Klíčové body
- Ropa ve středu rozšířila ztráty poté, co uzavřela na nejnižší úrovni za poslední tři měsíce
- Ceny zlata ve čtvrtek v asijském obchodování zaznamenaly rozsáhlé ztráty a dále ustoupily z rekordních maxim
- Ceny mědi srazilo vybírání zisků a nervozita z Číny
Ropa pokračuje v poklesu již čtvrtou seanci kvůli jestřábímu výhledu Fedu
Ropa ve středu rozšířila ztráty poté, co uzavřela na nejnižší úrovni za poslední tři měsíce kvůli známkám, že Federální rezervní systém může držet úrokové sazby na vyšší úrovni delší dobu, což by mohlo ovlivnit poptávku po energiích.
Cena ropy Brent klesla po čtvrtou seanci k 81 USD za barel a West Texas Intermediate se posunula do blízkosti 77 USD. Zápis ze zasedání Fedu ze začátku tohoto měsíce naznačil jestřábí postoj představitelů. To přidává další medvědí prvek na trh s ropou, který vykazuje známky slabosti před setkáním OPEC+.
Ropa je v letošním roce stále na vyšších úrovních částečně díky omezení dodávek ze strany skupiny producentů, ačkoli ceny od poloviny dubna oslabily. Zásoby ropy v USA minulý týden vzrostly, zatímco zásoby ve skladišti v Cushingu v Oklahomě se podle vládních údajů zvýšily na nejvyšší úroveň od července.

„Ropa je celkově v medvědí tendenci,“ uvedl Gao Mingyu, hlavní energetický analytik společnosti SDIC Essence Futures Co. se sídlem v Pekingu. „Největší pozornost se stále soustředí na to, zda bude na zasedání OPEC+ prodlouženo dobrovolné snížení produkce.“
Zasedání kartelu je naplánováno na 1. června a do značné míry se očekává, že skupina prodlouží stávající omezení produkce. Člen aliance Rusko v dubnu překročilo svůj produkční závazek a zavázalo se, že dodatečné dodávky dorovná, uvedlo ve čtvrtek jeho ministerstvo energetiky.
Mezi tržní opatření, která signalizují slabost, patří promptní spread pro ropu Brent, který se blíží medvědí contangové struktuře. To by naznačovalo dostatečnou nabídku. Manažeři peněz také snížili své sázky na růst cen.
Ceny zlata klesly pod 2 400 USD kvůli nervozitě z vývoje sazeb, měď zasáhlo vybírání zisků
Ceny zlata ve čtvrtek v asijském obchodování zaznamenaly rozsáhlé ztráty a dále ustoupily z rekordních maxim, když žlutý kov sužovaly obnovené obavy z vysokých úrokových sazeb a slábnoucí poptávka po bezpečných přístavištích.
Ke ztrátám se připojily také průmyslové kovy, přičemž ceny mědi prudce klesly z rekordních maxim v důsledku vybírání zisků a tlaku dolaru. V asijském obchodování se však ceny červeného kovu ustálily.
Spotové zlato kleslo o 0,3 na 2 372,38 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v červnu klesly do 00:22 SELČ

Obavy ze sazeb rostou, protože zápis z jednání Fedu ukazuje obavy z ustálené inflace
Ceny kovů byly pod tlakem nočního odrazu dolaru, který dosáhl týdenního maxima poté, co zápis z jednání Federálního rezervního systému z konce dubna ukázal, že tvůrci politiky mají stále větší obavy z lepivé inflace.
Někteří tvůrci politiky byli také otevřeni dalšímu zvyšování úrokových sazeb s cílem snížit inflaci, ačkoli se takový scénář jeví jako nepravděpodobný.
Přesto je pravděpodobné, že Fed bude tváří v tvář trvalé inflaci udržovat sazby na vysoké úrovni delší dobu, přičemž vystoupení několika tvůrců politiky z tohoto týdne ukazují, že banka má omezenou důvěru v to, že inflace v blízké budoucnosti dosáhne svého 2% ročního cíle.
Vysoké sazby po dlouhou dobu nevěstí nic dobrého pro zlato a další drahé kovy vzhledem k tomu, že zvyšují oportunitní náklady investic do nich. Díky této představě byl pokus zlata o dosažení rekordních maxim v tomto roce zatím jen letmý.
Absence výraznějšího zhoršení geopolitického napětí na Blízkém východě po smrti íránského prezidenta také oslabila poptávku po zlatě jako bezpečném přístavu.
Ostatní drahé kovy ve čtvrtek rovněž klesaly. Futures na platinu klesly o 0,5 % na 1 041,20 USD za unci, zatímco futures na stříbro se propadly o 2,5 % na 30,727 USD za unci.
Ceny mědi srazilo vybírání zisků a nervozita z Číny
Benchmarkové futures na měď na Londýnské burze kovů klesly o 0,4 % na 10 372,50 USD za tunu, zatímco jednoměsíční futures na měď se ustálily na 4,8030 USD za libru. Oba kontrakty ošetřovaly prudký pokles z rekordních maxim dosažených na začátku týdne.

Ztráty na mědi přišly v době, kdy se zdálo, že se spekulativní šílenství na červeném kovu nyní stabilizuje a po silném vzestupu v uplynulém týdnu je otevřeno vybírání zisků.
Na trhy se také znovu vkradly obavy z Číny, protože se zdálo, že obchodní válka mezi Washingtonem a Pekingem se rozhořívá. To poněkud podkopalo optimismus ohledně nedávných stimulačních snah Číny, ačkoli trhy také vyčkávaly, jak budou tato opatření provedena.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky