Klíčové body
- Ropa rostla již druhý den, podpořena snižujícími se zásobami v USA
- Ceny zlata se ve čtvrtek v asijském obchodování ustálily
- Ceny mědi se díky nadějím Číny nacházejí na dvouletém maximu
Ropa roste díky poklesu zásob v USA a širší náladě nakloněné riziku
Ropa rostla již druhý den, podpořena snižujícími se zásobami v USA a širší rizikovou náladou vyvolanou náznaky klesající inflace v USA.
Globální benchmark Brent překročil 83 dolarů za barel poté, co ve středu vzrostl o 0,5 %, zatímco americký benchmark West Texas Intermediate byl nad 79 dolary. Zásoby ropy v USA se minulý týden snížily o 2,5 milionu barelů, což byl první pokles od března, a celostátní zásoby se tak dostaly na nejnižší úroveň za téměř měsíc.
Na širších trzích se riziková aktiva posunula výše poté, co se poprvé za šest měsíců ochladil ukazatel americké inflace, což nabízí prostor pro volnější měnovou politiku Federálního rezervního systému. To táhlo americký dolar dolů – měnový ukazatel agentury Bloomberg již třetím dnem ztrácí – a komodity se tak staly atraktivnějšími pro zámořské kupce.
Ropa zůstává od začátku roku na vyšší úrovni, protože země OPEC+ omezily dodávky, ačkoli ceny od začátku dubna snížily své zisky, protože napětí na Blízkém východě vyprchalo a objevily se známky určité slabosti produktů. Mezinárodní agentura pro energii podle zprávy z poloviny týdne snížila svou prognózu ročního růstu poptávky o 140 000 barelů denně, ačkoli po revizi loňských odhadů spotřeby stále vidí celosvětovou poptávku na rekordní úrovni 103,2 milionu barelů denně.

„Nedávné makrodata z USA zvýšila očekávání, že by Fed mohl brzy začít snižovat sazby, což bude ropě poskytovat určitou podporu,“ uvedl Warren Patterson, vedoucí oddělení komoditní strategie společnosti ING Groep NV. Přesto podle něj trh zůstává v rozmezí a k prolomení potřebuje buď vyjasnění politiky OPEC+, nebo nový katalyzátor.
V centru pozornosti byla také geopolitika, protože ruský prezident Vladimir Putin přijel do Pekingu na svou první návštěvu Číny v novém funkčním období, čímž zdůraznil důležitost vztahů pro Moskvu, která pokračuje ve válce na Ukrajině. Největší asijská ekonomika po invazi odebírá větší toky ruské ropy, protože kupci v Evropě a USA se od ní odvrátili.
Ceny zlata blízko 2 400 USD, protože údaje o indexu spotřebitelských cen staví do popředí snižování sazeb
Ceny zlata se ve čtvrtek v asijském obchodování ustálily poté, co přes noc zaznamenaly výrazné zisky, protože některé měkké údaje o inflaci stáhly dolar na měsíční minima a zvýšily očekávání snížení úrokových sazeb.
Žlutý kov byl nyní opět na dohled rekordních maxim dosažených v květnu, protože obchodníci zvýšili sázky na to, že Federální rezervní systém začne snižovat sazby již v září. Dolar ve středu kvůli této představě prudce klesl, což zase prospělo širším cenám kovů.
Spotové zlato vzrostlo o 0,1 % na 2 388,84 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v červnu se do 23:43 SELČ
Zlato roste, protože index spotřebitelských cen se snižuje, sázky na snížení sazeb rostou
Ceny zlata se od středy drží na více než 1% odrazu poté, co údaje ukázaly, že inflace indexu spotřebitelských cen v USA se v dubnu oproti březnu snížila, zatímco jádrový index CPI oproti předchozímu měsíci také poklesl.
Tyto údaje, které následovaly po měkčích než očekávaných údajích o maloobchodních tržbách, posílily naděje, že inflace v nadcházejících měsících poleví, což dává Fedu větší důvěru, aby začal snižovat sazby.

Nástroj CME Fedwatch ukázal, že obchodníci oceňují větší pravděpodobnost snížení sazeb o 25 bazických bodů v září, a to na téměř 54 %.
Vysoké sazby zvyšují oportunitní náklady investic do zlata a dalších drahých kovů vzhledem k tomu, že nenabízejí žádný přímý výnos. Žlutý kov může také těžit ze zvýšené poptávky po bezpečném přístavu, pokud se americká ekonomika v letošním roce dále ochladí.
Přesto řada představitelů Fedu v uplynulém týdnu varovala, že centrální banka potřebuje větší jistotu, že inflace klesá. Inflace také zůstává výrazně nad dvouprocentním ročním cílem Fedu.
Ostatní drahé kovy se rovněž posunuly vpřed. Futures na platinu vzrostly o 0,5 % na 1 081,90 USD za unci a futures na stříbro o 0,2 % na 29,797 USD za unci.
Ceny mědi se díky nadějím Číny nacházejí na dvouletém maximu
Mezi průmyslovými kovy se ceny mědi ve čtvrtek posunuly výše a zůstaly na více než dvouletých maximech díky přetrvávajícímu optimismu ohledně dalších fiskálních stimulů v Číně a také zvýšené podpoře trhu s nemovitostmi.

Tříměsíční futures na měď na Londýnské burze kovů vzrostly o 1 % na 10 375,0 USD za tunu, zatímco jednoměsíční futures na měď vzrostly o 1,4 % na 4,9915 USD za libru. Oba kontrakty se nacházely v blízkosti maxim zaznamenaných v dubnu 2022.
Peking uvedl, že tento týden zahájí masivní emisi dluhopisů v hodnotě 1 bilionu jüanů
Nyní se čeká na údaje o čínské průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách, které mají být zveřejněny v pátek, aby se získaly další signály o největším světovém dovozci mědi.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky