Ceny zlata stoupají, protože dolar klesá z dvouměsíčního maxima
Žlutý kov zaznamenal určité známky oživení po propadu na pětiměsíční minimum na začátku tohoto měsíce. Spotové ceny rovněž ztratily ostře sledovanou hranici 2 000 USD za unci a stále se snažily prorazit nad ni.
Spotové zlato vzrostlo o 0,1 % na 1 896,39 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v prosinci vzrostly o 0,1 % na 1 924,90 USD za unci.
Výnosy státních dluhopisů před Jackson Hole rostou
Ale zatímco zlato v úterý zaznamenalo určitou úlevu, výhled pro žlutý kov byl do značné míry tlumen nárůstem výnosů amerických státních dluhopisů.
Desetileté výnosy se tento týden vyšplhaly na více než dvacetileté maximum, protože trhy se připravovaly na potenciálně vyšší a dlouhodobější úrokové sazby v USA.
Tento týden se pozornost soustředí především na projev předsedy Federálního rezervního systému Jeroma Powella na sympoziu v Jackson Hole, které se uskuteční tento pátek. Očekává se, že předseda Fedu poskytne další náznaky ohledně směřování měnové politiky, přičemž lepkavá inflace a napjatý trh práce mohou vybízet k jestřábímu výhledu centrální banky.
Investiční banky varovaly, že Powell by mohl znamenat novou éru vyšších základních sazeb – což je scénář, který nevěstí nic dobrého pro trhy s kovy.

Vyhlídka na růst amerických sazeb v posledních týdnech zlato oslabovala, vzhledem k tomu, že vyšší sazby zvyšují náklady příležitosti investovat do nevýnosových aktiv.
Zatížila ho také síla dolaru, i když zelená bankovka tento týden mírně klesla z dvouměsíčního maxima. To přineslo cenám zlata určitou úlevu.
Měď stoupá, v centru pozornosti jsou čínské stimuly
Mezi průmyslovými kovy se v úterý mírně posunuly také ceny mědi, které těžily ze slabého dolaru.
Futures na měď vzrostly o 0,2 % na 3,7263 USD za libru.
Ceny červeného kovu však v posledních třech týdnech také ošetřovaly prudké ztráty v souvislosti s rostoucí netrpělivostí ohledně dalších stimulačních opatření v Číně.
Čínská lidová banka tento týden trhy do značné míry zklamala snížením úrokových sazeb, což vyvolalo volání investorů po cílenějších, fiskálních opatřeních na podporu zpomalujícího hospodářského oživení.
Čína je největším světovým dovozcem mědi, přičemž hospodářské zpomalení v zemi v letošním roce silně zatížilo ceny mědi a poptávku po ní.
Ceny ropy se snížily v důsledku pochybností o poptávce v Číně a výhledu sazeb v USA
Ceny ropy se v úterý po slabém začátku týdne držely v úzkém rozpětí, když investoři zvažovali vyhlídky na nižší čínskou poptávku po neuspokojivém snížení úrokových sazeb a zároveň čekali na další signály ohledně měnové politiky USA.
Vyhlídka na napjatější situaci na trzích v letošním roce, zejména po výrazném snížení produkce Saúdskou Arábií a Ruskem, stále udržovala ceny ropy při obchodování poblíž nejsilnějších úrovní pro rok 2023.
Ceny však do značné míry ztratily veškerou růstovou dynamiku zaznamenanou v uplynulých sedmi týdnech, protože pochybnosti o čínské poptávce a obavy z dalšího zvyšování amerických úrokových sazeb oslabily sentiment.

Na ceny ropy působila také síla dolaru, i když zelená bankovka během posledních dvou seancí mírně ustoupila z dvouměsíčních maxim.
Futures na ropu Brent se ustálily na 84,48 dolaru za barel, zatímco futures na ropu West Texas Intermediate se pohybovaly na úrovni 80,17 dolaru za barel. Oba kontrakty zaznamenaly v minulém týdnu první týdenní ztrátu za posledních osm let.
Poptávka v Číně je zpochybněna, protože snížení sazeb zklamalo
Obavy ze zpomalující se čínské poptávky byly tento týden největší zátěží pro ceny ropy poté, co Lidová banka snížila svou klíčovou základní úrokovou sazbu pro úvěry méně, než se očekávalo.
Tento krok poukazuje na menší měnové stimuly pro největšího světového dovozce ropy, protože země se letos potýká s výrazným zpomalením hospodářského růstu.
Zatímco do první poloviny roku 2023 Čína nakupovala téměř rekordní množství ropy, nyní se očekává, že její apetit po ropě po zbytek roku zpomalí, protože poptávka po pohonných hmotách se potýká s problémy a hospodářský růst se nezrychluje. Země má také vysoké zásoby ropy, což by mohlo omezit její dovoz ropy.
Podle posledních údajů dovoz ropy do Číny v červenci prudce poklesl.
Řada slabých ukazatelů z této země nyní vyvolala další pochybnosti nad prognózami, že v letošním roce vyžene poptávku po ropě na rekordní úroveň – na tomto postoji stále trvá Organizace zemí vyvážejících ropu.
Obavy z vývoje sazeb v USA před Jackson Hole rostou
Nedávné posílení dolaru také zatížilo ceny ropy, protože trhy se začaly obávat dalších signálů ohledně měnové politiky ze sympozia v Jackson Hole, které se uskuteční koncem tohoto týdne.
Očekává se, že předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell potenciálně označí éru vyšších sazeb, vzhledem k tomu, že spotřeba v USA zůstává silná a inflace zůstává lepkavá.
Trhy se obávají, že vyšší sazby v USA by mohly potenciálně poškodit poptávku po ropě v zemi, která je největším spotřebitelem pohonných hmot na světě, zejména v souvislosti s končící letní sezónou, která je náročná na poptávku.
Tato představa v posledních týdnech posílila dolar, což zdražilo ropu pro mezinárodní kupce.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky