Klíčové body
- Ropa vzrostla, protože trh hodnotí důsledky svržení syrské vlády, které vyvolalo otřesy na Blízkém východě
- Zlato vzrostlo poté, co čínská centrální banka poprvé po sedmi měsících doplnila své rezervy
- Měď klesla, protože slabší než očekávané údaje o čínské inflaci předznamenaly další známky ekonomického napětí v Číně
Obchodníci zvažují dopady syrských nepokojů, ropa stoupá
Cena ropy Brent vzrostla k 72 dolarům za barel a cena ropy Texas Intermediate se pohybovala nad 67 dolary. Pád režimu Bašára Asada vytvořil mocenské vakuum, v němž o kontrolu bojuje více skupin, což zvyšuje vyhlídky na další násilí.
„Trhy do značné míry oceňují, že napětí v Sýrii zůstane omezeno v jejím vlastním prostoru a riziko širšího narušení dodávek ropy zůstává nízké,“ uvedl Jun Rong Yeap, tržní stratég společnosti IG Asia Pte v Singapuru.
Ropa se od poloviny října pohybuje v úzkém rozpětí, přičemž proti býčímu geopolitickému vývoji na Blízkém východě a Ukrajině stojí slabá čínská poptávka a dostatečná nabídka. Trh se v příštím roce potýká s přebytkem, což znamená, že existuje jen malý prostor pro výrazné zvýšení produkce ze strany OPEC+.

Saudi Aramco mezitím snížilo ceny ropy pro Asii na leden poté, co OPEC+ dále odložil obnovení nečinné produkce, což podtrhuje slabý výhled trhu. Státní producent rovněž snížil ceny pro severozápadní Evropu a Středomoří, zatímco ceny pro Severní Ameriku ponechal beze změny.
Zlato roste poté, co PBOC obnovila nákupy
Zlato vzrostlo poté, co čínská centrální banka poprvé po sedmi měsících doplnila své rezervy o zlato a rychlý pád syrské vlády dále destabilizoval Blízký východ.
Zlato vzrostlo až o 0,7 % a obchodovalo se poblíž 2 650 USD za unci poté, co Čínská lidová banka v sobotu oznámila, že minulý měsíc nakoupila 160 000 trojských uncí ryzího zlata. Šlo o první přírůstek od dubna, čímž skončila 18měsíční série nákupů, která pomohla podpořit ceny.
Obnovení nákupů ukazuje, že PBOC má stále zájem diverzifikovat své rezervy a chránit se před znehodnocením měny, a to i v situaci, kdy se hodnota slitků blíží rekordním hodnotám. Přesto byl objem, který nakoupila – asi pět tun – relativně malý ve srovnání s měsíčními přírůstky na začátku tohoto roku.
„Reakce trhu je poněkud tlumená, protože ačkoli PBOC naznačila, že v květnu pozastavuje svou aktivitu, trh to bral jako velmi dočasné a tato poptávka byla absorbována minulý měsíc,“ řekl Nicholas Frappell, globální vedoucí institucionálních trhů v ABC Refinery v Sydney. „Nákup není superpodporující a navíc se objevila spousta dalších zpráv – včetně pádu Asadova režimu.“
Obchodníci o víkendu sledovali vývoj v Sýrii poté, co prezident Bašár Asad uprchl, když povstalecké jednotky dobyly hlavní město Damašek. Americké nálety v neděli zasáhly desítky cílů Islámského státu v centrální části země, zatímco prezident Joe Biden varoval, že Asadův pád by mohl vést k obnovení islámského extremismu.
Zlato se v říjnu vyšplhalo na historické maximum nad 2790 USD za unci, podpořeno obratem Federálního rezervního systému k uvolňování měnové politiky a také rostoucí poptávkou po útočištích v důsledku zvýšeného napětí na Blízkém východě a na Ukrajině. Od té doby se ceny snížily v důsledku růstu dolaru po vítězství Donalda Trumpa v amerických volbách, ale v letošním roce zůstávají o 28 % vyšší.

Spotové zlato vzrostlo o 0,4 % na 2 643,50 USD za unci k 10:49 hod. v Singapuru po poklesu o 0,4 % v minulém týdnu. Spotový dolarový index Bloomberg přidal 0,1 %. Stříbro, platina a palladium vzrostly.
Při pohledu do budoucna se trhy soustředí na zprávy o vývoji spotřebitelských a výrobních cen v USA, které mají být zveřejněny koncem tohoto týdne a které by měly ukázat jen malý nárůst inflačních tlaků. Tyto údaje patří k posledním klíčovým ukazatelům před zasedáním Fedu příští týden – jeho posledním politickým rozhodnutím před lednovým nástupem Donalda Trumpa do funkce. Výnosy státních dluhopisů se posunuly dolů, protože obchodníci zvýšili sázky na další snížení sazeb – což je scénář, který má tendenci prospívat zlatu, neboť to neplatí úroky.
Ostatní drahé kovy byly v pondělí většinou slabé. Futures na platinu se ustálily na 935,75 USD za unci, zatímco futures na stříbro klesly o 0,5 % na 31,442 USD za unci.
Měď oslabená čínskou dezinflací
Mezi průmyslovými kovy ceny mědi v pondělí klesly, protože slabší než očekávané údaje o čínské inflaci předznamenaly další známky ekonomického napětí v Číně, která je největším dovozcem.

Benchmarkové futures kontrakty na měď na Londýnské burze kovů klesly o 0,2 % na 9082,0 USD za tunu, zatímco únorové futures kontrakty na měď klesly o 0,3 % na 4,1858 USD za libru.
Čínská spotřebitelská inflace se v listopadu snížila více, než se očekávalo, zatímco inflace výrobců klesla již 25. měsíc v řadě, a to v prostředí omezených známek zlepšování ekonomických podmínek v zemi, navzdory nedávným stimulačním opatřením Pekingu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky