Klíčové body
- Ropa klesla, protože známky pokroku směrem k příměří mezi Izraelem a Hamásem snížily geopolitickou rizikovou prémii
- Ceny zlata v úterý v asijském obchodování klesly a zůstaly přikovány hluboko pod nedávnými maximy
- Mezi průmyslovými kovy se ceny mědi v úterý pohybovaly kolem dvouletých maxim
Ropa klesá, protože pokrok v příměří v Gaze snižuje rizikovou prémii
Ropa klesla, protože známky pokroku směrem k příměří mezi Izraelem a Hamásem snížily geopolitickou rizikovou prémii ropy.
West Texas Intermediate klesla o 1,5 % a usadila se pod 83 dolary za barel poté, co New York Times oznámil, že Izrael je otevřený příměří zahrnujícímu počáteční propuštění 33 rukojmích, což je méně, než původně požadoval.
Momentum směřující k příměří sílí a americký ministr zahraničí Antony Blinken prohlásil, že během návštěvy regionu zintenzivní snahu o zajištění příměří v Gaze. Bílý dům uvedl, že Izrael souhlasil s tím, že vyslechne jeho obavy a do setkání s Američany odloží invazi do Rafáhu.
Přesto rozdíl mezi dvěma nejbližšími kontrakty na ropu Brent činil více než 1 dolar za barel při backwardaci, což je býčí ukazatel, který signalizuje omezenou krátkodobou nabídku. Benchmarková severomořská ropa v posledních dnech rovněž zaznamenala vlnu nákupů.

Ropa v letošním roce vzrostla v důsledku omezení dodávek ze strany OPEC+ a zvýšeného napětí na Blízkém východě, který je zdrojem přibližně třetiny světové ropy. Mezitím měnící se očekávání ohledně měnové politiky USA ovlivňují výhled poptávky a obchodníci budou sledovat středeční zasedání Federálního rezervního systému, aby posoudili vyhlídky na snížení sazeb v tomto roce.
Dalším medvědím znamením je, že prémie za naftu a topný olej oproti ropě klesly na nejnižší úroveň za poslední měsíce kvůli obavám z nadměrné nabídky.
Ceny zlata klesají, protože před zasedáním Fedu narůstá nervozita z vývoje sazeb
Ceny zlata v úterý v asijském obchodování klesly a zůstaly přikovány hluboko pod nedávnými maximy, protože před zasedáním Federálního rezervního systému, které se uskuteční tento týden, vzrostly obavy z vyšších a dlouhodobějších úrokových sazeb v USA.
Slábnoucí poptávka po bezpečných přístavištích rovněž působila negativně, zejména když nedávné zprávy ukázaly obnovení rozhovorů o příměří mezi Izraelem a Hamásem. Zlato se tak stalo ještě zranitelnějším vůči rizikům spojeným se sazbami.
Spotové zlato kleslo o 0,4 % na 2 326,45 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v červnu klesly do 00:44 SEČ
Navzdory nedávnému poklesu se však ceny zlata za duben stále obchodovaly o více než 4 % výše a rozšířily tak hvězdné zisky zaznamenané v březnu.

Nervozita z Fedu tlačí na zlato, protože naděje na snížení sazeb slábne
Pozornost se nyní soustředí na zasedání Fedu koncem tohoto týdne, kde se všeobecně očekává, že centrální banka ponechá sazby na stejné úrovni. Očekává se však, že předseda Fedu Jerome Powell nabídne jestřábí výhled na sazby, zejména po sérii horkých údajů o inflaci.
Známky ustálené inflace způsobily, že obchodníci do značné míry ocenili očekávání krátkodobého snížení úrokových sazeb ze strany Fedu. Nyní se očekává, že centrální banka sníží sazby až v září nebo ve čtvrtém čtvrtletí, pokud vůbec letos.
Vyšší sazby na delší dobu nevěstí pro zlato nic dobrého, vzhledem k tomu, že zvyšují oportunitní náklady investice do žlutého kovu. Posílení dolaru v souvislosti s vyhlídkou na stabilní sazby tlačilo i na širší trhy s kovy.
Ostatní drahé kovy v úterý rovněž ustoupily. Futures na platinu klesly o 0,1 % na 959,05 USD za unci, zatímco futures na stříbro se propadly o 1,8 % na 27,168 USD za unci.
Ceny mědi se zastavily kvůli průměrným čínským indexům PMI, ale v dubnu by měly opět vzrůst
Mezi průmyslovými kovy se ceny mědi v úterý pohybovaly kolem dvouletých maxim, když dynamiku nedávné rally oslabily smíšené údaje indexu nákupních manažerů z Číny, která je největším dovozcem.
Tříměsíční futures na měď na londýnské burze kovů se ustálily na hodnotě 10 185,0 USD za tunu, zatímco jednoměsíční futures na měď klesly o 0,1 % na 4,6738 USD za libru.

Oficiální údaje PMI z Číny ukázaly, že výrobní aktivita v dubnu oproti očekávání zpomalila o chloupek méně než v březnu. Nevýrobní aktivita však zpomalila mnohem více, než se očekávalo.
Soukromý průzkum sice vykreslil lepší obrázek výrobního sektoru, úterní údaje však stále nastínily přetrvávající slabost čínské ekonomiky, a to navzdory silnému prvnímu čtvrtletí.
To vyvolalo některé otázky ohledně silné poptávky po mědi v zemi, která je největším světovým dovozcem červeného kovu.
Přesto se ceny mědi v průběhu března a dubna nacházely na hvězdném vzestupu, protože vyhlídka na omezenější dodávky – v souvislosti s dalšími sankcemi vůči Rusku a snížením produkce ze strany čínských rafinerií – podnítila zvýšené nákupy červeného kovu.
Futures na měď v dubnu vzrostly o 14 až 16 %.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky