Klíčové body
- Analytici považují Evropu za lepší trh pro investory díky stabilnější politice a nižším cenám akcií
- Evropské indexy v únoru rostly, zatímco americké trhy oslabily kvůli technologickým obavám
- Investoři přesouvají kapitál do Evropy, protože očekávají uvolnění měnové politiky
- Americké akcie jsou drahé a budoucnost umělé inteligence je nejistá, což zvyšuje riziko poklesu
V únoru – prvním úplném obchodním měsíci od začátku Trumpova druhého funkčního období – si panevropský index Stoxx 600 podle údajů LSEG připsal 3,3 %, zatímco index S&P 500 ztratil 1,4 %. Technologický Nasdaq Composite na Wall Street klesl o 4 % a Dow Jones Industrial Average ztratil v průběhu února přibližně 1,6 %.
Pokud jde o indexy jednotlivých zemí v Evropě, londýnský FTSE 100 si v únoru připsal 1,6 %, zatímco německý Dax si za měsíc připsal 3,8 %. Francouzský CAC 40 vzrostl minulý měsíc o 2 % a italský FTSE MIB za stejné období vzrostl o 6 %.
Tyto pohyby následovaly po lednovém překonání regionálních výkonů.
Podle Naeema Aslama, investičního ředitele londýnské společnosti Zaye Capital Markets, působí na evropské akcie různé pozitivní faktory.

„Existuje pocit úlevy, pokud jde o celní nejistotu – víme přesně, jak na tom jsme ve vztahu k politice Trumpovy administrativy, a to posílilo sentiment,“ řekl v telefonickém rozhovoru pro CNBC.
Minulý týden Trump uvedl, že zavede 25% cla na zboží dovážené do USA z EU. Uvedl, že konkrétní údaje budou oznámeny „velmi brzy“ a že tyto poplatky „se budou týkat automobilů a všech ostatních věcí“. Aslam uznal předchozí prezidentovy hrozby uvalením cel na blok, ale uvedl, že když tyto hrozby vynechaly konkrétnosti, bylo to pro některá evropská odvětví, například automobilový průmysl, „velmi, velmi děsivé“.
„Víme nyní přesně, co můžeme očekávat, a obchodníci jsou připraveni podstoupit riziko,“ tvrdil. „Diskont poměru ceny a zisku [v Evropě] činí 40 % od konce roku 2024, takže i z tohoto pohledu je to skvělé místo. Ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím roku 2024 jsme zaznamenali mnohem, mnohem lepší dynamiku zisků – to investory dále ujistilo, že ano, Evropa je místo, kde chtějí být.“
Aslam navíc uvedl, že někteří investoři přesouvají alokace svých portfolií mimo USA, protože přetrvávají obavy z dopadu čínského vývojáře umělé inteligence DeepSeek a ze stavu americké ekonomiky.
„Když se podíváte na složení indexu Stoxx 600, pouze 10 % akcií je čistě zaměřeno na technologie,“ řekl s odkazem na lednový propad trhu, který vyvolal nástup čínského modelu umělé inteligence, jenž byl údajně vyroben za zlomek ceny svých hlavních amerických konkurentů. „Když se podíváte na index S&P 500, zjistíte, že jeho složení je z 30 % tvořeno technologickými společnostmi. To přimělo investory, aby začali parkovat svůj kapitál na evropských trzích.“
„Ekonomická čísla do značné míry naznačují, že Federální rezervní systém pravděpodobně nebude snižovat úrokové sazby,“ dodal. „V Evropě je jasná cesta k uvolnění měnové politiky – to je z pohledu investorů další obrovský vítr do plachet.“

Dan Boardman-Weston, generální ředitel a investiční ředitel společnosti BRI Wealth Management, souhlasil s tím, že ve srovnání s Evropou mají americké akcie vysokou cenu – mimo jiné díky boomu, který v posledních letech zažívá umělá inteligence.
„Problémem amerického trhu je, že je velmi drahý, a ano, technologické společnosti rostou neuvěřitelně strmě a jsme svědky velkého růstu zisků – ale část mého já se obává, že možná celá ta věc s umělou inteligencí poněkud zpomalí a růst zisků se zpomalí,“ řekl v telefonickém rozhovoru. „Pak se násobky budou muset snížit a na amerických trzích se nebude obchodovat s tak razantními násobky, jaké jste viděli.“
Riziko ocenění a politické riziko jsou „pravděpodobně dvě velké věci, které budou americké trhy brzdit,“ řekl – zatímco evropské akcie jsou nastaveny tak, aby těžily z možné mírové dohody pro Ukrajinu, klesajících úrokových sazeb a určité expanze zisků.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky