Klíčové body
- Ceny ropy v úterý vzrostly poté, co údaje ukázaly, že výrobní aktivita v Číně v prosinci vzrostla
- Silnější dolar zdražuje nákupy ropy pro spotřebitele mimo Spojené státy, což zatěžuje poptávku.
- Ceny zlata v úterý posílily díky silným nákupům centrálních bank, geopolitickému napětí a uvolnění měnové politiky hlavních světových bank
- Stříbro směřuje k nejlepšímu roku od roku 2020 a dosud přidalo přes 21 %
Ropa roste díky rostoucí aktivitě čínských továren, ale na konci roku bude nižší
Ceny ropy v úterý vzrostly poté, co údaje ukázaly, že výrobní aktivita v Číně v prosinci vzrostla, ale jsou na cestě k tomu, aby druhý rok po sobě skončily níže kvůli obavám o poptávku v zemích, které jsou největšími spotřebiteli.
Futures kontrakty na ropu Brent vzrostly o 57 centů, tj. 0,8 %, na 74,56 USD za barel v 7:30 GMT. Americká ropa West Texas Intermediate posílila o 58 centů, tj. 0,8 %, na 71,57 USD za barel. Za celý rok Brent klesl o 3,2 %, zatímco WTI o 0,1 %.
Čínská výrobní aktivita v prosinci rostla již třetí měsíc v řadě, avšak pomalejším tempem, ukázal v úterý oficiální průzkum továren, což naznačuje, že bleskové zavedení nových stimulů pomáhá podporovat druhou největší ekonomiku světa.
Čínské úřady také souhlasily s vydáním rekordní emise speciálních státních dluhopisů v hodnotě 3 bilionů jüanů
Slabší výhled poptávky v Číně přiměl Organizaci zemí vyvážejících ropu

OPEC a jeho spojenci odložili svůj plán začít zvyšovat těžbu až do dubna 2025 na pozadí klesajících cen. IEA očekává, že celosvětová nabídka ropy v roce 2025 převýší poptávku, i když škrty OPEC+ zůstanou v platnosti, protože rostoucí produkce Spojených států a dalších externích producentů převýší pomalou poptávku.
Zatímco slabý dlouhodobý výhled poptávky ceny zatěžuje, krátkodobě by mohly najít podporu v klesajících zásobách ropy v USA, které podle očekávání minulý týden klesly o zhruba 3 miliony barelů.
Jak ropu Brent, tak WTI podpořil větší než očekávaný pokles zásob ropy v USA v týdnu končícím 20. prosince, kdy rafinérie zvýšily aktivitu a sváteční sezóna zvýšila poptávku po pohonných hmotách.
Pozornost investorů se v příštím roce zaměří na vývoj úrokových sazeb Federálního rezervního systému poté, co centrální banka počátkem tohoto měsíce plánovala pouze dvě snížení sazeb, oproti čtyřem v září, a to kvůli přetrvávající vysoké inflaci.
Nižší úrokové sazby obecně motivují k půjčkám a růstu pohonných hmot, což by zase mělo podpořit poptávku po ropě,
Posun očekávání kolem amerických sazeb a rozšiřující se úrokové diferenciály mezi Spojenými státy a ostatními ekonomikami zvedly kurz dolaru a zatížily ostatní měny.
Silnější dolar zdražuje nákupy ropy pro spotřebitele mimo Spojené státy, což zatěžuje poptávku.
Trhy se také připravují na politiku nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa týkající se uvolnění regulace, snížení daní, zvýšení cel a zpřísnění imigrace, která by měla být jak prorůstová, tak inflační.
Zlato je připraveno na nejlepší rok od roku 2010 v důsledku snižování sazeb a globálního napětí
Ceny zlata v úterý, poslední obchodní den rekordního roku, který tento kov dovedl k nejlepšímu ročnímu výkonu od roku 2010, posílily díky silným nákupům centrálních bank, geopolitickému napětí a uvolnění měnové politiky hlavních světových bank.
Spotové zlato vzrostlo o 0,3 % na 2 614,23 USD za unci, k 0807 GMT. Futures na americké zlato přidaly 0,3 % na 2 626,20 USD.
„Zlato zažilo hvězdný rok 2024 a velká část tohoto pohybu vzhůru byla podmíněna očekávaným přechodem k prostředí nižších úrokových sazeb,“ uvedl Tim Waterer, hlavní analytik trhu ve společnosti KCM Trade.
Jako jedno z nejvýkonnějších aktiv roku 2024 si zlato od počátku roku připsalo více než 26 %, což je největší roční skok od roku 2010, a naposledy se po sérii rekordních nárůstů v průběhu roku vyšplhalo 31. října na rekordní hodnotu 2 790,15 USD.

Trh nyní čeká na novou sadu katalyzátorů, včetně řady ekonomických údajů z USA, které budou zveřejněny příští týden a které by mohly ovlivnit výhled úrokových sazeb Federálního rezervního systému na rok 2025, a celní politiky zvoleného prezidenta Donalda Trumpa.
Pro rok 2025 „zůstane výhled úrokových sazeb v USA hlavním faktorem ovlivňujícím cenu zlata. Trumpova obchodní politika bude mít klíčový význam pro utváření inflačního obrazu, trajektorie úrokových sazeb Fedu a následně i ceny zlata,“ uvedl Waterer.
Fed agresivně snižoval sazby v září, listopadu a prosinci, ale na svém posledním zasedání označil pro rok 2025 menší počet snížení sazeb. Ostatní významné centrální banky rovněž signalizovaly opatrnost ohledně své trajektorie pro rok 2025.
„Zlato bude v roce 2025 pravděpodobně i nadále podporováno rostoucími geopolitickými riziky, obchodním napětím a pokračující poptávkou centrálních bank, která bude kompenzovat nepříznivé vlivy ze silnějšího amerického dolaru a pomalejšího tempa uvolňování ze strany Fedu,“ uvedl Aneeka Gupta, ředitel makroekonomického výzkumu ve společnosti WisdomTree.
Zlaté kovy jsou považovány za zajištění proti inflaci a turbulencím, ale vysoké sazby snižují atraktivitu tohoto nevýnosového aktiva.
Spotové stříbro se ustálilo na 28,94 USD za unci, zatímco palladium posílilo o 0,5 % na 904,96 USD a platina vzrostla o 1 % na 912,77 USD.
Stříbro směřuje k nejlepšímu roku od roku 2020 a dosud přidalo přes 21 %. Platina a palladium mají nakročeno k ročním ztrátám, když se propadly o zhruba 7 %, respektive 17 %.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky