Klíčové body
- Evropské akcie lákají investory s nižším rizikem a atraktivními oceněními ve srovnání s USA.
- Růstový potenciál v oblasti umělé inteligence a luxusního zboží dává Evropě lákavou investiční příležitost.
- Nedostatek technologických gigantů nebrání Evropě v růstu.
- Sázky na technologické inovace zvyšují atraktivitu evropských akcií, podporují růst čipového vybavení a souvisejících odvětví.
Nyní však někteří investoři tvrdí, že se známý vzorec brzy naruší.
Strategové společností Goldman Sachs Group Inc. a MFS Investment Management patří mezi ty, kteří hovoří o perspektivách Evropy. Poté, co byla tak dlouho v nemilosti investorů, vypadá ocenění akcií lákavě ve srovnání s jejich americkými kolegy, kteří udávají tempo. Navíc nehrozí, že by technologická bublina Sedmičky velkolepých praskla.
Únorový průzkum Bank of America Corp. ukázal, že většina manažerů evropských fondů považuje akcie tohoto regionu za podhodnocené, což je výrazný obrat oproti minulému měsíci, kdy většina z nich označila jejich cenu za příliš vysokou. Podíl investorů, kteří předpovídají růst v příštím roce, také vyskočil na 78 % z 50 % za pouhé tři měsíce.
„Evropa je rozhodně atraktivnější,“ řekl Robert Almeida, globální investiční stratég společnosti MFS. „Jedním z důvodů, proč byly zisky v Evropě nižší, je jejich větší ekonomická citlivost. Proto si akcie nevedly tak dobře. Nyní je zde menší riziko zisku než v USA a také menší riziko ocenění.“

Roste také skepse ohledně nárazové rallye na amerických technologických akciích vzhledem k nejisté cestě ke snížení úrokových sazeb Federálním rezervním systémem, které sektor potřebuje k tomu, aby si udržel své zisky. Na druhé straně se zvyšují sázky na to, že zisky v Evropě se mohou letos výrazně odrazit ode dna, což podporuje důvěru v akcie v tomto regionu.
Šance se však stále zdají být v neprospěch Evropy. Index Stoxx Europe 600 si letos připsal 2,6 % a blíží se k rekordní hodnotě, které naposledy dosáhl v lednu 2022. V dolarovém vyjádření klesl o 0,2 % a zaostává za americkým referenčním indexem S&P 500 – který je na historickém maximu. A rok, kdy Evropa překoná Wall Street, by byl výjimečný – za posledních deset let se to stalo pouze dvakrát.
Roland Kaloyan, vedoucí evropské akciové strategie v Societe Generale SA, uvedl, že investoři mají dobrý důvod nadále upřednostňovat americké akcie jak kvůli jejich expozici vůči umělé inteligenci, tak kvůli očekávání relativně silnější ekonomiky.
Tábor zastánců Evropy však tvrdí, že tato dlouhá éra slabé výkonnosti se chýlí ke konci. Za prvé, víra ve vše, co se týká technologií, může být přehnaná, protože zprávy o inflaci v USA z tohoto týdne, které byly horší, než se očekávalo, způsobily ústup optimismu ohledně toho, kdy Fed začne s uvolňováním, a zdůraznily rizika spojená s prudkým růstem sektoru poháněného umělou inteligencí.
Dhaval Joshi, hlavní stratég společnosti BCA Research, uvedl, že je „nerealistické“ očekávat, že hvězdný růst zisků technologických gigantů po jejich prudkém růstu v loňském roce přetrvá. Evropa je pro příštích několik let dobrou alternativou, protože „na rozdíl od USA a Číny v Evropě neexistuje žádná bublina“, řekl Joshi. „Dlouhodobí investoři by měli mít přímou expozici v evropských akciích.“
Velkou měrou se na optimismu podílí také ocenění akcií a očekávání oživení evropské obchodní aktivity. Výhledový dvanáctiměsíční poměr ceny k zisku indexu Stoxx 600 je ve srovnání s indexem S&P 500 blízko rekordního minima.

A přestože evropské zisky v letošní reportovací sezóně poklesnou více, než se očekávalo, stratég společnosti Sanford C. Bernstein Sarah McCarthy uvedl, že riziko výrazného snížení odhadů do konce roku 2024 je nízké. Celkově se podle údajů agentury Bloomberg Intelligence očekává, že zisky firem z indexu Stoxx 600 v roce 2024 vzrostou o 4,2 % poté, co v loňském roce poklesly o 3 %.
Stratéžka Sharon Bellová ze společnosti Goldman Sachs očekává, že odvětví spojená s ekonomikou – jako je průmyslové zboží a stavebnictví – budou těžit z nižších nákladů na energie a zlepšující se poptávky. Lepší vyhlídky, i přes vyšší ocenění, vidí také u největších evropských firem díky jejich relativně defenzivním atributům. Mezi ně patří takzvané GRANOLAS, včetně společností GSK Plc, Roche Holding AG, ASML Holding NV, Nestle SA, Novartis AG, Novo Nordisk A/S, L’Oreal SA, LVMH, AstraZeneca Plc, SAP SE a Sanofi.
Podle Bellové se také evropské akcie luxusních podniků dočkají oživení, k čemuž jim pomohou silní spotřebitelé v USA. Odolné zisky společnosti LVMH již rozptýlily obavy ze zpomalující poptávky v Číně, která je pro tento sektor klíčovým trhem, a podpořily 22% nárůst indexu MSCI Europe Textiles Apparel & Luxury Goods od poloviny ledna.
A konečně, i když v Evropě chybí technologické megahvězdy jako Apple Inc. a Nvidia Corp., region stále těží z šílenství kolem umělé inteligence prostřednictvím firem jako ASML, ASM International NV a BE Semiconductor Industries NV. Sázky na to, že nárůst investic souvisejících s umělou inteligencí podpoří poptávku po výrobcích čipového vybavení, vyvolaly od konce října více než 50% růst akcií těchto tří společností.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky