Dolarový index, který měří americkou měnu vůči šesti hlavním konkurentům, klesl o 0,114 % na 99,649, když se dříve během seance dotkl čerstvého 15měsíčního minima 99,574. Za celý týden se index propadl o 2,5 %, což je jeho nejhorší týdenní série za posledních osm měsíců.
Podle údajů Komise pro obchodování s komoditními futures investoři již několik měsíců sázejí na obrat ve vývoji dolaru, přičemž krátké pozice se během měsíce do 7. července více než zdvojnásobily, ačkoli zůstávají daleko od úrovní v roce 2021.
Podle čtvrtečních údajů se ceny výrobců v USA v červnu téměř nezvýšily a meziroční nárůst výrobní inflace byl nejmenší za téměř tři roky, den poté, co údaje ukázaly, že spotřebitelské ceny minulý měsíc mírně vzrostly.
„Trhy jsou obecně s nižšími údaji o inflaci spokojeny, protože nižší inflace spolu se stále pružným trhem práce podporují názor o měkkém přistání americké ekonomiky,“ uvedla Carol Kongová, měnová stratég Commonwealth Bank Of Australia v Sydney.
„Stále však zastáváme názor, že USA vstoupí do recese ještě letos, a to kvůli dopadu minulého a potenciálně i budoucího zvyšování úrokových sazeb.“

Podle nástroje CME FedWatch trhy stále počítají s 92% šancí, že Fed ještě tento měsíc zvýší sazby o 25 bazických bodů, ale do konce roku už ne.
Čtvrteční údaje rovněž ukázaly, že počet Američanů, kteří podali nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti, minulý týden nečekaně klesl, což naznačuje, že trh práce zůstává napjatý, i když růst počtu pracovních míst zpomaluje.
Představitelé Fedu zůstávají opatrní a guvernér Federálního rezervního systému Christopher Waller prohlásil, že není připraven vyhlásit úplně jasnou inflaci ve Spojených státech a upřednostňuje další zvyšování sazeb v tomto roce.
Shane Oliver, vedoucí investiční strategie společnosti AMP Capital, uvedl, že Fed tento měsíc pravděpodobně ještě zvýší sazby o dalších 25 bazických bodů, protože se obává, že inflace ve službách zůstává příliš vysoká, a obává se, že příliš brzké zastavení v době, kdy je trh práce stále napjatý, by mohlo vést k opětovnému růstu inflace.
„Ale to je možná všechno. Americká inflace vedla na cestě vzhůru i inflaci v ostatních zemích, takže její pokles je dobrým znamením pro ostatní země.“
Australský dolar mezitím zůstal beze změny poté, co byla v pátek do čela australské centrální banky jmenována Michele Bullocková, která se tak stala její první guvernérkou v rámci rozsáhlé reorganizace.

Euro se v asijských hodinách dotklo čerstvého 16měsíčního maxima 1,1243 USD, než oslabilo na 1,1235 USD, zatímco šterlinková měna naposledy dosáhla 1,3140 USD, což je o 0,05 % více než včera. Libra ve čtvrtek poprvé od dubna 2022 překonala hranici 1,30 USD.
Japonský jen posílil o 0,29 % na 137,65 za dolar a má nakročeno k nejlepšímu týdnu vůči dolaru od ledna.
Na začátku seance dosáhl nového dvouměsíčního maxima 137,245 a rychle se vzdálil od úrovně 145 za dolar, kterou krátce překonal minulý měsíc a která vyvolala obavy z intervence japonských úřadů.
Bank of Japan se ocitla v dilematu, protože rostoucí vyhlídky na trvalou inflaci zvyšují argumenty pro brzkou změnu její politiky kontroly výnosů, přestože guvernér Kazuo Ueda ujistil, že bude „trpělivě“ udržovat masivní stimulaci.
První zkouška přijde na zasedání centrální banky 27. a 28. července, kdy bankovní rada pravděpodobně upraví své prognózy inflace a vyjádří své přesvědčení, že se prosazuje růst cen tažený poptávkou a podporovaný růstem mezd.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky