Po prudkém obratu v uplynulém měsíci má Evropa nejhorší období krize pravděpodobně již za sebou.
Kombinace podmínek – včetně čínských potíží s Covidem, které oslabují konkurenci v oblasti dodávek LNG – by mohla snížit inflaci, stabilizovat ekonomické vyhlídky Evropy a ponechat Kremlu méně pák na ukrajinské spojence, pokud by přetrvávaly.
Přestože chladné období nebo přerušení dodávek by stále mohlo způsobit zmatek na energetických trzích, roste optimismus, že Evropa může tuto a příští zimu zvládnout.
„Nebezpečí úplného ekonomického kolapsu, zhroucení jádra evropského průmyslu, bylo – jak vidíme – zažehnáno,“ řekl německý ministr hospodářství Robert Habeck, klíčový architekt reakce země na energetickou krizi, během cesty do Norska, které vystřídalo Rusko na pozici největšího dodavatele plynu.
Krize, kterou vyvolala ruská invaze na Ukrajinu loni v únoru, již stála Evropu téměř 1 bilion dolarů kvůli prudkému nárůstu cen energií. Vlády reagovaly pomocí ve výši více než 700 miliard dolarů, aby pomohly společnostem a spotřebitelům tuto ránu absorbovat. Rovněž se snažily zbavit své závislosti na ruské energii, zejména na zemním plynu.

Evropská unie již z Ruska nedováží uhlí a ropu a dodávky plynu byly výrazně omezeny. Blok částečně zaplnil tuto mezeru zvýšením dodávek z Norska a dodávkami zkapalněného zemního plynu z Kataru, USA a od dalších producentů.
V Německu jsou zásobníky naplněny přibližně z 91 %, zatímco před rokem, kdy Rusko již vyprazdňovalo jím kontrolovaná zařízení, to bylo 54 %. Vláda kancléře Olafa Scholze od té doby znárodnila místní jednotky Gazprom PJSC a vynaložila miliardy eur na doplnění zásob.
Energeticky úsporná opatření v průmyslu a domácnostech a nejteplejší lednové teploty za poslední desetiletí pomohly tuto rezervu zachovat.
„Jsme velmi optimističtí, což jsme na podzim opravdu nebyli,“ řekl Klaus Müller, šéf německého síťového regulátora, v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní televizi ARD. „Čím více plynu budeme mít na začátku roku v zásobnících, tím menšímu stresu a nákladům budeme čelit při jejich opětovném plnění na příští zimu.“
Referenční ceny plynu klesly na pětinu rekordních hodnot ze srpna a navzdory obavám, že levnější sazby by mohly podnítit poptávku, spotřeba stále klesá – což je pozitivní stránka slabé ekonomiky. Očekává se, že evropská spotřeba bude po celý rok 2023 přibližně 16 % pod pětiletým průměrem, uvedla ve své zprávě banka Morgan Stanley.

Pomáhají také příznivé podmínky a rozšiřování kapacit obnovitelných zdrojů. Podle společnosti S&P Global pomůže vyšší výroba elektřiny z větrných a solárních elektráren snížit v letošním roce výrobu elektřiny z plynu na deseti největších evropských trzích o 39 %.
Podle Morgan Stanley se dynamika změnila natolik, že nyní přichází příliš mnoho LNG. V prosinci dosáhly dodávky nového rekordu a tento trend bude pravděpodobně pokračovat.
Německo, kdysi největší odběratel ruského plynu, letos v zimě otevře tři terminály a největší evropská ekonomika očekává, že její nová zařízení na LNG pokryjí zhruba třetinu její dosavadní potřeby. Stabilní dodávky z neruských zdrojů pravděpodobně zabrání prudkému nárůstu tržních cen na loňská maxima.
„Skutečnost, že se Evropě podařilo naplnit své zásobníky, skutečně vytvořila cenovou rezervu pro nadcházející zimu,“ uvedl Giacomo Masato, hlavní analytik a vedoucí meteorolog italské energetické společnosti Illumia SpA. „Očekávání se posunula, protože region začal mít dostatečné zásoby.“
Doplňování zásob by po letošní zimě mohlo být méně dramatické. Morgan Stanley a poradenská společnost Wood Mackenzie Ltd. očekávají, že pokud počasí zůstane mírné, budou zásobníky letos na jaře naplněny přibližně z poloviny. To by byl dvojnásobek loňské úrovně.
Navzdory pozitivnímu vývoji jsou ceny stále vyšší než historické průměry a rizika přetrvávají. Dovoz ruského plynu plynovody letos dosáhne jen pětiny obvyklé úrovně – asi 27 miliard metrů krychlových – a Kreml by jej mohl zcela omezit.

To je „masivní snížení pro trh, který v roce 2021 spotřebovával 400 miliard m3,“ uvedla Anne-Sophie Corbeauová, výzkumná pracovnice Centra pro globální energetickou politiku Kolumbijské univerzity.
LNG proto bude mít zásadní význam pro zajištění dostatečných dodávek na příští zimu a Evropa bude muset zůstat ve střehu. Oživení čínské ekonomiky by mohlo podnítit konkurenci a dodávky by byly omezené, dokud nebude v roce 2025 k dispozici větší kapacita. Rusko má také možnost způsobit narušení trhu, neboť je jedním ze tří největších evropských dodavatelů superchlazeného paliva.
Přesto se šance na velké oživení čínské poptávky po LNG rozplývá, protože země se obrací k cenově dostupnějším možnostem paliva, jako je uhlí, plyn z plynovodů a domácí produkce. Podle společnosti CICC Research Čína ve skutečnosti letos možná ani nebude potřebovat žádné spotové dodávky LNG.
Klimatická krize zatím přispěla k nedostatečné poptávce po vytápění v letošní zimě a stále nestálější počasí může stále vyvolávat přívaly chladu, jako například nedávné arktické počasí, které se přehnalo přes USA. Podle společnosti Wood Mackenzie mohou dlouhodobé mrazy vyčerpat kapacitu zásobníků až na 20 %.
K zajištění bezproblémového skladování v létě je třeba sladit mnoho faktorů, včetně solidních dodávek elektřiny z větrných, jaderných a vodních elektráren, stabilních toků LNG a pokračujících úspor energie, uvedl Corbeau.
„Evropa je možná v lepší pozici, než se dříve obávala, ale ještě není z nejhoršího venku,“ uvedla Wood Mackenzie e-mailem.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky