Klíčové body
- Ceny ropy se v úterý po poklesu v předchozí seanci zvýšily
- Ceny zlata v úterý v asijském obchodování klesly a rozšířily tak noční ztráty
- Ceny mědi a hliníku klesají z nedávných maxim
Ceny ropy se stabilizují, napětí na Blízkém východě zůstává v centru pozornosti
Ceny ropy se v úterý po poklesu v předchozí seanci zvýšily, když investoři nadále vyhodnocovali riziko plynoucí z geopolitických obav na Blízkém východě.
Futures na světový benchmark ropy Brent se do 0308 GMT obchodovaly o 27 centů výše na 87,27 USD za barel a futures na americkou ropu West Texas Intermediate si rovněž připsaly 26 centů na 82,16 USD za barel.
V předchozí seanci oba benchmarky klesly o 29 centů na základě známek, že nedávná eskalace napětí mezi Izraelem a Íránem má na dodávky ropy z regionu v krátkodobém horizontu jen malý vliv.
„Uvolnění geopolitické rizikové prémie v poslední době snížilo ceny ropy, protože dodávky nebyly významně narušeny,“ uvedl Sugandha Sachdeva, zakladatel výzkumné společnosti SS WealthStreet se sídlem v Dillí.
Vývoj geopolitické situace je však podle ní i nadále rozhodující pro vývoj cen ropy.
„Ačkoli nic nenasvědčuje tomu, že by mezi zúčastněnými zeměmi měla bezprostředně vypuknout plnohodnotná válka, jakákoli eskalace napětí by mohla současný trend rychle zvrátit,“ dodala Sachdeva.
Analytici ANZ tento názor podpořili a upozornili na schválení nových sankcí ze strany USA vůči íránskému ropnému sektoru, které rozšiřují stávající sankce na zahraniční přístavy, plavidla a rafinerie, které vědomě zpracovávají nebo přepravují íránskou ropu.

Také ministři zahraničí EU se v pondělí v zásadě dohodli na rozšíření sankcí vůči Íránu v návaznosti na raketový útok Teheránu a útok dronem na Izrael, uvedl šéf zahraniční politiky bloku Josep Borrell.
„Geopolitické pozadí je v současné době stále velmi zatíženo mnoha riziky, takže je zřejmé, že budeme svědky velké volatility, dokud kolem toho nebude více jasno,“ uvedli analytici ANZ v podcastu.
Izraelské jednotky se při překvapivém náletu probojovaly zpět do východní části Chán Júnisu, uvedli v pondělí obyvatelé, a lidé, kteří se vrátili do opuštěných domů v troskách hlavního města na jihu pásma Gazy, tak opět utekli.
Investoři čekají na zveřejnění údajů o hrubém domácím produktu USA a březnových výdajů na osobní spotřebu – preferovaného ukazatele inflace Fedu – koncem tohoto týdne, aby mohli posoudit trajektorii měnové politiky.
Podle předběžného průzkumu mezi analytiky agentury Reuters se očekává, že zásoby ropy v USA minulý týden vzrostly, zatímco zásoby rafinovaných produktů pravděpodobně poklesly.
„Ustálené údaje o inflaci v USA, jestřábí prohlášení klíčových představitelů Fedu a rostoucí zásoby v USA působí jako omezení růstu cen ropy,“ uvedl Sachdeva.
Ceny zlata klesají a jsou blízko prolomení hranice 2 300 USD, protože poptávka po bezpečném přístavu slábne.
Ceny zlata v úterý v asijském obchodování klesly a rozšířily tak noční ztráty, protože slábnoucí obavy z geopolitického napětí na Blízkém východě ochudily žlutý kov o poptávku po bezpečném přístavu.
Toto obchodování také učinilo zlato zranitelnějším vůči nedávnému posílení dolaru, zatímco vyhlídka na dlouhodobě vyšší úrokové sazby v USA představovala pro zlato další cenové tlaky.
Spotové zlato kleslo o 0,9 % na 2 305,14 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v červnu klesly do 00:45 SELČ
Zmírnění napětí na Středním východě, výhled sazeb tlačí na ceny zlata
Rostoucí naděje, že konflikt mezi Íránem a Izraelem nebude dále eskalovat, způsobily, že obchodníci začali z cen komodit vyčleňovat rizikové prémie.
Zlato bylo v posledních dvou týdnech hlavním příjemcem zvýšené poptávky po bezpečném přístavu poté, co Írán i Izrael proti sobě provedly údery. Po posledním izraelském útoku na Írán však zprávy naznačovaly, že Teherán o okamžitou odvetu nestojí.
Tato potenciální deeskalace snížila poptávku po zlatě jako bezpečném přístavu.

Slábnoucí poptávka po bezpečném přístavu také učinila zlato zranitelnějším vůči dlouhodobě vyššímu výhledu amerických úrokových sazeb, zejména po jestřábích signálech Federálního rezervního systému a lepkavých údajích o inflaci v posledních dvou týdnech.
Vyšší sazby nevěstí pro zlato nic dobrého vzhledem k tomu, že zvyšují náklady příležitosti investovat do žlutého kovu.
Tento týden se pozornost soustředí na údaje o cenovém indexu PCE – preferovaný ukazatel inflace Fedu -, které by měly přinést další náznaky ohledně sazeb.
Ostatní drahé kovy se v úterý také propadly. Futures na platinu klesly o 0,9 % na 922,35 USD za unci, zatímco futures na stříbro se propadly o 0,8 % na 27,017 USD za unci.
Ceny širších kovů byly rovněž pod tlakem odolnosti dolaru, který zůstal blízko více než pětiměsíčních maxim.
Ceny mědi a hliníku klesají z nedávných maxim
Mezi průmyslovými kovy ceny mědi v úterý sklouzly z téměř dvouletých maxim poté, co přední chilský producent uvedl, že v letošním roce zvýší produkci ve státním těžařském podniku Codelco.

Tříměsíční futures na měď na Londýnské burze kovů klesly o 1,2 % na 9749,50 USD za tunu, zatímco jednoměsíční futures na měď klesly o 1,1 % na 4,4343 USD za libru. Oba kontrakty sklouzly z téměř dvouletých maxim.
Chilesův výhled do značné míry kompenzoval nedávná očekávání, že globální dodávky mědi se v souvislosti s přísnějšími americkými sankcemi na ruský vývoz kovu zpřísní. Tato představa byla v uplynulém měsíci hlavním motorem růstu cen mědi.
Ceny hliníku se také ocitly v prodejním šílenství průmyslových kovů a z nedávných 15měsíčních maxim poklesly o 1 %.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky