Klíčové body
- Ropa stoupá a směřuje k solidnímu čtvrtletnímu růstu díky očekávání, že snížení dodávek ze strany OPEC+ utáhne globální trh
- Ceny zlata se ve čtvrtek v asijském obchodování ustálily a nacházely se v blízkosti rekordních hodnot
- Ceny mědi se odrazily od dna díky nadějím na snížení čínských dodávek
Ropa směřuje ke čtvrtletnímu nárůstu, protože OPEC+ drží linii snižování emisí
Ropa stoupá a směřuje k solidnímu čtvrtletnímu růstu díky očekávání, že snížení dodávek ze strany OPEC+ utáhne globální trh.
Futures na ropu West Texas Intermediate po mírném dvoudenním poklesu vzrostly do blízkosti 82 dolarů za barel, přičemž ropa Brent se pohybovala nad úrovní 86 dolarů. Americký ropný benchmark letos vzrostl o 14 %, přičemž klíčové časové rozpětí se v tomto období přehouplo z kontanga – medvědího vzorce – do opačné backwardované struktury.
Škrty OPEC+ ve výši 2 milionů barelů denně byly prodlouženy do konce června, což podpořilo očekávání, že se světové zásoby sníží. Před přezkumným zasedáním, které se uskuteční příští týden, delegáti podle několika představitelů neviděli potřebu doporučovat jakékoli změny, protože kvóty se ukázaly jako účinné.
K oživení ropy v prvním čtvrtletí přispěly také ukrajinské údery bezpilotních letadel na ruskou energetickou infrastrukturu, geopolitické napětí na Blízkém východě a růst poptávky v asijských ekonomikách včetně Indie. Přesto nárůst celostátních zásob ropy a benzinu v USA podle údajů z tohoto týdne částečně snížil napjatou situaci, přičemž nabídka ropy mimo OPEC+ se nadále zvyšuje.

Býčí pozadí podnítilo některé banky k varování, že existuje prostor pro vyšší ceny v závislosti na tom, jak se události vyvinou. Společnost JP Morgan Chase & Co. sice zůstala u stávajících prognóz, ale tento týden uvedla, že existuje možnost, aby cena ropy Brent do září dosáhla trojciferných hodnot, pokud dopad ruského snížení produkce nebude vyvážen jinými protiopatřeními.
Dochází ke zvýšení býčí nálady, protože „podmínky poptávky v USA a Číně zůstávají pevnější, než se očekávalo,“ uvedl Han Zhong Liang, investiční stratég ve společnosti Standard Chartered Plc. Čína podle něj vypadá „po zveřejnění posledních údajů stále pozitivněji“ a škrty OPEC+ rovněž omezují nabídku.
Ceny zlata na dohled od rekordních maxim; měď se odráží od čínských podnětů
Ceny zlata se ve čtvrtek v asijském obchodování ustálily a nacházely se v blízkosti rekordních hodnot, protože obchodníci nakupovali žlutý kov před dalšími informacemi o inflaci a úrokových sazbách v USA.
Mezi průmyslovými kovy se ceny mědi odrazily od nedávných ztrát a vrátily se k 11měsíčním maximům poté, co zprávy ukázaly, že čínské měděné hutě navrhují snížení produkce.
Ceny kovů tento týden obnovily většinu svých ztrát, protože ve hře zůstala očekávání, že Federální rezervní systém by mohl snížit úrokové sazby již v červnu. Síla dolaru, který se nacházel poblíž měsíčního maxima, však držela ceny zlata těsně pod rekordními hodnotami.
Spotové zlato se ustálilo na 2 195,34 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v dubnu se do 01:09 SELČ

Ceny zlata jsou stabilní, v centru pozornosti jsou údaje o PCE a řečníci z Fedu
Pozornost se nyní soustředí na údaje o indexu cen PCE – preferovaný ukazatel inflace Fedu -, které budou zveřejněny v pátek. Jakékoli známky ochlazení inflace pravděpodobně vyvolají silné zisky na trzích s kovy vzhledem k tomu, že zvyšují šance na brzké snížení úrokových sazeb.
Spolu s údaji o PCE budou v pátek zveřejněny také samostatné projevy předsedy Fedu Jeroma Powella a členky FOMC Mary Dalyové. Jakékoli signály z jejich úst ohledně snižování úrokových sazeb budou pozorně sledovány poté, co ostatní představitelé Fedu tento týden nasadili poněkud jestřábí tón.
Guvernér Christopher Waller varoval, že centrální banka se zahájením snižování sazeb nespěchá, a to s odkazem na lepkavou inflaci a odolnost americké ekonomiky.
Vyšší-dlouhodobější sazby nevěstí pro ceny zlata nic dobrého vzhledem k tomu, že zvyšují oportunitní náklady investic do slitků.
Díky této představě byly pod tlakem i ostatní drahé kovy. Futures na platinu vzrostly o 0,3 % na 914,0 USD za unci, zatímco futures na stříbro se ustálily na 24,777 USD za unci.
Ceny mědi se odrazily od dna díky nadějím na snížení čínských dodávek
Tříměsíční futures na měď na Londýnské burze kovů vzrostly o 0,5 % na 8913,0 USD za tunu, zatímco jednoměsíční futures na měď v USA vzrostly o 0,4 % na 4,0303 USD za libru.

Agentura Reuters uvedla, že hlavní čínské měděné hutě zvažují snížení produkce a rovněž nestanovily žádný výhled pro ceny mědi ve druhém čtvrtletí.
Zprávy o snižování čínské produkce, které předznamenávají napjatější situaci na trzích s rafinovanou mědí, vyvolaly na začátku března prudký růst cen mědi, které se tak dostaly na 11měsíční maxima.
Tyto zisky však byly kompenzovány údaji, podle nichž čínské zásoby mědi zůstávají silné, což zase naznačuje, že trhy nemusí být tak napjaté, jak se původně očekávalo.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky