Klíčové body
- Ropa rostla již druhou seanci, i když Saúdská Arábie snížením cen ropy signalizovala obavy ohledně výhledu poptávky
- Ceny zlata ve čtvrtek v asijském obchodování vzrostly a rozšířily tak zisky z tohoto týdne
- Ceny mědi ve čtvrtek odrazily od jednoměsíčního minima a získaly určitou podporu z mírnějšího dolaru
Ropa roste, i když saúdské snížení cen signalizuje obavy o poptávku
Ropa rostla již druhou seanci, i když Saúdská Arábie snížením cen ropy signalizovala obavy ohledně výhledu poptávky.
Cena ropy Brent se vyšplhala k 79 dolarům za barel a West Texas Intermediate se obchodovala poblíž 75 dolarů, čímž prodloužila mírné oživení po výprodeji poté, co OPEC+ naznačil plány začít vracet dodávky na trh. Pokles cen posunul oba benchmarky na 14denním indexu relativní síly do přeprodaného teritoria.
Společnost Saudi Aramco však snížila ceny veškeré své ropy pro Asii na příští měsíc, což je první snížení od února, a vyvolala tak obavy ohledně síly poptávky v regionu, který je největším světovým dovozcem ropy.
Ropa má od začátku dubna klesající tendenci kvůli chmurnému výhledu ze strany největšího dovozce Číny a kvůli zmírnění geopolitického napětí. Zvýšily se také dodávky od rivalů Organizace zemí vyvážejících ropu a jejích spojenců, což vyvolává obavy, zda trh dokáže absorbovat další barely OPEC+.

Podle vládních údajů zveřejněných ve středu se zásoby ropy v USA minulý týden zvýšily o 1,23 mil. barelů, což přispělo k medvědímu výhledu. Zásoby benzinu stouply druhý týden na nejvyšší úroveň od března.
„Trh vykazuje odolnost“, a to i přes nárůst zásob v USA, uvedl Charu Chanana, analytik společnosti Saxo Capital Markets Pte v Singapuru. „Obchodníci našli technické důvody k nákupu.“
Ceny zlata rostou díky nadějím na snížení sazeb, měď se odráží ode dna.
Ceny zlata ve čtvrtek v asijském obchodování vzrostly a rozšířily tak zisky z tohoto týdne, protože slabé ekonomické údaje podpořily očekávání snížení úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému, což oslabilo dolar.
Žlutý kov se tento týden nacházel na silných ziscích, protože obchodníci postupně oceňovali sázky, že Fed začne v září snižovat sazby. Snížení sazeb Bank of Canada a očekávání široce očekávaného snížení ze strany Evropské centrální banky rovněž posílily optimismus ohledně uvolnění měnových podmínek po celém světě.
Žlutý kov tak rostl, i když se zlepšil širší apetit k riziku.
Spotové zlato vzrostlo o 0,6 % na 2370,40 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v srpnu klesly do 01:07 ET
Zlato je méně než 100 USD od nového rekordu, v centru pozornosti je snižování sazeb
Spotové zlato se nyní obchoduje méně než 100 USD pod rekordním maximem dosaženým v květnu. Faktory, které stály za jeho růstem, však byly tentokrát jiné.

Ceny kovů se v květnu vyšplhaly na rekordní hodnoty bezprostředně po havárii vrtulníku v Íránu, při níž zahynul prezident Ebrahím Raisí, a posílily obavy ze zhoršení geopolitické situace v zemi.
Zlato však z těchto úrovní rychle kleslo poté, co se podmínky nezhoršily, jak se očekávalo.
Tentokrát však růst zlata podpořila očekávání nižších úrokových sazeb, zejména v USA, které představují lepší podmínky pro investice do žlutého kovu.
Bylo vidět, že trhy zvyšují své sázky na zářijové snížení sazeb ze strany Fedu poté, co se tento týden objevila řada slabých údajů o americké ekonomice.
V pátek budou zveřejněny údaje o pracovních místech mimo zemědělský sektor, které by měly rovněž ovlivnit očekávání ohledně snížení sazeb. Příští týden se uskuteční zasedání Fedu, který by měl sazby ponechat na stejné úrovni.
Ostatní drahé kovy se rovněž posunuly vpřed. Futures na platinu vzrostly o 0,6 % na 1008,55 USD za unci, zatímco futures na stříbro vzrostly o 1,6 % na 30,552 USD za unci.
Ceny mědi se odrazily od 1měsíčního minima, ale nálada zůstává křehká
Mezi průmyslovými kovy se ceny mědi ve čtvrtek odrazily od jednoměsíčního minima a získaly určitou podporu z mírnějšího dolaru.

Benchmarkové futures kontrakty na měď na Londýnské burze kovů vzrostly o 1,5 % na 1074,50 USD za tunu, zatímco jednoměsíční futures kontrakty na měď vzrostly o 0,5 % na 4,6490 USD za libru.
Nálada vůči červenému kovu však zůstala slabá, zejména proto, že optimismus ohledně hospodářského oživení v největším dovozci Číně v posledních týdnech slábl.
Klíčové obchodní údaje z Číny budou zveřejněny v pátek a pravděpodobně nabídnou další náznaky.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky