Klíčové body
- Ropa stoupla kvůli americkým leteckým úderům proti Hútíům v Jemenu, zvyšujícím napětí na Blízkém východě.
- Údery cílily na Íránem podporovanou skupinu a zasáhly radarové stanice a odpalovací zařízení raket.
- Eskalace konfliktu zvyšuje riziko pro těžbu a toky ropy v regionu, což způsobuje prémii za válečné riziko.
- Ceny zlata stouply kvůli rostoucímu geopolitickému napětí na Blízkém východě, zatímco měď zůstala stabilní, s obavami o poptávku v Číně.
Ropa roste, protože americké nálety proti Hútíům vyvolávají napětí na Blízkém východě
Ropa stoupla, když USA a jejich spojenci zahájili letecké údery proti povstalcům Hútíům v Jemenu a zintenzivnili odvetu za útoky na lodě v Rudém moři, které ohrožují toky pohonných hmot a zboží přes tuto důležitou vodní cestu.
Prezident Joe Biden uvedl, že údery byly vedeny proti řadě cílů využívaných Íránem podporovanou skupinou, přičemž američtí představitelé uvedli, že byly zasaženy radarové stanice a odpalovací zařízení raket. Světový benchmark ropy Brent vzrostl až o 2,5 % nad 79 dolarů za barel, když se investoři snažili odhadnout pravděpodobnost, zda údery vyvolají širší konflikt na Blízkém východě.
Začátkem tohoto týdne zahájili Hútíové svůj dosud největší útok na lodní dopravu v Rudém moři, a to navzdory přítomnosti námořních sil pod vedením USA. To vyvolalo varování Washingtonu před odvetou. Ve čtvrtek se Írán rovněž zmocnil tankeru u pobřeží Ománu, což situaci ještě více vyhrotilo. Po leteckém útoku Hútíové v pátek prohlásili, že se nenechají odradit.
Údery vedené Spojenými státy znamenají eskalaci napětí na Blízkém východě, které roste od útoku Hamásu na Izrael na začátku října. Hútíové v posledních dvou měsících téměř denně odpalují rakety na lodě a slíbili, že nepoleví, dokud Izrael neukončí útok na Gazu.
Hlavním nebezpečím pro ceny je, pokud bude do konfliktu přímo zatažen Írán, což by mohlo ohrozit těžbu a toky v regionu, který produkuje třetinu světové ropy. To na trh znovu zavádí prémii za válečné riziko, která se zmírňovala v důsledku nabídky zemí mimo OPEC+ a zpomalujícího se růstu poptávky.

„Zintenzivnění konfliktu naznačuje větší potenciál narušení a potřebu odklonu plavidel,“ což pomáhá cenám, uvedl Warren Patterson, vedoucí oddělení komoditní strategie ve společnosti ING Groep NV. „Větším rizikem však je, pokud se to rozšíří a začneme pozorovat ohrožení toků z Perského zálivu. I když se domníváme, že riziko takového vývoje je nízké, dopad by byl značný.“
Prezident Biden ponechal otevřenou možnost dalších kroků proti Hútíům. „Nebudu váhat řídit další opatření na ochranu našich lidí a volného toku mezinárodního obchodu, pokud to bude nutné,“ řekl.
V reakci na to Írán údery odsoudil a jeho ministerstvo zahraničí uvedlo, že by pouze podpořily nejistotu a nestabilitu v celém regionu.
Letecké údery jsou hazardem pro USA a Spojené království, které opakovaně prohlásily, že jejich prioritou je zabránit rozšíření bojů mezi Izraelem a Hamásem. Saúdská Arábie a další země se obávají, že taková akce povede k rozdmýchání napětí, a po akci vedené USA vyzvaly Rijád ke zdrženlivosti.
Útoky Hútíů v Rudém moři přiměly mnoho komerčních rejdařů, aby raději nasměrovali plavidla kolem jižního cípu Afriky, než aby riskovali průjezd vodní cestou, která navazuje na Suezský průplav. To zvýšilo náklady.
Před stávkami společnost Citigroup Inc. odhadla, že geopolitická rizika na Blízkém východě zvýšila cenu ropy Brent o 2 až 3 dolary na barel, a uvedla, že pokud se narušení dodávek rozšíří, může se tato přirážka výrazně zvýšit. Standard Chartered Plc mezitím uvedla, že cena ropy je podhodnocena nejméně o 10 USD.
Rozpětí promptní ceny ropy Brent – rozdíl mezi jejími dvěma nejbližšími kontrakty a klíčovým ukazatelem – signalizovalo přísnější podmínky v blízkém období. Rozdíl činil 37 centů za barel v backwardation, což je o 3 centy více než v první obchodní den roku.
„Kolísání cen bude naprosto na místě,“ uvedla Vandana Hari, zakladatelka poradenské společnosti Vanda Insights. „Je to nerovnoměrná přetahovaná mezi medvědím výhledem fundamentů a podpůrnou rizikovou prémií Středního východu. Zatím lze očekávat, že ve hře zůstane obojí.“
Ceny zlata rostou kvůli eskalaci krize na Blízkém východě
Ceny zlata v pátek vzrostly, protože eskalace krize na Blízkém východě zvýšila poptávku po bezpečných přístavech, což také pomohlo žlutému kovu získat navzdory silnějším než očekávaným údajům o inflaci v USA.
Americké a britské síly zahájily sérii úderů proti skupině Hútíů v Jemenu, která je napojena na Írán, v reakci na útoky této skupiny na lodě v Rudém moři. Tento krok rovněž znamenal rozšíření války mezi Izraelem a Hamásem, která byla považována za hlavní motiv nedávné agrese Hútíů.
Tento krok zvýšil poptávku po zlatě jako bezpečném přístavu vzhledem k tomu, že zvýšená geopolitická rizika obvykle vedou investory k tradičnějším útočištím. Pomohlo to také cenám kovů zpevnit navzdory silnějšímu údaji o inflaci v USA.
Spotové zlato vzrostlo o 0,3 % na 2 034,78 USD za unci, zatímco únorové futures kontrakty na zlato vystřelily do 00:14 SEČ

Inflace v USA překvapila, sázky na snížení sazeb však přetrvávají
Ačkoli ceny zlata v pátek zaznamenaly určité posílení, přesto by měly týden zakončit mírně níže, a to v prostředí nejistoty ohledně vývoje úrokových sazeb v USA.
Čtvrteční údaje o indexu spotřebitelských cen ukázaly, že inflace v USA v prosinci vzrostla o něco více, než se očekávalo, což spolu s nedávnou odolností trhu práce dává Federálnímu rezervnímu systému méně podnětů k tomu, aby začal brzy snižovat úrokové sazby.
Zdá se však, že obchodníci do značné míry zachovali své sázky na brzké snížení úrokových sazeb ze strany Fedu, alespoň podle nástroje CME Fedwatch. Tento nástroj ukázal, že obchodníci oceňují více než 70% šanci na snížení sazeb o 25 bazických bodů v březnu, což je více než 64% šance, která byla zaznamenána před zveřejněním údajů o CPI.
Analytici ING uvedli, že tento trend „jednoduše vypadá špatně“, zatímco několik představitelů Fedu rovněž zopakovalo, že sázky na brzké snížení sazeb jsou příliš optimistické. I když se stále očekává, že centrální banka nakonec letos úrokové sazby sníží, načasování tohoto kroku bude záviset na zmírnění inflace a ochlazení pracovního prostoru.
Dolar našel po zveřejnění údajů o CPI jen malou podporu, což pomohlo udržet ceny zlata na stabilní úrovni. Očekává se také, že žlutý kov bude těžit z prostředí nižších sazeb, vzhledem k tomu, že vysoké sazby zvyšují oportunitní náklady investic do zlata.
Ceny mědi jsou stabilní, ale dovoz z Číny oslabuje
Mezi průmyslovými kovy zaznamenaly ceny mědi v pátek určité posílení, ale za celý týden ošetřovaly ztráty kvůli obavám ohledně největšího dovozce Číny.

Futures kontrakty na měď s expirací v březnu vzrostly o 0,2 % na 3,7988 USD za libru a tento týden klesly o 0,2 % – třetí týden v řadě v červených číslech.
Čínské ekonomické údaje nabídly trhům poněkud smíšené signály. Inflace měřená indexem spotřebitelských cen mírně vzrostla, zatímco vývoz v prosinci vzrostl více, než se očekávalo, což v největším světovém dovozci mědi představuje určité zelené výhonky.
Čínský dovoz mědi však v prosinci poklesl, a to v důsledku vysokých zásob a zvýšené místní produkce tohoto kovu.
Obavy ze zpomalení poptávky po mědi, zejména v souvislosti s oslabením čínské ekonomiky, byly v posledních týdnech hlavní přítěží pro ceny mědi.
Pozornost se nyní soustředí na údaje o hrubém domácím produktu Číny za čtvrté čtvrtletí, které budou zveřejněny příští týden.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky