Klíčové body
- Elliott varuje před odlivem kapitálu kvůli Trumpovým clům
- Cla vytvářejí nejistotu a ničí důvěru v americkou ekonomiku
- I republikánští investoři kritizují protekcionismus Bílého domu
- Tržní turbulence vytvářejí prostor pro aktivistické investování
Hedgeový fond Elliott Management, jeden z nejvlivnějších aktivistických investorů světa, varuje před vážnými důsledky celní politiky Donalda Trumpa. Ve svém dubnovém dopise investorům, který získaly Financial Times, označuje fond ekonomický přístup bývalého prezidenta za potenciální hrozbu pro americký dolar, stabilitu trhů a schopnost USA přilákat mezinárodní kapitál. Podle Elliottu by Trumpova strategie mohla spustit útěk investorů a významné oslabení amerických aktiv.
Obchodní politika a riziko pro americký finanční systém
Trumpova cla podle fondu Elliott vytvářejí prostředí nejistoty a odvetných opatření, které výrazně zhoršují předvídatelnost mezinárodního obchodu. V dopise pod názvem „Bonfire of the American era?“ společnost uvádí, že tato cla jsou možná ještě přísnější než ta, která prohloubila Velkou hospodářskou krizi ve 30. letech. Dále konstatuje, že aktuální přístup Bílého domu vytváří podmínky pro rozsáhlé turbulence na trzích a může vést k dlouhodobému poškození atraktivity USA jako destinace pro globální investice.

Elliott, který spravuje majetek ve výši 73 miliard dolarů, se dlouhodobě profiluje jako aktivní hlas na Wall Street. Zakladatel fondu Paul Singer, známý svou podporou Republikánské strany, však v tomto případě kritizuje prezidenta, který jinak těží z podpory mnoha významných finančníků. Elliott se obává, že zavádění jednostranných cel podkopává důvěru v americké instituce a měnovou stabilitu.
Kritika i zevnitř republikánského tábora
Singer není jediným prominentním republikánským investorem, který vyjadřuje skepsi vůči celní agendě Donalda Trumpa. Podobně se vyjádřil Ken Griffin, zakladatel fondu Citadel, který označil Trumpovy návrhy za odklon od kapitalismu směrem k protekcionismu. Také Bill Ackman, který prezidenta v kampani podporuje, označil zavedení cel za „závažnou chybu“. Stanley Druckenmiller, další vlivný investor, upozorňuje, že cla přesahující 10 % nejsou ospravedlnitelná.
Tato vyjádření ukazují, že odpor vůči Trumpově obchodní politice není omezen jen na opoziční demokraty, ale roste i uvnitř investičního establishmentu, který se obává ztráty důvěry v USA jako ekonomického lídra světa.
Výkyvy trhu, příležitosti pro aktivisty
Po oznámení Trumpova „dne osvobození“ od cel, tedy 90denního pozastavení většiny odvetných opatření, došlo na trzích k dramatické korekci. Index S&P 500
V dopise také uvádí, že tržní turbulence způsobené celní politikou mohou paradoxně vytvořit příležitosti pro aktivistické investování – tedy strategii, při níž investoři vstupují do firem s cílem změnit jejich řízení a směřování. Elliott tvrdí, že napětí na trzích odhaluje strukturální slabiny firem, které mohou být vhodné pro zásah akcionářů, a tím vytváří prostor pro výnosné zásahy a restrukturalizace.

Fond zároveň oznámil, že v prvním čtvrtletí dosáhl výnosu 2,5 %, čímž se odlišil od trhu, který během stejného období zaznamenal větší výkyvy.
Oslabení dolaru a geopolitické důsledky
Jedním z hlavních rizik, na které Elliott upozorňuje, je oslabení důvěry v americký dolar jako v globální rezervní měnu. Pokud bude Trumpova administrativa pokračovat v agresivní obchodní politice, může dojít ke strukturálním změnám v globálních finančních tocích. Fond varuje, že kombinace cel, měnové nejistoty a protekcionismu může vést k trvalému oslabení postavení USA na světové scéně.
Zatímco prezident a jeho stoupenci tvrdí, že cla chrání americké pracovníky a podniky, Elliott varuje, že krátkodobé výhody mohou být převáženy dlouhodobými škodami, pokud budou mezinárodní investoři hledat stabilnější a předvídatelnější prostředí mimo USA.
Závěrem lze říci, že varování fondu Elliott Management odhaluje hlubší obavy části investiční elity ze směru, jakým se ubírá americká obchodní politika pod vedením Donalda Trumpa. Zvýšená cla a nepředvídatelné vyjednávací taktiky sice mohou krátkodobě vypadat jako obrana amerických zájmů, z dlouhodobého hlediska však hrozí oslabit důvěru investorů, destabilizovat dolar a způsobit odliv kapitálu z USA. Tato rizika přitom zmiňují nejen tradiční kritici, ale i vlivní republikánští dárci. Pokud bude Trumpova administrativa pokračovat ve stávajícím směru, může poškodit pozici USA jako světového lídra volného trhu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky