Do konce druhého čtvrtletí zbývá pouhých sedm dní a všechny tři hlavní benchmarky jsou za celý rok pevně v zelených číslech. Průmyslový index Dow Jones dokázal vybojovat více než 1% zisk, zatímco index S&P 500 vyskočil o více než 13 %.
Jednoznačně nejúspěšnějším indexem je však technologický Nasdaq Composite, který letos posílil o více než 28 %. Tento benchmark se vezl na vlně nadšení investorů z umělé inteligence a také na rostoucím optimismu, že Federální rezervní systém se blíží ke konci svého tažení za zvyšování úrokových sazeb – oba tyto faktory obecně podpořily technologické tituly.
Všechny tři hlavní indexy však v pátek přerušily svou nedávnou několikatýdenní vítěznou sérii. Nasdaq si po osmi týdnech růstu připsal ztrátový týden. Je to také první týdenní pokles indexu S&P 500 za posledních šest týdnů.
Nedávný jestřábí komentář předsedy Fedu Jeroma Powella utlumil nadšení spolu s větším než očekávaným zvýšením sazeb ze strany Bank of England. Někteří stratégové se navíc obávají, že akciový trh může být nadhodnocený.

„Pokud by byl říjen skutečně nejnižším bodem tohoto cyklu, znamenalo by to nejvyšší násobek pro dno medvědího trhu za posledních více než 60 let,“ napsala Solita Marcelliová, vedoucí investiční ředitelka Global Wealth Management pro Ameriku ve společnosti UBS. „Na základě současného ocenění se jeví jako pravděpodobné, že v příštích 10 letech budou roční výnosy na úrovni středních jednociferných čísel, což je méně než dlouhodobý průměrný roční zisk 10 % od roku 1960.“
V této situaci budou investoři vstupovat do posledního červnového týdne s relativně slabým ekonomickým kalendářem. Těchto několik málo souborů údajů by však mohlo investorům napovědět, jak se bude trhu dařit v druhé polovině roku.
Klíčové údaje o inflaci, které nás čekají
Příští týden stojí za zmínku jádrový index výdajů na osobní spotřebu, což je Fedem preferovaný ukazatel inflace.
Zpráva, která je naplánována na pátek, by měla podle odhadu Dow Jones ukázat, že jádrový index PCE v květnu vzrostl o 0,3 % poté, co v předchozím měsíci vzrostl o 0,4 %. V meziročním srovnání se očekává, že tento ukazatel inflace vzrostl o 4,6 %. To by bylo stále výrazně nad 2% inflačním cílem Fedu, který však v posledních šesti měsících poněkud oslabil.
„To, co očekáváme, je zpomalení tempa inflace, a myslíme si, že k tomu dojde,“ řekl Terry Sandven, hlavní akciový stratég společnosti U.S. Bank Wealth Management.

„Je tedy zřejmé, že číslo PCE 30. září bude možná další ekonomickou statistikou du jour, která by mohla ovlivnit sentiment. Ale opět budeme potřebovat víc než jen PCE. Budeme potřebovat údaje o zaměstnanosti a další klíčové ukazatele v červenci,“ dodal Sandven.
Investoři budou také příští týden sledovat údaje o bydlení, které by mohly ukázat, zda zpráva o zahájených stavbách bytů z tohoto týdne, která byla silnější, než se očekávalo, je širším ukazatelem rostoucí síly v tomto sektoru.
„Uvidíme, zda se jedná pouze o jednorázovou záležitost, nebo zda se vytváří nějaká dynamika,“ uvedla Megan Hornemanová, investiční ředitelka společnosti Verdence Capital Advisors.
Mezi zprávy, které je třeba sledovat, patří úterní prodej nových domů a čtvrteční údaje o prodeji nevyřízených domů, oba za květen. Ekonomové oslovení agenturou Dow Jones očekávají, že prodeje nových domů minulý měsíc klesly o 1,2 %. Rovněž očekávají stagnaci očekávaných prodejů domů.
Pro některé investory by tyto zprávy mohly ukázat, zda má nedávná rally na trzích stabilitu, nebo zda jí v druhé polovině roku dojde dech.
Stratég Bank of America Stephen Suttmeier očekává, že by index S&P 500 mohl překonat hranici 4 500 bodů, což považuje za rallye strachu z promeškání neboli „FOMO“. Jinde Jonathan Krinsky z BTIG tento týden varoval, že pokles technologických firem by mohl být stejně „působivý“ jako jejich rally.

Přinejmenším ze sezónního hlediska mohou investoři počítat s růstem v poslední obchodní den čtvrtletí. Podle Almanachu obchodníků s cennými papíry
Art Hogan, hlavní tržní stratég společnosti B. Riley Wealth Management, se domnívá, že by se akcie mohly na konci června a na začátku nového měsíce obchodovat do strany.
„Začneme spadat do takové té ramenní sezóny, pokud jde o ekonomické údaje, kdy se neobjeví mnoho údajů, které by říkaly: ‚Hej, tohle by mohlo pohnout s ručičkou ukazatele Fedu a něco změnit,'“ řekl Hogan. „Od věcí tohoto druhu nás dělí dva týdny.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky