Počet lidí bez práce se od října zvýšil a volných míst ubylo, ale stále zůstává více neobsazených pozic než nezaměstnaných. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Vývoj nezaměstnanosti byl v souladu s očekáváním analytiků, podle kterých se hospodářská stagnace na trhu práce zatím neprojevuje. V nadcházejících měsících očekávají s ohledem na sezonní faktory mírný růst nezaměstnanosti.
Lidí bez práce bylo na konci listopadu 263.226, o 2585 více než v říjnu. Počet volných míst meziměsíčně klesl o 1788 na 278.708. Na jedno volné pracovní místo připadalo v Česku v listopadu 0,9 uchazeče o zaměstnání. Největší přetlak na pracovním trhu byl na Karvinsku s 9,8 uchazeče na jednu pozici. Nejméně nezaměstnaných v poměru k nabídce míst bylo na Mladoboleslavsku a v okresu Praha-západ, a to 0,2 uchazeče na místo.
Nejvyšší nezaměstnanost byla v Ústeckém kraji, kde činila 5,4 procenta. Naopak nejnižší nezaměstnanost, shodně 2,6 procenta, byla ve Zlínském kraji a na Vysočině.
„Jakkoliv česká ekonomika letos směřuje k celoročnímu poklesu HDP, tak hlad po pracovní síle stále trvá, i když by byl asi přirozenější postupný nárůst nezaměstnanosti,“ uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.
Generální ředitel společnosti Randstad ČR Martin Jánský uvedl, že se v listopadu na trhu práce potkaly dva protichůdné trendy. „Na jedné straně čelí ekonomika problémům, které se projevují v pokračujícím poklesu HDP, nižších objemech zakázek, menší kupní síle a slabší spotřebě domácností. Závěr roku je navíc obdobím, kdy končí řada smluv uzavřených na dobu určitou, stejně jako smlouvy s dohodáři. Na druhé straně před Vánocemi tradičně roste poptávka v odvětvích, jako jsou retail, e-commerce, logistika nebo skladovnictví,“ uvedl ke stagnující nezaměstnanosti.
V nadcházejících měsících podle Úřadu práce ČR i podle analytiků nezaměstnanost mírně vzroste kvůli útlumu sezonních prací. Analytici očekávají, že by se mohl projevit i hospodářský útlum, takže by se následně podíl nezaměstnaných snižoval pomaleji, než by odpovídalo sezonním faktorům. „Je zde riziko, že slabý výkon české ekonomiky povede na přelomu roku přece jen k viditelnějšímu nárůstu míry nezaměstnanosti, ve výhledu na rok 2024 ale i tak hovoříme o celoročním průměru pod úrovní čtyř procent. Na tuzemském trhu práce se tedy z pohledu vývoje nezaměstnanosti zatím žádné drama nerýsuje,“ uvedl Jáč.

Expertka PwC na lidské zdroje Andrea Linhartová Palánová upozornila, že dlouhodobě nízká nezaměstnanost českou ekonomiku spíš brzdí, protože neumožňuje zdravou konkurenci. „Řešením nicméně není hromadné propouštění, ale spíše pokračující modernizace a digitalizace a s tím související vznik nových pracovních pozic, na které bude možné převádět zaměstnance ze stávajících povolání,“ doplnila.
Paliva v Česku dál zlevňují o desítky haléřů za týden, benzin je pod 37 Kč/l
Ceny pohonných hmot v Česku dál klesají o desítky haléřů za týden. Benzin se dostal pod 37 korun za litr, levnější byl naposledy letos v červnu. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 36,96 koruny za litr, před týdnem byl o 52 haléřů dražší. Nafta je nejlevnější od srpna, v uplynulém týdnu zlevnila o 39 haléřů, za litr teď řidiči dají průměrně 37,24 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Podle analytiků bude zlevňování pokračovat i v příštích dnech.
Hlavním důvodem pokračujícího poklesu cen je podle analytika Purple Trading Petra Lajska další zlevňování ropy, které nezastavilo ani zasedání kartelu OPEC, který prodloužil současné těžební limity. Do rychlejšího poklesu cen u benzinu se podle něj promítá opětovně zavedený export benzinu z Ruska. „S přituhující zimou také roste využití nafty na topné účely,“ uvedl Lajsek.
Cena paliv by podle analytiků měla klesat i v následujících dnech. „V krátkodobém horizontu se očekává, že výkyvy cen pohonných hmot budou v nadále minimální, s možnou změnou ceny o 20 až 40 haléřů,“ řekl šéf společnosti 4Trans Jaroslav Ton. Připomněl, že pokles cen je příznivý pro finanční plánování logistických společností, zvláště v období před svátky, které je tradičně jedním z nejvytíženějších. Podle Lajska by měl příznivý vývoj cen pro motoristy pokračovat až do konce roku.
S pokračujícím zlevňováním počítá i analytik XTB Jiří Tyleček. Upozornil ale na konec výjimky na dovoz produktů z ruské ropy ze slovenského Slovnaftu, který má vliv i na Českou republiky. „Zatím nedošlo k jejímu prodloužení, takže obchodníci musejí importovat pohonné hmoty z jiných zemí. Přestože se jedná o výrazný zásah do trhu s palivy, tak díky příznivé situaci na globálním trhu by nemělo dojít k výrazným výkyvům ceny ani nedostatku paliv na českém trhu,“ dodal Tyleček.
Nejlevnější benzin natankují řidiči v Jihočeském kraji, kde je litr v průměru za 36,21 Kč. Nafta je nejlevnější v Královéhradeckém kraji, litr tam prodávají průměrně za 36,59 Kč. Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 38,92 Kč. Nafta se tam tankuje za 38,96 Kč za litr.
Paliva v ČR zlevňují od začátku října, předtím zhruba čtyři měsíce zdražovala. V meziročním srovnání je benzin zhruba o 1,5 koruny levnější, nafta byla loni ve stejném období o 2,6 koruny dražší.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky