Rozhodnutí se soustředí na snížení úrokových sazeb v roce 2024, což by potenciálně mohlo vést ke změnám v chování investorů a celkovém sentimentu na trhu.
Mezi americkými centrálními bankéři a investory, kteří se rozcházejí v názoru na to, kdy Fed začne uvolňovat svou měnovou politiku, panuje napětí, prozrazuje Melissa Brownová, senior ředitelka aplikovaného výzkumu ve společnosti Axioma. Obchodníci jsou nejistí a jejich prognózy se v posledních měsících často mění, což dokazují výkyvy údajů o futures na fedové fondy.
Nedávná volatilita vyvolala obavy, že by trhy mohly reagovat nervózně, protože investoři s napětím očekávají oznámení předsedy Fedu Jeroma Powella. Tato nejistota přetrvává, přestože se nepředpokládají žádné změny v pásmu krátkodobých úrokových sazeb, které se od července zvýšilo na nejvyšší úroveň za posledních 22 let, a to mezi 5,25 % a 5,5 %.

Letošní oživení amerických akcií následuje po otřesném roce 2022 a v listopadu zaznamenaly výrazné zisky. Ty přišly v návaznosti na pokles výnosů desetiletých státních dluhopisů z 16letého maxima 5 %. V pátek se index Dow Jones Industrial Average nacházel jen 1,5 % od rekordního závěru před dvěma lety, zatímco index S&P 500 zaznamenal nejvyšší finiš od března 2022.
Alex McGrath, CIO ve společnosti NorthEnd Private Wealth, poznamenal, že neexistují žádné předvídatelné zprávy, které by vyvolaly změnu postoje Federálního rezervního systému k měnové politice. Očekávání snížení sazeb Fedu v příštím roce do značné míry podnítilo nedávný růst akciových a dluhopisových trhů.
Index Dow Jones zaznamenal do pátku meziroční nárůst o 9,4 % a index S&P 500 vzrostl o 19,9 %. Ve stejném období byl index Nasdaq Composite svědkem impozantního nárůstu o 37,6 %, jak vyplývá z údajů společnosti FactSet.
Ed Clissold, hlavní americký stratég společnosti Ned Davis Research, vyjádřil skepsi vůči očekávání trhu ohledně snížení sazeb na počátku příštího roku. Poznamenává, že přechod od zpřísňování měnové politiky je pro Fed postupný proces, který pravděpodobně zmírní svůj jestřábí postoj na neutrální, odstraní tendenci k utahování a poté zahájí diskuse týkající se snižování sazeb.
Na trhu dluhopisů se v pátek znovu objevily známky možného přehodnocení názoru investorů na vývoj úrokových sazeb v roce 2024. Pauza v rallye junk bonds se s tímto vývojem shoduje. Kromě toho se v pátek zvýšily také výnosy desetiletých a třicetiletých státních dluhopisů, což odráží volatilitu, která začala v polovině října.
Mike Sanders, vedoucí oddělení Fixed Income ve společnosti Madison Investments, sdílí podobný opatrný výhled. Sanders naznačuje, že trh možná příliš horlivě očekává snížení sazeb již v březnu. Pravděpodobnější se podle něj jeví, že Fed zahájí snižování sazeb ve druhé polovině příštího roku.

Sanders poznamenává, že k těmto obavám se přidává i síla trhu práce, která činí inflaci ve službách lepivější. V souladu s tímto postřehem páteční zpráva o zaměstnanosti v USA ukazuje, že v listopadu bylo vytvořeno přibližně 199 000 nových pracovních míst, což překonalo prognózu 190 000 pracovních míst. Zpráva rovněž naznačuje růst mezd a pokles míry nezaměstnanosti z 3,9 % na čtyřměsíční minimum 3,7 %.
Očekává se, že Federální rezervní systém zpochybní narativ, že snížení úrokových sazeb je na spadnutí. Toho by mohlo být dosaženo prostřednictvím ve středu předpovězené aktualizace prognózy úrokových sazeb “dot plot”. Předchozí aktualizace Fedu v září trh překvapila a potvrdila pevný postoj k vyšším sazbám na delší období.
Navzdory těmto zjištěním by mohly akciový trh v prosinci stimulovat některé sezónní faktory. Historické údaje ukazují, že index Dow Jones Industrial Average v tomto měsíci obvykle roste přibližně v 70 % případů, ať už se jedná o býčí nebo medvědí trhy.
Tato dynamika akciového trhu také vzbuzuje naděje pro příští rok. Clissold ze společnosti Ned Davis to vyjadřuje optimisticky: “Celkový výhled trhu zůstává konstruktivní. Scénář měkkého přistání by mohl podpořit pokračování býčího trhu”.
Minulý týden skončil mírnými zisky všech tří hlavních indexů. Dow zaznamenal mírný nárůst o necelé 0,1 %, S&P 500 vzrostl o 0,2 % a Nasdaq o 0,7 %. Jedná se o jejich šestý růstový týden v řadě, přičemž Dow si zajistil nejdelší týdenní vítěznou sérii od února 2019.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky