Spekulanti nyní očekávají rozhodnutí Federálního rezervního systému ohledně úrokových sazeb a aktuální informace o stavu americké ekonomiky, které budou zveřejněny později během dne. Navzdory rozruchu se většina těchto spekulantů domnívá, že Fed zachová stabilní pozici své jednodenní úrokové sazby. Nejistá zůstává doba, po kterou primární sazba zůstane takto vysoká.
Japonský index Nikkei 225 zaznamenal nárůst o 2,4 % a přidal až 31 601,65 bodu. K tomuto prudkému růstu tokijského trhu došlo pouhý den poté, co Bank of Japan zaujala beze změny postoj ke své politice téměř nulových úrokových sazeb. Centrální banka však upravila své kontrolní mechanismy týkající se výnosů státních dluhopisů. Dolar se vůči jenu propadl a obchodoval se na úrovni 151,28 jenu. V úterý byl svědkem nárůstu po rozhodnutí centrální banky setrvat na stávajícím kurzu.
Za zmínku stojí, že hongkongský Hang Seng zaznamenal nepatrný pohyb vzhůru o méně než 0,1 % a dosáhl hodnoty 17 126,70. Podobně v pevninské Číně si index Shanghai Composite připsal růst o 0,1 % na 3 023,08 bodu.
V Jižní Koreji vzrostl index Kospi o 1 % a dosáhl hodnoty 2 301,56. Australský index S&P/ASX 200 mezitím vzrostl o 0,9 % a uzavřel na hodnotě 6 838,30 bodu.

Také evropské akciové futures zahájily středeční obchodování pozitivně. Na kontinentu došlo k poklesu inflace, která ubírala spotřebitelům na ceně. V říjnu výrazně klesla na nejnižší hodnotu za více než dva roky, a to na 2,9 %, protože se snížily ceny pohonných hmot a začalo se projevovat rychlé zvyšování úrokových sazeb Evropskou centrální bankou. Tyto povzbudivé údaje však kompenzovaly údaje o poklesu ekonomické produkce 20 zemí eurozóny, která se za období červenec-září snížila o 0,1 %.
V úterý došlo na Wall Street k určitým pozitivním pohybům, když index S&P 500 vzrostl o 0,6 % a uzavřel na úrovni 4 193,80 bodu. Podobně Dow Jones Industrial Average zaznamenal nárůst o 0,4 % a zakončil den na 33 052,87 a Nasdaq Composite se vyšplhal o 0,5 % na 12 851,24.
Více než čtyři pětiny akcií v indexu S&P 500 zaznamenaly růst, přestože index uzavřel říjen s 2,2% poklesem za celý měsíc. Tato ztráta představuje jeho třetí měsíční pokles v řadě, což je trend nevídaný od nástupu pandemie Covid-19, která počátkem roku 2020 zastavila globální ekonomiku.
Akcie společnosti Pinterest zaznamenaly impozantní nárůst o 19 % poté, co čtvrtletní zisk překonal předpovědi analytiků. Jedním z hlavních přispěvatelů k růstu indexu S&P 500 byla společnost Arista Networks, která vzrostla o 14 % poté, co rovněž překonala letní prognózy zisku Wall Street.
Přestože většina velkých amerických společností vykázala za léto vyšší než očekávané zisky, společnost Caterpillar zaostala a její akcie se propadly o 6,7 %. K tomuto poklesu došlo, když analytici upozorňovali na útlum objednávek a rostoucí zásoby u prodejců.

Společnost VF Corp. vlastnící renomované značky jako Vans a Timberland zaznamenala 14% propad v důsledku nižších než odhadovaných zisků, 70% snížení dividendy a stažení prognóz tržeb a zisku pro probíhající fiskální rok.
Rostoucí výnosy dluhopisů mají nepopiratelný dopad, vzhledem k tomu, že snižují ceny akcií a dalších investic, což vede ke zpomalení celkové ekonomiky a finančnímu tlaku na systém. Výnosy desetiletých státních dluhopisů, které jsou ústředním bodem dluhopisového trhu, nedávno dosáhly nejvyšší úrovně od roku 2007 a z necelých 3,50 % na jaře se vyšplhaly na více než 5 %.
Zprávy odrážející důvěru amerických spotřebitelů naznačily minulý měsíc oslabení, které však zaostalo za předpověďmi ekonomů. Na druhé straně silné spotřebitelské výdaje přispěly k odvrácení recese, což by však mohlo vést i k inflaci. Tento potenciál silného růstu vedoucího k inflaci, zejména ve vztahu ke mzdám, znervózňuje Fed.
Referenční cena ropy v USA vzrostla o 48 centů a uzavřela na 81,50 USD za barel poté, co v úterý utrpěla pokles o 29 centů na 81,02 USD. Mezinárodní standard, ropa Brent, rovněž posílil o 65 centů a dosáhl 85,67 USD za barel.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky