Klíčové body
- Kam směruje světová ekonomika č. 1?
- Co nám ukazují aktuální data?
- Kam směřuje vývoj na trhu?
„Růstové obavy“, které pomohly vyvolat prudké, ale krátkodobé ztráty akcií na začátku srpna a znovu na začátku září, se zdají být vzdálenou vzpomínkou.
Zdá se, že investory místo toho zaměstnává nová obava: představa, že ekonomika je na jejich vkus možná až příliš dynamická.
I když nedávné měsíční údaje o nezaměstnanosti zveřejněné ministerstvem práce utvrdily představu, že trh práce skutečně oslabuje své aktuální tempo, nezabránilo to spotřebitelům v dalším utrácení.

Kam směruje světová ekonomika č. 1?
Výsledkem je, že ekonomika zůstává v solidní kondici, což pomáhá tlačit výnosy státních dluhopisů nahoru. Vyšší výpůjční náklady jsou pro ocenění akcií problémem, protože zvyšují náklady podniků na nesení dluhu, což jim ztěžuje financování kapitálových investic a, což je možná ještě důležitější, zpětné odkupy akcií.
Zdá se, že ekonomické údaje zveřejněné tento týden tuto představu ještě posílily, neboť páteční údaje o maloobchodních tržbách ukázaly, že spotřebitelé v posledních několika měsících nadále utráceli. K nadějím na oživení ekonomiky přispěl i ukazatel výrobní aktivity Federálního rezervního systému ve státě New York, který vykázal nečekané oživení a odhalil tak známky života v oblasti ekonomiky, který se po léta potýkal s problémy.
Na otázku, zda to znamená, že dobré zprávy pro ekonomiku se ovšem stávají ne tak dobrými pro samotné akcie, odpověděl George Cipolloni, portfolio manažer společnosti Penn Mutual Asset Management, kladně.
„Klíčovým bodem, který [předseda Fedu Jerome] Powell včera uvedl, bylo to, jak výjimečně silná je americká ekonomika, a přetrvávající síla z pohledu spotřebitelů je hlavním důvodem. Zdá se tedy, že trh chce, aby Fed pokračoval v cestě snižování sazeb, ale nezdá se, že by to nedávné ekonomické záznamy umožňovaly,“ uvedl.
Několik měsíců po zahájení býčího trhu v říjnu 2022 se zdálo, že akcie stoupají bez ohledu na to, co ukazují ekonomické údaje, pokud míra inflace nadále klesá. To se zřejmě změnilo v létě, kdy se investoři začali obávat, zda Fed neudržuje úrokové sazby příliš dlouho na vysoké úrovni, což zvyšuje hrozbu recese, která by mohla nahlodat zisky podniků.
Co nám ukazují aktuální data?
Nyní obavy, že Fed možná snížil svůj cíl pro základní úrokové sazby příliš rychle, přispívají k růstu výnosů státních dluhopisů, přičemž desetiletý dluhopis podle údajů společnosti FactSet v pátek poprvé za posledních šest měsíců koketovaly s úrovní 4,5 %.
Akcie se i přes rostoucí výnosy chvíli vyvíjely směrem k dalším a dalším ziskům. To se však začalo měnit koncem října, před volbami 5. listopadu.
Cipolloni uvedl, že rostoucí výnosy jsou v současné době největší hrozbou pro rally na akciových trzích.
„Pokud budeme svědky opětovného růstu inflace, který vyžene desetiletý výnos zpět k 5 %, byl bych neuvěřitelně překvapen, kdyby to akciový trh vzhledem k současnému ocenění přijal dobře,“ řekl.
Tom Lee ze společnosti Fundstrat poukázal na tržní měřítka inflačních očekávání, která od července výrazně vzrostla. To tento týden přispělo k tlaku na růst výnosů a ke ztrátám pro akcie – i když zdůvodnil, že část výprodejů v tomto týdnu byla způsobena vybíráním zisků po dosud nejlepším týdnu pro americké akcie v tomto roce.
Akcie v pátek otevřely na nižší úrovni a hlavní indexy byly na cestě k upevnění týdenní ztráty. Index S&P 500
klesl o 55 bodů neboli 0,9 % na 5 893 bodů. Nasdaq Composite
Zdá se, že představitelé Fedu zvýšili možnost, že by centrální banka mohla v prosinci odložit další snížení úrokových sazeb, přičemž nedávné komentáře Powella a prezidentky bostonského Fedu Susan Collinsové jsou považovány za pomyslné otevření dveří k pauze v rámci této politiky.
Futures na fed-fondové fondy v pátek vykazovaly prudký pokles pravděpodobnosti snížení sazeb v prosinci. Podle údajů CME Group se očekávání při posledním obchodování pohybovala kolem 55 %. To je méně než 70 % ze čtvrtka.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky