Klíčové body
- Fed zůstává u plánu tří snížení sazeb v letošním roce
- Švýcarský frank po snížení sazeb klesá
- Jen se odráží od čtyřměsíčního minima
V době psaní tohoto článku se během dnešního dne dolarový index, který sleduje americkou národní měnu vůči koši šesti dalších měn, obchodoval mírně výše na úrovni 103,065 poté, co ve středu klesl o více než 0,5 %.
Fed zůstává u plánu tří snížení sazeb v letošním roce
Fed ve středu podle všeobecného očekávání ponechal úrokové sazby beze změny, ale zároveň zůstal u tří snížení sazeb v letošním roce, i když předpokládá mírně pomalejší pokrok v oblasti inflace.
Poměrně nepříznivé údaje o inflaci vyvolaly obavy, že představitelé Fedu omezí projekce snižování sazeb v letošním roce, ale centrální banka nezvolila více jestřábí tón, což poslalo zelenou bankovku dolů.
Podle nástroje CME Fedwatch obchodníci nyní oceňovali více než 70% šanci, že Fed v červnu sníží sazby o 25 bazických bodů.
Podle analytiků Goldman Sachs je nepravděpodobné, že by Fed se snižováním sazeb otálel delší dobu, a první snížení plánuje již na červnovém zasedání.
„Nadále očekáváme snížení v červnu, září a prosinci, celkem tedy 3 snížení v roce 2024,“ dodali. Toto téma je nicméně stále otevřené — a musíme si na tomto místě uvědomit, že původní plán se během roku už několikrát změnil.

Švýcarský frank po snížení sazeb klesá
V Evropě mezitím měnový pár USD/CHF vzrostl o 0,9 % na 0,8945 poté, co Švýcarská národní banka překvapila trh a snížila svou základní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 1,5 %, čímž se stala první velkou centrální bankou, která v tomto cyklu snížila úrokové sazby.
Tento krok přichází poté, co švýcarská inflace v únoru klesla na 1,2 %, což je devátý měsíc v řadě, kdy se růst cen pohybuje v cílovém pásmu SNB 0-2 %, a jeho cílem je pravděpodobně omezit nedávné posilování švýcarského franku.
Šéf SNB Thomas Jordan v Davosu naznačil, že nedávné posílení franku představuje pro vývozce problém, a tento krok má pravděpodobně za cíl měnu oslabit.
Měnový pár USD/NOK klesl o 0,1 % na 10,5484 poté, co norská centrální banka ve čtvrtek ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny na úrovni 4,50 %, jak analytici shodně očekávali.
Měnový pár GBP/USD klesl o 0,1 % na 1,2776 před zasedáním Bank of England, která bude později v průběhu seance určovat měnovou politiku.
Všeobecně se očekává, že BOE ponechá úrokové sazby beze změny, avšak inflace ve Velké Británii v únoru zpomalila – po lednovém růstu o 4,0 % klesla v meziročním vyjádření na 3,4 %, což je nejslabší míra inflace od září 2021 – což naznačuje, že by centrální banka mohla v následujících měsících začít snižovat úrokové sazby.
Měnový pár EUR/USD se obchodoval o 0,1 % výše na 1,0920 poté, co si na začátku seance vůči dolaru připsal týdenní maximum.
Evropská centrální banka se snažila utlumit spekulace o sérii snižování úrokových sazeb, přičemž prezidentka Christine Lagardeová ve středu uvedla, že ECB se nemůže zavázat k určitému počtu snížení sazeb ani poté, co začne snižovat výpůjční náklady.
Jen se odráží od čtyřměsíčního minima
Měnový pár USD/JPY se obchodoval o 0,2 % níže na úrovni 150,99 a klesl tak ze čtyřměsíčního maxima s vyhlídkou na snížení úrokových sazeb v USA a jestřábí Bank of Japan, které jsou dobrým znamením pro jen, který byl v uplynulém roce poškozen rostoucími úrokovými sazbami v USA.
Údaje o indexu nákupních manažerů za březen ukázaly určitou odolnost japonské ekonomiky, přičemž výrobní aktivita se snížila méně, než se očekávalo, zatímco sektor služeb dále rostl.
AUD/USD vzrostl o 0,4 % na 0,6613, přičemž k růstu přispěly především výrazně lepší než očekávané údaje o trhu práce, které rovněž ukázaly pokles nezaměstnanosti na šestiměsíční minimum.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky