Klíčové body
- Ropa se ustálila, protože v USA skončilo řádění bouře Beryl pro ropný uzel v Houstonu a jeho okolí
- Ceny zlata v úterý v asijském obchodování vzrostly a získaly zpět část nočních ztrát
- Mezi průmyslovými kovy ceny mědi v úterý dále rostly, když se zotavily z prudkých červnových ztrát
Ropa je stabilní, obchodníci hodnotí dopad berylu a připravují se na Fed
Ropa Brent se obchodovala pod 86 dolary za barel poté, co v předchozích dvou seancích ztratila téměř 2 %, zatímco West Texas Intermediate se pohybovala poblíž 82 dolarů. Zatímco bouře Beryl pokračovala ve své cestě přes americkou pevninu, v Texasu probíhaly práce na obnově, přičemž některá infrastruktura – například přístav Houston a ropovod Explorer – zůstala mimo provoz. Zhruba 85 % Houstonu přišlo o elektřinu.
Ropa zůstává od počátku roku solidně nahoře, k čemuž přispělo snížení dodávek ze strany OPEC+, které trh utáhlo, a také očekávání, že Fed se chystá snížit úrokové sazby. Powell později v úterý přednese před bankovním výborem Senátu pololetní zprávu centrální banky o měnové politice USA a nabídne investorům náznaky dalšího vývoje výpůjčních nákladů.

Předpovědi vyšší spotřeby pohonných hmot během léta na severní polokouli ceny podporují, i když se objevují stále více náznaků, že optimismus slábne. Manažeři peněz zvýšili medvědí sázky na americký benzin na nejvyšší úroveň za posledních sedm let, protože zásoby se zvětšují. Vodítko ke stavu trhu přinese později v úterý zveřejnění krátkodobého energetického výhledu Úřadu pro energetické informace.
Vliv Berylu „byl omezenější, než se původně očekávalo,“ což pomohlo cenám odeznít, uvedl Yeap Jun Rong, tržní stratég společnosti IG Asia Pte v Singapuru. Podle něj investoři pravděpodobně zůstanou opatrní i v období před výpovědí předsedkyně Fedu a před klíčovými údaji o inflaci v USA.
Časové rozpětí představuje smíšený obrázek. Zatímco rozdíl mezi dvěma nejbližšími kontrakty ropy Brent zůstává v býčí, zpětně orientované struktuře – kdy se nejbližší kontrakt obchoduje s prémií oproti následujícímu měsíci -, úrovně oproti minulému týdnu poklesly. Naposledy činil 74 centů za barel v backwardation ve srovnání s 88 centy na začátku minulého týdne.
Ceny zlata rostou s Powellovou výpovědí v centru pozornosti
Ceny zlata v úterý v asijském obchodování vzrostly a získaly zpět část nočních ztrát, když obchodníci vyčkávali na holubičí signály z nadcházející výpovědi předsedy Federálního rezervního systému Jeroma Powella.
V pondělí žlutý kov ustoupil, ale v průběhu minulého týdne si stále držel určité zisky, protože řada měkkých údajů z trhu práce zvýšila očekávání snížení úrokových sazeb v září. K růstu zlata přispěl také slabý dolar.
Spotové zlato vzrostlo o 0,4 % na 2 367,97 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v srpnu vyskočily do 00:21 SEČ
Zlato roste; Powell by měl poskytnout další pokyny ohledně sazeb
Zlato těžilo ze zvýšených spekulací o snížení úrokových sazeb v září, zejména když dolar ustoupil.

Slabší údaje z trhu práce přiměly obchodníky sázet na to, že Powell během dvoudenního svědectví před Kongresem, které má začít později v úterý, zabrnká na holubičí strunu.
Powell sice nedávno upozornil na pokrok směrem k dezinflaci, zároveň však uvedl, že Fed stále potřebuje větší důvěru, aby mohl začít snižovat sazby.
Kromě Powella mají tento týden promluvit i další představitelé Fedu.
Na programu jsou také klíčové údaje o indexu spotřebitelských cen, které budou pravděpodobně hrát roli ve výhledu Fedu ohledně úrokových sazeb.
Nižší úrokové sazby jsou dobrou předzvěstí pro zlato a další drahé kovy vzhledem k tomu, že snižují atraktivitu dolaru a dluhu, které obvykle v prostředí vysokých sazeb září.
Ostatní drahé kovy v úterý rostly. Futures na platinu vzrostly o 0,7 % na 1 022,05 USD za unci a futures na stříbro o 1 % na 31,218 USD za unci. Stříbro v posledních měsících rovněž do značné míry překonávalo zlato.
Ceny mědi rostou, čeká se na další signály z Číny
Mezi průmyslovými kovy ceny mědi v úterý dále rostly, když se zotavily z prudkých červnových ztrát.

Benchmarkové futures kontrakty na měď na Londýnské burze kovů vzrostly o 0,2 % na 9 933,50 USD za tunu, zatímco jednoměsíční futures kontrakty na měď vzrostly o 0,4 % na 4,6245 USD za libru.
Obchodníci s mědí se soustředili především na další ekonomické podněty od největšího dovozce Číny, přičemž údaje o obchodu a inflaci mají být zveřejněny koncem tohoto týdne.
Čína však byla pro měď bolavým místem, neboť slábnoucí optimismus ohledně této země vyvolal prudké ztráty červeného kovu v průběhu června. Obavy z obchodní války se Západem rovněž udržovaly ceny mědi na relativně nízké úrovni.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky