Klíčové body
- Kolem hutě Liberty Ostrava se i nadále stahují mračna
- Odbory bijí na popach
- Explosia Pardubice měla loni rekordní zisk před zdaněním 284 milionů korun
Vedení firmy v pátek sdělilo odborářům, že je připravené to udělat. ČTK to dnes řekl předseda základní organizace OS KOVO Liberty ČR Petr Slanina. Uvedl, že firma rovněž za březen nezaplatila za zaměstnance dvě třetiny sociálního a celé zdravotní pojištění. Vyjádření firmy ČTK zjišťuje.
Odstavení koksovny by podle Slaniny bylo nevratné. „Momentálně k tomu sháníme materiály, protože tuto variantu s námi chtějí v pátek projednat. Je to jejich povinnost,“ řekl odborový předák. Pokud by Liberty přestala spolupracovat s dodavatelem energií Tameh Czech a odstavila by koksovnu, znamenalo by to podle Slaniny pravděpodobně vyšší náklady na emisní povolenky, protože by huť neměla kam dávat vysokopecní plyn.
Liberty Ostrava, která vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl, je od loňska v problémech. Už delší dobu má potíže platit závazky a od prosince, kdy jí Tameh Czech zastavil dodávky energií, většina jejích provozů stojí. Většina ze zhruba 5000 zaměstnanců obou firem je od té doby doma. Poslední fungující vysoká pec Liberty Ostrava je v teplém útlumu přes půl roku.
Ostravská huť nyní čeká, zda soud schválí její restrukturalizační plán. Už dříve sdělila, že plán schválila drtivá většina jejích věřitelů, a v pátek oznámila, že přistoupila k dalším krokům, jež jsou pro naplnění plánu předběžné restrukturalizace nezbytné. Uvedla, že nadále nepočítá se spoluprací s Tamehem. Energie chce brát od jiných dodavatelů a z nového energetického komplexu, který vybuduje. Věřitelů firmy je okolo 1300.
<!– DIP popup–>
Tameh Czech skončil v úpadku, což zdůvodnil tím, že mu huť, jeho jediný zákazník, neplatila. Soud a věřitelé schválili jeho reorganizaci. Tameh uvádí, že mu huť dluží přibližně 2,2 miliardy korun, a že je tak jejím největším věřitelem. Věřitelé Liberty ale rozhodovali o vyloučení Tamehu z hlasování o restrukturalizačním plánu a podle Liberty to schválili.
Mluvčí Tamehu Patrik Schober už dříve uvedl, že firma proti restrukturalizačnímu plánu Liberty vznese námitku k soudu. Než rozhodne o restrukturalizaci soud, jsou podle něj veškerá prohlášení Liberty Ostrava bezpředmětná.

Explosia Pardubice měla loni rekordní zisk před zdaněním 284 milionů korun
Výrobce výbušnin a střeliva Explosia Pardubice loni zvýšil zisk před zdaněním meziročně o 86 milionů na rekordních 284 milionů korun. K růstu přispěl zájem o výbušniny. Obrat se meziročně zvýšil z 1,2 miliardy na 1,42 miliardy korun, uvedl v tiskové zprávě mluvčí firmy Martin Vencl. Do roku 2026 plánuje firma investovat až dvě miliardy korun, výrobní kapacity jsou pro ni limitující.
„Největší poptávka je samozřejmě po střelném prachu. Abnormální zájem vnímáme také u celospalitelných hnacích náplní, což souvisí s válkou na Ukrajině. Do válkou zasažené oblasti jsme poslali buď napřímo nebo zprostředkovaně zboží, jehož hodnota dosahuje necelé pětiny obratu společnosti. Pozadu za prachy a hnacími náplněmi ovšem nezůstává ani prodej trhavin,“ uvedl předseda představenstva Radomír Krejča.
Kromě vojenské oblasti, které se v současné době daří zvláště vlivem války na Ukrajině, přispívá k dobrý výsledkům i výroba pro civilní sektor. Explosia produkuje velké množství průmyslových trhavin, prostřednictvím úseku Fospol nabízí komplexní služby při těžbě v kamenolomech. Součástí výroby jsou také speciální produkty, které využívají například speciální jednotky policie nebo armády.
Velkou konkurenční výhodou Explosie je zázemí vlastního Výzkumného ústavu průmyslové chemie, který vznikl před 70 lety. „Úkolem našich výzkumníků není jen vývoj, ale také například malovýroba některých speciálních produktů podle požadavků zákazníků nebo služby analytických laboratoří a zkušeben,“ uvedl generální ředitel Explosie Kamil Dudek.
Letos chce společnost dosáhnout vyššího zisku při udržení současného obratu. Limitujícím faktorem jsou výrobní kapacity, zároveň bude firma muset reagovat na tlak na zvyšování mezd, vzroste také daň z nemovitosti pro některé průmyslové podniky sídlící v Pardubicích. Podle odhadu Explosie se zvýší ze zhruba osmi milionů korun až k 20 milionům korun.
Rok 2024 bude podle plánů vedení společnosti především ve znamení investic. Explosia podle Vencla dlouhodobě trpěla podinvestovaností, ale v současnosti do zvýšení bezpečnosti a rozšíření kapacity výroby investuje stovky milionů korun. Přispět k navýšení výroby a uspokojení velké poptávky po celospalitelných hnacích náplních má i dotace deset milionů eur z Evropské komise. „Zisk této dotace považujeme za velký úspěch, byť je pro náš rozvoj vhodnou, nikoliv však zásadní finanční injekcí,“ uvedl Dudek.
Celkově Explosia plánuje do roku 2026 proinvestovat až dvě miliardy korun. Podle předpokladů vedení společnosti může současná poptávka vysoce převyšující možnosti celosvětové výroby trvat klidně i deset let po skončení války na Ukrajině. I proto Explosia posiluje především výrobu bezdýmných prachů a celospalitelných hnacích náplní. Investice se ale týkají také dalších oblastí výroby výbušnin a jejich výzkumu i vývoje.
Explosia exportuje své výrobky do zemí Evropské unie i dalších států. Vývoz v roce 2022 dosáhl 72 procent produkce. Společnost má dva prodejní sklady v Krmelíně na Frýdeckomístecku a Lužné u Rakovníka
Od roku 2002 firmu stoprocentně vlastní stát, akcie drží ministerstvo průmyslu a obchodu. Firma působí v Pardubicích od roku 1920. Do roku 2002 byla vlastníkem skupina Agrofert.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky