Klíčové body
- Investoři a tradeři napjatě sledují, jak se na trzích projeví klíčová sezóna před vánočními svátky.
- Předseda Fedu Jerome Powell naznačuje, že se americká ekonomika pomalu dostává do normálu
- V centru pozornosti jsou také nejnovější stanoviska z dalších světových centrálních bank
Ceny ropy zřejmě zůstanou volatilní a zasedání centrálních bank v Austrálii a Kanadě by mohla podtrhnout názor, že sazby dosáhly svého vrcholu.
Mzdy mimo zemědělský sektor v USA
Trhy budou netrpělivě očekávat páteční zprávu o zaměstnanosti za listopad, aby zjistily, zda se hospodářský růst nadále vyrovnává.
Příliš velké číslo by podkopalo sázky na to, že Fed začne uvolňovat svou restriktivní měnovou politiku dříve, než se očekávalo, což by představovalo překážku pro rallye akcií a dluhopisů ve čtvrtém čtvrtletí.
Slabé číslo by naopak mohlo vyvolat obavy, že ekonomika po zvýšení sazeb o 525 bazických bodů poleví ve svém momentu, což by mohlo snížit chuť k riziku.
Ekonomové očekávají, že americká ekonomika v listopadu vytvořila 180 000 nových pracovních míst poté, co v říjnu bylo vytvořeno 150 000 pracovních míst.
Mimoto se očekává, že úterní údaje ukáží, že počet volných pracovních míst se v listopadu zmírnil, zatímco čtvrteční zpráva o počátečních žádostech o podporu v nezaměstnanosti bude sledována kvůli jakýmkoli známkám nárůstu počtu lidí bez práce.
Santa rally – realita nebo jen sen?
Americké akcie v pátek vzrostly a index S&P 500 uzavřel na nejvyšší úrovni v tomto roce, čímž zahájil prosinec optimisticky, protože investoři získali větší jistotu, že Federální rezervní systém po komentářích předsedy Fedu Jeroma Powella se zvyšováním sazeb skončil.
Powell přislíbil, že v otázce úrokových sazeb bude postupovat „opatrně“, přičemž rizika přílišného zpřísňování označil za „vyváženější“ než rizika nezvládnutí inflace.
Někteří investoři v současné době vidí velkou šanci, že Fed přinese snížení sazeb již v březnu 2024, ale trh v posledních letech několikrát špatně odhadl Fed a ekonomické podmínky a je možné, že se tak stane znovu.
V průběhu týdne nebudou ze strany představitelů Fedu zveřejněny žádné aktuální informace, neboť centrální banka vstupuje do tradičního období pomyslné pauzy před svým zasedáním 12. – 13. prosince.
Volatilita v cenotvorbě ropy
Ceny ropy se v pátek propadly o více než 2 % kvůli skepsi investorů ohledně hloubky omezení dodávek ze strany OPEC+ a obavám z pomalé globální výrobní aktivity.
Za celý týden vykázala ropa Brent pokles o zhruba 2,1 %, zatímco americká ropa ztratila více než 1,9 %.
Producenti OPEC+ se ve čtvrtek dohodli, že v prvním čtvrtletí příštího roku stáhnou z globálního trhu přibližně 2,2 milionu barelů ropy denně
OPEC+, který čerpá více než 40 % světové ropy, snižuje těžbu poté, co ceny koncem září klesly z přibližně 98 dolarů za barel v důsledku obav z dopadu pomalého hospodářského růstu na poptávku po pohonných hmotách.
Škrty jsou dobrovolné, takže nedošlo ke kolektivní revizi produkčních cílů OPEC+. Dobrovolná povaha škrtů vedla k určité skepsi ohledně toho, zda je producenti budou plně realizovat a z jakého základu budou škrty měřeny.

Rozhodnutí centrálních bank o dalším vývoji
Očekává se, že australská centrální banka Reserve Bank of Australia na svém posledním zasedání v úterý ponechá úrokové sazby na stávající úrovni po zvýšení sazeb minulý měsíc a poté, co údaje z minulého týdne ukázaly, že inflace v říjnu zpomalila.
Investoři se však obávají jestřábího přístupu, protože ceny jsou stále zvýšené a nová guvernérka Michele Bullocková je stále více považována za poměrně ostřejšího hráče než její předchůdkyně.
Jinde se očekává, že Bank of Canada na svém středečním zasedání ponechá sazby beze změny již potřetí v řadě. Nedávné údaje ukázaly, že ekonomika země ve třetím čtvrtletí poklesla, což naznačuje, že agresivní zvyšování sazeb centrální bankou působí na omezení růstu.
Z pondělních údajů o indexu spotřebitelských cen v Tokiu mohou investoři také získat nové informace o tom, kdy by Bank of Japan mohla zahájit svou vlastní, značně opožděnou kampaň za zpřísnění sazeb.
Zda by podniky a ekonomika zvládly i návrat vyšších úrokových sazeb, bude jasnější také ze čtvrtečních průzkumů podnikatelské nálady Tankan a údajů o HDP.
Údaje z eurozóny
V eurozóně bude v pondělí pozorně sledován projev prezidentky Christine Lagardeové, která bude hledat případné nové poznatky o měnové politice před nadcházejícím zasedáním banky 14. prosince.
Ve čtvrtek začíná období pauzy v aktivitě ECB před přijetím rozhodnutí.
V úterý blok zveřejní údaje o říjnové průmyslové výrobě ve Francii a Španělsku a o den později v Německu a Itálii.
Mezitím středeční údaje o německých továrních zakázkách naznačí, zda se výrobní sektor největší ekonomiky bloku stále nachází v útlumu.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky