Klíčové body
- Ropa roste, protože údaje z Číny jsou lepší a ruské rafinerie byly zasaženy útoky.
- Ceny zlata v pondělí v asijském obchodování klesly a ztratily klíčovou hladinu podpory.
- Ceny mědi po smíšených čínských údajích ustupují.
Ropa roste, protože údaje z Číny jsou lepší a ruské rafinerie byly zasaženy útoky
Ropa po největším týdenním růstu za poslední měsíc vzrostla, protože makroekonomické údaje z Číny předčily očekávání a ukrajinské útoky na ruské rafinerie zvýšily geopolitická rizika.
Globální benchmark Brent vzrostl k 86 dolarům za barel poté, co minulý týden posílil o 4 %, zatímco West Texas Intermediate se pohyboval nad 81 dolary. Čínská tovární výroba a investice na začátku roku rostly výrazněji, než se očekávalo, ukázaly pondělní údaje. V rafinérském průmyslu dosáhlo zpracování rekordních hodnot.
V Rusku mezitím nálety dronů o víkendu zasáhly několik závodů, některé hluboko na území země. Futures na naftu jsou již třetí seanci vyšší. Útoky přišly v době, kdy Vladimir Putin zvítězil v prezidentských volbách.
Ropa se vymanila z úzkého obchodního rozpětí, které dominovalo úvodním měsícům roku, a její ceny nedávno dosáhly nejvyšší úrovně od listopadu. Růst podpořilo omezení produkce ze strany OPEC+ a předpovědi globálního deficitu v letošním roce. Banky včetně Morgan Stanley v reakci na změnu tónu zvyšují své prognózy cen ropy.

„Stávky v ruských rafineriích přidaly minulý týden rizikovou prémii 2 až 3 dolary za barel ropy, která zůstává v platnosti i na začátku tohoto týdne s dalšími útoky o víkendu,“ uvedla Vandana Hari, zakladatelka společnosti Vanda Insights v Singapuru. Přesto by se s ohledem na rozhodnutí o měnové politice USA, které má být přijato tento týden, „mohl ekonomický sentiment vrátit do centra pozornosti ropného komplexu“.
Časové rozpětí ropy naznačuje, že se podmínky zpřísňují. Rozdíl mezi dvěma nejbližšími prosincovými kontrakty ropy Brent – kontraktem na letošní rok a jeho protějškem na rok 2025 – se rozšířil na 4,87 USD za barel v backwardation, což je býčí vzorec. To je více než 2,66 USD na začátku roku.
Poslední vzestup ropy byl doprovázen skokovým nárůstem počtu nesplacených kontraktů, tzv. open interest. Jejich objem vzrostl na nejvyšší hodnotu od října 2021, přičemž nárůst byl zaznamenán ke konci minulého týdne.
V nadcházejících dnech obchodníci získají spoustu informací o trhu z konference CERAWeek v Houstonu, která začíná v pondělí. Mezi řečníky naplánovanými na úvodní den jsou generální ředitelé společností Exxon Mobil Corp, Saudi Aramco, Shell Plc a TotalEnergies SE.
Americké ministerstvo financí mezitím uvalilo sankce na další tanker. Tentokrát se jednalo o loď Lady Sofia plující pod vlajkou Marshallových ostrovů, která se podle USA podílela na přepravě íránských komodit na podporu jemenských bojovníků Hútíů.
Ceny zlata před zasedáním Fedu klesly pod 2 150 USD; rallye mědi se ochlazuje
Ceny zlata v pondělí v asijském obchodování klesly a ztratily klíčovou hladinu podpory, protože obchodníci se před dalšími signály ohledně úrokových sazeb ze zasedání Federálního rezervního systému, které se uskuteční koncem týdne, začali chovat averzně k nevýnosovým aktivům.
Zdálo se, že se zastavila i rallye průmyslových kovů, přičemž ceny mědi po růstu na 11měsíční maxima v minulém týdnu oslabily. Průměrné čínské ekonomické údaje také podnítily určité vybírání zisků u červeného kovu.
Ztráty drahých kovů byly výraznější, protože dolar se v očekávání zasedání Fedu ustálil poblíž dvoutýdenních maxim. Výnosy desetiletých státních dluhopisů se rovněž nacházely pohodlně nad 4 %.
Spotové zlato kleslo o 0,4 % na 2 148,19 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v dubnu se do 00:20 SEČ

Zasedání Fedu očekává další náznaky ohledně úrokových sazeb
Trhy se nyní soustředily na středeční závěr dvoudenního zasedání Fedu, kde se všeobecně očekává, že centrální banka ponechá sazby na stejné úrovni.
Jakékoli náznaky ohledně snížení úrokových sazeb však budou sledovány, zejména vzhledem k tomu, že teplejší než očekávané údaje o inflaci za únor staví trhy do pozoru před jestřábími signály ze strany centrální banky.
Tato představa také prudce stáhla ceny zlata z rekordních maxim dosažených na začátku března. Pokles pod úroveň podpory 2 150 USD také potenciálně předznamenává další ztráty v nejbližším období.
Analytici ANZ v nedávné poznámce uvedli, že ceny zlata by mohly v blízké budoucnosti klesnout až na 2 100 USD za unci. Zároveň však zvýšili svůj cenový cíl pro žlutý kov na konci roku 2024 na 2 300 USD za unci s tím, že případné snížení úrokových sazeb a zhoršující se ekonomické podmínky pravděpodobně podpoří poptávku po žlutém kovu v tomto roce.
Ostatní drahé kovy v pondělí ustoupily. Futures na platinu klesly o 0,7 % na 935,50 USD za unci, zatímco futures na stříbro se propadly o 0,7 % na 25,198 USD za unci.
Ceny mědi po smíšených čínských údajích ustupují
Tříměsíční futures na měď na Londýnské burze kovů v pondělí klesly o 0,3 % na 9045 dolarů za tunu, zatímco jednoměsíční futures na měď v USA klesly o 0,3 % na 4,1092 dolaru za libru.

Oba instrumenty sice oslabily, zůstaly však na dohled 11měsíčních maxim, kterých dosáhly minulý týden poté, co média informovala, že největší čínské měděné hutě plánují snížení výroby. Takový scénář představuje nedostatek nabídky rafinované mědi a byl hlavním motorem rallye mědi.
V pondělí však tato rally poněkud ochladla po smíšených ekonomických údajích z Číny. Zatímco průmyslová výroba v období leden-únor vzrostla více, než se očekávalo, maloobchodní tržby nesplnily očekávání, zatímco nezaměstnanost dosáhla pětiměsíčního maxima.
Smíšené údaje vyvolaly obavy ze slabého hospodářského růstu v zemi, která je největším světovým dovozcem mědi, což by mohlo snížit její apetit po červeném kovu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky