Klíčové body
- Ropa klesá již třetí den, protože obchodníci hodnotí výhled globálních úrokových sazeb a amerického dolaru.
- Ceny zlata v pátek v asijském obchodování klesly a dále ustoupily z rekordních maxim dosažených tento týden.
- Měď se odpoutala od 11měsíčních maxim, protože nálada z Číny se zhoršuje.
- Ostatní drahé kovy v asijském obchodování rovněž ustoupily a vzdaly se většiny svých zisků dosažených po zasedání Fedu.
Ropa klesá již třetí den, protože silnější americký dolar působí negativně
Ropa klesá již třetí den, protože obchodníci hodnotí výhled globálních úrokových sazeb a amerického dolaru.
Ropa Brent klesla k 85 dolarům za barel poté, co v předchozích dvou dnech ztratila téměř 2 %, zatímco West Texas Intermediate se pohyboval pod úrovní 81 dolarů. Ukazatel americké měny je na cestě k nejlepšímu týdnu od ledna v důsledku překvapivého snížení sazeb Švýcarskou národní bankou a také slabosti čínského jüanu. To je pro většinu komodit negativním vlivem a přichází to i poté, co Federální rezervní systém signalizoval, že snižování sazeb je v tomto roce nadále v plánu.
Ropa se v prvním čtvrtletí stále vyvíjela, když se v posledních týdnech vymanila z úzkého rozpětí v důsledku snižování zásob v USA, omezení produkce ze strany OPEC+ a v souvislosti se zintenzivněním ukrajinských útoků na ruské území, včetně útoků proti rafineriím. Zisky však byly omezeny rostoucí nabídkou mimo skupinu a nejasným hospodářským výhledem v Číně, která je největším dovozcem.
Navzdory rozdílným faktorům byly trhy s ropou relativně klidné, přičemž ukazatel volatility globálního benchmarku Brent klesl na čtyřleté minimum. Benzín mezitím vykazuje známky posílení, přičemž ziskové rozpětí při výrobě tohoto paliva z ropy v USA je téměř nejvyšší od srpna.

„Očekáváme, že trhy s ropou zůstanou v krátkodobém horizontu napjaté, zatímco geopolitická rizika budou pravděpodobně také vytvářet určité záchvěvy volatility“, uvedl Han Zhong Liang, investiční stratég společnosti Standard Chartered Plc. Dodal, že vzhledem k nedávnému snížení zásob ropy v USA bude třeba sledovat údaje o zásobách.
Na Blízkém východě mezitím Izrael prohlásil, že vtrhne do Rafáhu bez ohledu na to, co řeknou Spojené státy, čímž může eskalovat regionální napětí, protože bojuje proti Íránem podporovanému Hamásu v pásmu Gazy. Hútíové v Jemenu – kteří již několik měsíců útočí na lodě v Rudém moři na podporu Hamásu – ujistili Čínu a Rusko, že jejich plavidla nebudou ohrožena.
Ceny zlata dále klesají z rekordních maxim, protože po snížení sazeb SNB vládne dolar
Ceny zlata v pátek v asijském obchodování klesly a dále ustoupily z rekordních maxim dosažených tento týden, protože prudký růst dolaru po překvapivém snížení úrokových sazeb Švýcarskou národní bankou vyvíjel tlak na trhy s kovy.
Žlutý kov se vyšplhal na rekordní maxima nad 2 200 USD za unci poté, co Federální rezervní systém zachoval výhled nejméně tří snížení úrokových sazeb v roce 2024. Na těchto maximech však žlutý kov strávil jen málo času, protože dolar se prudce odrazil od holubičích signálů z dalších významných centrálních bank.
Spotové zlato kleslo o 0,4 % na 2 173,62 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v dubnu klesly do 00:28 SEČ

Síla dolaru tlačí na zlato, protože hlavní centrální banky jsou holubičí
Tlak na zlato vyvíjel především prudký růst dolaru, kdy dolarový index dosáhl třítýdenního maxima nad úrovní 104 bodů.
Zelená bankovka vystřelila vzhůru, protože překvapivé snížení sazeb SNB spolu s holubičími signály z Bank of England ponechaly zelenou bankovku jako jedinou hlavní měnu s vysokým výnosem a nízkým rizikem.
Známky odolnosti americké ekonomiky – po optimistickém výhledu Fedu a silných údajích o indexech nákupních manažerů – také udržovaly obchodníky silně orientované na dolar.
Tato představa tlačila na trhy s kovy vzhledem k tomu, že investice do drahých kovů, jako je zlato, nenabízí žádné přímé výnosy.
Očekává se také, že síla dolaru omezí jakýkoli výraznější růst cen kovů, přinejmenším do doby, než Fed začne koncem tohoto roku snižovat úrokové sazby. Podle nástroje CME Fedwatch se stále předpokládá, že centrální banka v červnu sníží sazby o 25 bazických bodů.
Očekává se, že případné snížení úrokových sazeb prospěje cenám kovu později v tomto roce, přičemž analytici Citi stanovili pro žlutý kov cílovou cenu na konci roku na 2 300 USD za unci.
Ostatní drahé kovy v asijském obchodování rovněž ustoupily a vzdaly se většiny svých zisků dosažených po zasedání Fedu. Futures na platinu klesly o 0,7 % na 905,10 USD za unci, zatímco futures na stříbro se propadly o 1 % na 24,758 USD za unci.
Měď se odpoutala od 11měsíčních maxim, protože nervozita z Číny roste
Tříměsíční futures na měď na Londýnské burze kovů klesly o 1 % na 8882,0 USD za tunu, zatímco jednoměsíční futures na měď v USA se propadly o 1,2 % na 4,0175 USD za libru. Oba kontrakty prudce poklesly z 11měsíčních maxim dosažených na začátku tohoto týdne.

Měď byla rovněž pod tlakem zhoršujícího se sentimentu vůči Číně, přičemž akciové trhy v této zemi zaznamenaly v pátek prudký pokles v důsledku obav ze zpomalení hospodářského růstu a dalších možných sankcí ze strany USA.
Výhled pro trhy s mědí však zůstal napjatý, zejména proto, že podle nedávných zpráv plánují hlavní čínské rafinerie mědi v letošním roce omezit produkci.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky