Klíčové body
- Futures klesají kvůli obavám z „recese“
- Cla by mohla ohrozit obchod mezi USA a EU v hodnotě 9,5 bilionu dolarů
- Maloobchodní tržby v USA podle všeho porostou
- Sílící známky čínského hospodářského růstu
Čínská ekonomika vykazuje známky života, zatímco Americká obchodní komora při EU varovala před možným poškozením transatlantického obchodu.
Futures klesají kvůli obavám z „recese“
Futures na americké akcie se v pondělí propadly níže a nadále oslabují v důsledku obav o ekonomické zdraví největší světové ekonomiky.
V 10:10 SEČ se futures na index S&P 500 snížily o 34 bodů, tj. o 0,6 %, futures na index Nasdaq 100 klesly o 113 bodů, tj. o 0,6 %, a futures na index Dow se snížily o 234 bodů, tj. o 0,6 %.
Příčinou pondělního oslabení byl nedělní rozhovor ministra financí USA Scotta Bessenta pro televizi NBC, v němž uvedl, že „neexistují žádné záruky“, že se americká ekonomika letos vyhne recesi.
Stalo se tak pouhý týden poté, co americký prezident Donald Trump odmítl jednu z nich vyloučit.
Hlavní indexy na Wall Street se v poslední době potýkají s problémy, přičemž index Nasdaq Composite se minulý týden propadl hlouběji do korekčního teritoria, zatímco index S&P 500 se do korekce nakrátko ponořil také.
Investoři se potýkali s nejistotou spojenou s celní politikou Trumpovy administrativy a obávali se, že obchodní válka by mohla drasticky zasáhnout hospodářskou aktivitu.

Cla by mohla ohrozit obchod mezi USA a EU v hodnotě 9,5 bilionu dolarů
Potenciální obchodní válka mezi USA a Evropou by mohla ohrozit transatlantický obchod v hodnotě 9,5 bilionu dolarů ročně, varovala v pondělí Americká obchodní komora při EU.
V uplynulém týdnu Trumpova administrativa zavedla cla na ocel a hliník, zatímco EU stanovila plány odvetných opatření a prezident Donald Trump pohrozil 200% cly na víno a lihoviny z EU.
Trump brojil proti deficitu obchodu USA se zbožím s EU, ačkoli v oblasti služeb mají USA přebytek, a vyzval výrobce, aby vyráběli v Americe.
Americká obchodní komora při EU vydala výroční zprávu o transatlantické ekonomice a varuje před rokem 2025 jako rokem příslibů i nebezpečí pro největší obchodní vztah na světě.
Skupina uvedla, že obchod je pouze částí transatlantické obchodní činnosti a že skutečným měřítkem jsou investice.
„V rozporu s tradiční moudrostí proudí většina amerických a evropských investic především do svých vlastních zemí než na levnější rozvíjející se trhy,“ uvádí se ve zprávě.
Varovala, že následky obchodního konfliktu by mohly tyto úzké vazby poškodit.
Maloobchodní tržby v USA podle všeho porostou
V ekonomickém kalendáři budou trhy sledovat zveřejnění maloobchodních tržeb v USA za únor, které má být ukazatelem zdraví amerického spotřebitele.
Předběžný ukazatel za únor by měl meziměsíčně vzrůst o 0,6 % a odrazit se tak od výrazného poklesu o 0,9 % v předchozím měsíci, což byl největší meziměsíční pokles maloobchodních tržeb od ledna 2024.
Nicméně i přes toto očekávané oživení zůstává sentiment slabý, neboť američtí spotřebitelé se obávají negativních dopadů Trumpových cel na jejich kupní sílu.
Navíc maloobchodníci od Walmartu
Sílící známky čínského hospodářského růstu
V čínské ekonomice se objevily určité známky života, neboť politici se snaží podpořit hospodářskou aktivitu i přesto, že čínská ekonomika čelí novému tlaku amerických cel.
Maloobchodní tržby, ukazatel spotřeby, vzrostly v období leden-únor o 4,0 %, což je lepší výsledek než prosincový růst o 3,7 % a představuje nejrychlejší tempo od listopadu 2024.
Kromě toho čínská průmyslová výroba v prvních dvou měsících roku vzrostla o 5,9 % oproti předchozímu roku, jak ukázaly pondělní oficiální údaje, což je zpomalení oproti prosincové expanzi o 6,2 %, ale překonání očekávání trhu.
O den dříve představila Státní rada takzvaný „zvláštní akční plán“ na podporu domácí spotřeby, který zahrnuje opatření včetně zvýšení příjmů obyvatel a zavedení systému dotací na péči o děti.
Čína se od pandemie COVID-19 potýká s pomalou hospodářskou aktivitou.

Ropa roste po amerických úderech proti Hútíům
Ceny ropy v pondělí vzrostly, podpořeny potenciálním narušením dodávek, poté, co USA zahájily sérii úderů proti jemenským Hútiům a slíbily, že budou v útocích pokračovat, dokud tato skupina spojená s Íránem neukončí své útoky na lodní dopravu.
Hútíové se v minulosti zaměřovali na obchodní plavidla v Rudém moři, které je klíčovým koridorem pro globální obchod a představuje přibližně 15 % světové lodní dopravy.
Zostřený konflikt vyvolal obavy z možného narušení životně důležitých námořních tras v Rudém moři, což by vedlo ke znatelnému dopadu na světové trhy s ropou.
Na jiném místě americký prezident Donald Trump v neděli uvedl, že v úterý bude hovořit s ruským protějškem Vladimirem Putinem, neboť jeho administrativa se snaží zprostředkovat mír mezi Ruskem a Ukrajinou.
Ukrajina minulý týden přijala předběžnou dohodu o příměří, kterou navrhly Spojené státy na jednáních probíhajících v Saúdské Arábii, ačkoli nebylo jasné, jaké jsou její podmínky.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky