Klíčové body
- Akcelerátory umělé inteligence společnosti Nvidia mají 70-95 % podíl na trhu s čipy pro umělou inteligenci
- Akcie společnosti Nvidia v květnu vyskočily o 27 % a zvýšily tržní kapitalizaci společnosti na 2,7 bilionu dolarů
- Konkurence je však větší než kdykoli předtím, protože startupy, cloudové společnosti a další výrobci čipů zintenzivňují vývoj
Do čela trhu s čipy umělé inteligence se dostal globální technologický gigant Nvidia, který svými inovativními produkty a službami převážně definuje a vede toto odvětví. Za posledních pět let zaznamenala společnost Nvidia pozoruhodný růst trhu, což se pozitivně odrazilo v její tržní hodnotě, která je v současnosti vyčíslena na 2,7 bilionu dolarů.
V květnu zaznamenala Nvidia 27% nárůst, čímž se stala třetí nejhodnotnější veřejně obchodovanou společností na světě, hned za společnostmi Microsoft a Apple. Společnost zaznamenala již třetí čtvrtletí po sobě trojnásobný meziroční nárůst tržeb díky prudce rostoucí poptávce po jejích procesorech pro umělou inteligenci.
Zpráva společnosti Mizuho Securities odhaduje, že Nvidia ovládá 70 až 95 % trhu s čipy pro umělou inteligenci a uspokojuje potřeby modelů strojového učení, jako je GPT OpenAI. Dominantní postavení společnosti Nvidia v tomto odvětví vedlo k růstu hrubé marže o 78 %, což je na hardwarovou firmu pozoruhodně zapojenou do výroby a dodávek fyzických produktů působivé číslo. Konkurenční výrobci čipů Intel a AMD vykázali v předchozím čtvrtletí hrubou marži 41 %, resp. 47 %.

Dominantní zastoupení grafických procesorů Nvidia, zejména modelu H100, spolu se softwarem CUDA společnosti, posunulo společnost Nvidia daleko před konkurenci. Myšlenka na přechod k alternativním možnostem je pro mnoho lidí v oboru téměř nepředstavitelná.
Navzdory úspěchům a dominantnímu postavení, které jeho firma má, vyjádřil generální ředitel společnosti Nvidia Jensen Huang obavy z možnosti ztráty náskoku na trhu s čipy pro umělou inteligenci. Během loňské konference připustil vzestup několika silných konkurentů.
Aby si společnost Nvidia udržela konkurenční výhodu, zavázala se vydávat novou architekturu čipů pro umělou inteligenci každoročně namísto historického trendu dvakrát ročně, a navíc zavádět nový software, aby ještě více upevnila svou pozici v odvětví umělé inteligence.
Navzdory inovacím společnosti Nvidia není toto odvětví bez konkurence. Objevují se alternativní čipy, které jsou schopny provozovat složité matematické procesy, jež jsou hnacím motorem technologie AI. Pokud tyto méně výkonné čipy zvládnou stejné úkoly jako grafické procesory Nvidia, mohly by se stát významnými konkurenty dominantního postavení společnosti Nvidia.
Nvidia Corp.
Přechod k nasazování modelů umělé inteligence, známý jako inference, také představuje příležitost pro společnosti nahradit GPU Nvidia levnějšími alternativami. Vlajkový čip společnosti Nvidia se prodává za cenu kolem 30 000 dolarů. Tato vysoká cenová hladina podněcuje zákazníky k hledání alternativních řešení.
Jednou z takových firem, která chce konkurovat společnosti Nvidia, je startup D-Matrix. Ještě letos plánuje vydat polovodičovou kartu speciálně určenou pro servery, která má snížit náklady a latenci spojenou s provozem modelů umělé inteligence. Společnost již v září úspěšně získala 110 milionů dolarů v rámci financování rizikovým kapitálem.

Tyto nově vznikající společnosti, mezi něž patří zavedené nadnárodní společnosti i nadějné startupy, bojují o podíl na stále se rozšiřujícím trhu s čipy umělé inteligence. Analytici předpovídají, že tento trh by mohl během příštích pěti let potenciálně dosáhnout celosvětových tržeb ve výši 400 miliard dolarů ročně. Za poslední čtyři čtvrtletí dosáhla společnost Nvidia tržeb ve výši přibližně 80 miliard dolarů, přičemž Bank of America odhaduje, že jen v loňském roce prodala čipy s umělou inteligencí v hodnotě 34,5 miliardy dolarů.
Výrobci zařízení se domnívají, že alternativní architektury nebo určité kompromisy by mohly přinést vhodnější čipy pro konkrétní úlohy. Společnosti také vyvíjejí technologie schopné zvládnout značné množství výpočtů pro AI, které se konvenčně odehrávají ve velkých clusterech na bázi GPU v cloudu.
Jeden z největších hráčů v oboru, společnost AMD, se domnívá, že v tomto prostoru je prostor pro širokou škálu úspěšných společností. Lisa Su, generální ředitelka společnosti AMD, to uvedla na prosincové tiskové konferenci: “Klíčové je, že je zde mnoho možností. Myslím, že budeme svědky situace, kdy nebude existovat pouze jedno řešení, ale bude jich více.”
Advanced Micro Devices, Inc.
Kromě společnosti AMD se o kousek trhu s čipy pro umělou inteligenci ucházejí i další velcí výrobci čipů, například Intel. Společnost Intel nedávno oznámila svou třetí verzi akcelerátoru AI, Gaudi 3, a představila jej jako cenově výhodnou alternativu, která je lepší než H100 od společnosti Nvidia, pokud jde o provádění inference, a rychlejší při trénování modelů.
Intel Corporation
Potenciální výzvou pro společnost Nvidia je skutečnost, že konkuruje některým ze svých největších zákazníků, jako jsou Google, Microsoft a Amazon. Všichni tito technologičtí giganti vyvíjejí vlastní procesory pro interní použití. Dohromady tvoří více než 40 % příjmů společnosti Nvidia.
Startupy vidí v odvětví čipů s umělou inteligencí obrovské potenciální příležitosti. Podle údajů společnosti PitchBook jen v roce 2023 investovali investoři rizikového kapitálu do společností vyrábějících polovodiče s umělou inteligencí 6 miliard dolarů.
Stejně tak společnosti Apple a Qualcomm zintenzivňují své pokroky v oblasti AI a vytvářejí čipy, které dokážou efektivněji spouštět algoritmy AI, a to díky začlenění specializovaných částí pro modely AI, tzv. neuronových procesorů. Ty mohou mít výhody z hlediska soukromí a rychlosti.
QUALCOMM Incorporated
Závěrem lze říci, že trh s čipy umělé inteligence se zdá být velmi živý a že se na něm pohybuje množství tradičních technologických gigantů, nově vznikajících startupů i jednotlivých vývojářů, kteří se snaží vydobýt si své místo. S tím, jak se konkurence rozhořívá, slibuje budoucnost tohoto trhu další inovace a možná i nové lídry v oboru.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky