Klíčové body
- Futures stoupají
- Bankovní výsledky hospodaření
- Průzkum důvěry Michiganské univerzity
V předchozí seanci se akcie propadly a obnovily tak pokračující kolaps, který byla podpořen proměnlivými obchodními výroky prezidenta Donalda Trumpa. Mezitím se obchodníci připravují na novou várku výsledků hospodaření amerických bank a analytici pátrají po jakýchkoli komentářích týkajících se cel a širšího ekonomického výhledu. Zveřejněn má být také klíčový ukazatel nálady amerických spotřebitelů za duben.
Futures stoupají
Akciové futures na Wall Street směřovaly vzhůru, ale stáhly některé dřívější zisky poté, co se akcie v předchozí seanci propadly kvůli obnoveným obavám investorů z eskalace obchodní války mezi USA a Čínou.
Do >0:18 SEČ
Ve čtvrtek, pouhý den poté, co akcie zaznamenaly nejlepší den od roku 2008 díky úlevě, že Trump oznámil 90denní odklad většiny svých rozsáhlých recipročních cel, hlavní průměry velkou část těchto zisků smazaly.
Náladu zkalilo Trumpovo upřesnění, že od začátku svého druhého funkčního období zvýšil cla na čínský dovoz celkem o 145 %.

Trump již dříve uvedl, že v reakci na odvetná opatření Pekingu zvýší odvody na druhou největší světovou ekonomiku na 125 %. Bílý dům však později vysvětlil, že 125 % je navrch k 20 % clu, které prezident na Čínu již uvalil za její údajnou roli v dodávkách nelegální drogy fentanylu do USA.
Zmatek a nejistota, které víří kolem Trumpovy často rtuťovité obchodní politiky – stejně jako obnovený prodej amerických státních dluhopisů – do značné míry zablokovaly optimistickou březnovou zprávu o inflaci. Ta ukázala, že spotřebitelské ceny minulý měsíc meziročně vzrostly méně, než se očekávalo.
Bankovní výsledky hospodaření
Obchodníci budou v pátek pravděpodobně bedlivě sledovat nejnovější výsledky hospodaření řady významných amerických bank, včetně J.P. Morgan Chase
Analytici, kteří jsou obvykle považováni za neoficiální začátek sezóny čtvrtletních výkazů, naznačují, že tyto zprávy by mohly pomoci udávat tón korporátní Americe v době, kdy Trumpova cla komplikují plány mnoha podniků.
„Pro banky by [čísla] za první čtvrtletí měla být pravděpodobně v pořádku, ale nebude to v centru pozornosti, protože investoři pozorně naslouchají tomu, jak manažerské týmy popisují makroprostředí,“ uvedli analytici společnosti Vital Knowledge ve zprávě klientům.
Dodali, že očekávají, že „slovo ‚odolný‘ […] bude často používáno“ vedoucími pracovníky předních věřitelů, a to i přesto, že rostou obavy z dopadu odvodů na růst a inflaci. Začátkem tohoto týdne generální ředitel banky J.P. Morgan Jamie Dimon tvrdil, že cla pravděpodobně povedou k recesi a nesplácení úvěrů ze strany dlužníků.
Ačkoli jsou cla obecně odložena, stále mohou mít dopad na řadu bankovních činností, včetně poradenství při uzavírání obchodů a upisování, růstu úvěrů a tvorby rezerv, uvedli analytici Vital Knowledge.
Průzkum důvěry Michiganské univerzity
V ekonomickém kalendáři se trhy připravují na dubnový průzkum spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity.
Ostře sledovaný barometr důvěry domácností se v březnu propadl, protože Američané se obávali dopadu Trumpových cel na jejich osobní finance, podmínky podnikání a nezaměstnanost.
Současně prudce vzrostla inflační očekávání spotřebitelů, přičemž březnová zpráva Michiganské univerzity ukázala, že dlouhodobé projekce růstu cen se pohybují nad 4 % „s ohledem na častý vývoj a změny s hospodářskou politikou“.
Celkově tyto údaje naznačovaly, že Američané mohou být stále opatrnější a omezovat výdaje na nedůležité položky, protože se snaží vytušit důsledky Trumpových celních opatření. Následně se zvýšily obavy z možné recese v širší ekonomice, ačkoli poslední čísla nenaznačují, že by se USA již nacházely v útlumu.
Zlato dosáhlo rekordního maxima
Ceny zlata v pátek vzrostly na rekordní úroveň, čímž prodloužily nedávný růst, neboť poptávku po bezpečných aktivech nadále podporovaly zvýšené obavy z prohlubující se obchodní války mezi USA a Čínou.
Žlutý kov zaznamenal tento týden hvězdné zisky a překonal všechny ostatní kovy, protože investoři se vrhli na zlato a jen jako na vnímané bezpečné útočiště. Slabý kurz dolaru rovněž pomohl nastartovat určité zisky.

Poptávku po zlatě podpořila zvýšená volatilita rizikových aktiv, která byla vyvolána tím, že USA a Čína na sebe vzájemně uvalily vysoká obchodní cla.
Spotové zlato vzrostlo o 0,9 % na 3 204,94 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v červnu vyskočily do 03:21 SEČ o 1,4 % na 3 223,41 USD/unci.
Ropa je na cestě ke ztrátovému týdnu
Ceny ropy se v pátek zvýšily, ale byly na cestě k druhému ztrátovému týdnu v řadě, protože přetrvávají obavy, že obchodní napětí mezi USA a Čínou – dvěma největšími ekonomikami světa – zasáhne poptávku po ropě.
V 10:21 SEČ futures na ropu Brent vzrostly o 0,9 % na 63,92 USD za barel. Futures na americkou ropu West Texas Intermediate vzrostly o 1,0 % na 60,69 USD za barel.
Oba referenční kontrakty by měly tento týden klesnout přibližně o 4 % a přidat se tak k jejich 11% poklesu v předchozím týdnu.
Obchodníci se obávají, že prohlubující se mezinárodní obchodní napětí poškodí poptávku, zejména vzhledem k tomu, že Čína, která je nyní hlavním předmětem Trumpových trestajících cel, je největším světovým dovozcem ropy.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky