údaje by měly ukázat, zda tento trend pokračoval i v prosinci.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky