Klíčové body
- Ropa se obchodovala poblíž pětiměsíčního maxima, investoři hodnotí situaci na Blízkém východě
- Ceny zlata v úterý v asijském obchodování mírně vzrostly a zůstaly na dohled rekordních maxim
- Mezi průmyslovými kovy ceny mědi v úterý mírně klesly, ale zůstaly blízko 15měsíčních maxim
Ropa stoupá k pětiměsíčnímu maximu, obchodníci se soustředí na Blízký východ
Ropa se obchodovala poblíž pětiměsíčního maxima, protože investoři zvažovali doutnající napětí na Blízkém východě a přetrvávající obavy o dodávky.
Cena ropy Brent vzrostla k 91 dolarům za barel poté, co v pondělí uzavřela o 0,9 % níže, což byl první pokles za posledních pět seancí. West Texas Intermediate se pohyboval pod úrovní 87 USD. Izrael uvedl, že bylo dosaženo pokroku v jednáních o příměří v Gaze, což signalizuje možné zmírnění nepřátelských akcí, ale Hamás toto tvrzení popřel.
Trh se také připravuje na reakci Íránu na podezření z izraelského útoku na jeho konzulát v Sýrii z minulého týdne. Hizballáh varoval, že je připraven na válku.
Širší výhled zůstává optimistický a někteří hovoří o tom, že ropa bude opět stát 100 dolarů, protože OPEC+ zachovává své těžební škrty. Na opčním trhu se blýská na lepší časy, přičemž v pátek došlo k nejsilnějšímu nákupu býčích kupních opcí na ropu Brent – které přinášejí zisk při růstu cen – od roku 2019. Také finanční manažeři se na globálním benchmarku vydávají stále více do dlouhých pozic.

„Trh oceňuje pevnější růst a zvýšená geopolitická rizika,“ napsali analytici Goldman Sachs Group Inc. včetně Yulii Grigsbyové a Daana Struyvena v poznámce z 8. dubna. Většina nedávného růstu je způsobena „tímto nárůstem spekulativního umístění a přechodem od podhodnocených timespreadů na začátku tohoto roku k mírnému nadhodnocení“, uvedli.
Tento týden budou muset obchodníci zpracovat řadu zpráv, které poskytnou přehled o výhledu nabídky a poptávky, včetně měsíčních zpráv OPEC a Mezinárodní energetické agentury.
Ceny zlata rostou, před údaji o inflaci a zápisem Fedu si udržují rekordní maxima na dohled
Ceny zlata v úterý v asijském obchodování mírně vzrostly a zůstaly na dohled rekordních maxim, protože poptávka po žlutém kovu jako bezpečném přístavu zůstala optimistická v očekávání dalších signálů ohledně americké inflace a úrokových sazeb.
V pondělí žlutý kov vystoupal na rekordní maxima nad 2 350 USD za unci, ale z těchto úrovní mírně sestoupil, protože dolar a výnosy státních dluhopisů zůstaly silné. Poptávka po zlatě jako bezpečném přístavu zůstala silná také v souvislosti se zhoršující se geopolitickou situací na Blízkém východě a v Rusku.
Spotové zlato vzrostlo o 0,2 % na 2 344,31 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v červnu vzrostly do 01:00 SEČ
Trhy se nyní soustředí především na údaje o indexu spotřebitelských cen za březen, které budou zveřejněny ve středu.
Očekává se, že údaj ukáže, že inflace v USA zůstává stabilní, a také přijde jen několik dní po rozsáhlé zprávě o pracovních místech mimo zemědělský sektor. Obchodníci v posledních seancích výrazně snížili svá očekávání ohledně červnového snížení sazeb ze strany Fedu.
Kromě údajů o CPI bude ve středu zveřejněn také zápis z březnového zasedání Fedu. Zatímco banka během zasedání nabídla několik holubičích signálů ohledně snižování úrokových sazeb, řada představitelů Fedu, kteří vystoupili po zasedání, varovala, že ustálená inflace oddálí případné snížení sazeb v letošním roce.
Takový scénář nevěstí pro zlato nic dobrého. Žlutý kov však přesto těžil ze zvýšené poptávky po bezpečném přístavu.

Situace na Blízkém východě podporuje ceny zlata
Obavy ze zhoršení geopolitického napětí na Blízkém východě, zejména poté, co Írán pohrozil vojenskou akcí proti Izraeli, udržovaly poptávku po zlatě jako bezpečném přístavu převážně v optimistickém stavu.
Pokračující střety mezi Ruskem a Ukrajinou rovněž přispěly k poptávce po bezpečném přístavu, přičemž nedávné údery na Záporožskou jadernou elektrárnu vyvolaly celosvětový poplach.
Ostatní drahé kovy se rovněž posunuly vpřed, futures na platinu vzrostly o 1,4 % na 990,35 USD za unci, zatímco futures na stříbro vzrostly o 0,5 % na 27,950 USD za unci.
Ceny mědi klesají, ale zůstávají blízko 15měsíčních maxim
Mezi průmyslovými kovy ceny mědi v úterý mírně klesly, ale zůstaly blízko 15měsíčních maxim dosažených minulý týden.

Tříměsíční futures na měď na Londýnské burze kovů klesly o 0,4 % na 9407,50 USD za tunu, zatímco jednoměsíční futures na měď v USA klesly o 0,5 % na 4,2717 USD za libru.
Tento týden se pozornost soustředila na další ekonomické signály z Číny, která je největším dovozcem, přičemž údaje o inflaci a obchodu mají být zveřejněny koncem týdne.
Známky omezených dodávek mědi – poté, co přední čínské rafinérie oznámily snížení produkce – byly klíčovým faktorem nedávné rallye mědi. Optimismus ohledně čínské poptávky podpořily také pozitivní údaje o indexu nákupních manažerů z této země.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky