Klíčové body
- Léto je ideální čas odložit telefon a vzít do ruky knihu, kterou si užijete
- Čtení pro radost může zlepšit vaše osobní i pracovní dovednosti více než jiné formy médií
- Knihy poskytují hlubší ponoření a delší čas na přemýšlení než filmy a televize
Možná se někdy ocitnete na dovolené, budete sedět o víkendovém odpoledni u bazénu, v křesle na verandě nebo ležet na ručníku na písečné pláži.
V těchto chvílích odložte telefon a vezměte do ruky knihu
Přečtěte si něco, co vás bude bavit. Nevybírejte si četbu podle toho, co si myslíte, že byste měli číst. Beletrie, literatura faktu, memoáry – cokoli si vyberete, je v pořádku. Jen si vyberte něco, k čemu se budete chtít vracet.
A nemějte výčitky svědomí, že čtete něco jen proto, že vám to přinese štěstí. Ne každá vaše činnost musí mít jasnou hodnotu.
Přesto, pokud budete hodně číst pro radost, možná zjistíte, že se z vás stane lepší člověk v osobním i pracovním životě. Existuje několik důvodů, proč může mít čtení vliv, který přesahuje to, co získáte z mnoha jiných médií.
NA ČASE ZÁLEŽÍ
Nejprve zamyšlení nad tím, proč má čtení jiný dopad než sledování filmu, dokumentu nebo televizního seriálu: Na filmech a televizi je mnoho úžasných věcí. Ale příběhy v těchto žánrech jsou zhuštěny do poměrně krátkých časových úseků a soust. Knihy poskytují volnější zážitek.
I krátká kniha vám může zabrat pět hodin čtení. Delší knihy vás mohou zaujmout na dvacet i více hodin.
Toto hlubší ponoření poskytuje čas na přemýšlení a prožívání dopadu knihy. Dílo literatury faktu vás může přenést do historického období, do života slavné osobnosti nebo vás může seznámit s novým oborem vědění.

Beletristické dílo vás může přenést do života někoho, kdo je úplně jiný než vy, žije v naprosto odlišných podmínkách a prožívá emoce, které pro vás nejsou běžné. Když máte čas přemýšlet o těchto prvcích knihy po několik dní nebo týdnů, prohlubuje se dopad, který může mít četba na vaše myšlení.
Možná rádi děláte věci efektivně, ale změna způsobu uvažování o čemkoli je ze své podstaty pomalý proces, který vyžaduje žít s informacemi, které se liší od toho, čemu momentálně věříte. Čtení připravuje půdu pro to, abyste si tento čas mohli dopřát.
ZÍSKÁNÍ PERSPEKTIVY
V každodenním životě se necháváte unášet událostmi daného dne. Hloubka vaší perspektivy se odráží v síle vaší emocionální reakce. V důsledku toho můžete mít silné reakce na něco, co se právě děje. Může být obtížné se od těchto událostí odpojit a určit, zda vaše emoční reakce odpovídá skutečnému rozsahu toho, co se děje.
Čtení má tři výhody, které vám mohou pomoci tuto emocionální reakci kalibrovat. Zaprvé vás seznámí s řadou událostí, které přesahují rámec toho, co prožíváte sami. To vám umožní kalibrovat význam toho, s čím se v danou chvíli potýkáte.
Kromě toho vám literatura, historie a biografie často umožní nahlédnout do způsobu, jakým situace řeší jiní lidé. To vám může poskytnout další strategie, jak se vypořádat s událostmi, kterým čelíte. A konečně, pokud je pro vás obtížné odpoutat se od pracovní události, která ve vás vyvolává stres, může vám četba poskytnout útočiště, které vám umožní na chvíli se odpoutat od každodenní rutiny.
VYSTOUPENÍ ZE SEBE SAMA
Většina z nás chce být hrdiny svého vlastního životního příběhu. Jedním z odrazů této tendence je to, co sociální psychologové nazvali základní atribuční chybou. Při vysvětlování chování druhých lidí máte tendenci zaměřovat se na jejich vlastnosti. Pokud tedy někdo v práci křičí na kolegu, můžete si o něm myslet, že je to vztekloun nebo „neřízená střela“.
Při vysvětlování vlastního chování však máte tendenci zaměřit se na situaci. Pokud křičíte na kolegu, pravděpodobně najdete nějaký aspekt toho, co se v danou chvíli dělo, abyste vysvětlili, proč jste to udělali.
Důvod, proč se tomu říká atribuční chyba, je ten, že každé chování je způsobeno určitou kombinací osobních vlastností a situace, ve které se dotyčný nachází. Zdůrazňování vlastností u druhých a situace u sebe znamená, že lidé používají různá kritéria pro posuzování chování u různých typů lidí.
Jednou z věcí, kterou čtení dělá, je, že umožňuje vidět druhé lidi jinak. Literatura vám často dává možnost podívat se na svět zevnitř někoho s jinými vlastnostmi, kdo zažil jiné situace než vy. Životopisy a historie často poskytují některé ze stejných zkušeností. Každá z těchto příležitostí vám pomůže vidět, jak vlastnosti a situace ovlivňují vaše chování i chování druhých, což zmenšuje rozdíl mezi tím, jak vnímáte sami sebe, a tím, jak vnímáte druhé lidi.

Zkušenosti, které získáte při četbě, vám nakonec mohou poskytnout větší empatii vůči druhým a také vám pomohou rozpoznat, jak jejich situace může ovlivňovat to, co dělají.
VNÍMÁNÍ SOUVISLOSTÍ
Událost je ovlivněna více než jen situací, ve které se daná osoba nachází. Na pracovišti může být určité jednání správné nebo nesprávné, a to částečně na základě situace. Skvělí vedoucí pracovníci často dokážou vycítit klíčové kontextové faktory a přizpůsobit jim své plány.
Bohužel svět není označen zjevnými odkazy na ty prvky situace, podle kterých byste se měli rozhodnout, co dělat dál. O tom, jak se přizpůsobit okolnostem, se dozvíte několika cestami, včetně zkušeností, mentorů, kteří vás vedou, a kurzů, které můžete absolvovat. Dalším fantastickým zdrojem kontextuálního učení je četba.
Literatura vám může ukázat, že dobře míněné činy mají kvůli určité situaci negativní důsledky. Příběhy úspěšných podniků mohou poukázat na kritické prvky souvislostí. Politické životopisy často pojednávají o tom, jak klíčoví vůdci identifikovali prvky situace, které ovlivnily důležité výsledky.
Ponoření se do četby pro potěšení vám dává možnost žít chvíli v jiných souvislostech, což vám může pomoci rozpoznat faktory, které by mohly změnit vhodnost jednání, jež se rozhodnete ve svém vlastním životě podniknout.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky