Klíčové body
- Moody’s snížila rating USA z AAA na Aa1 kvůli rostoucímu dluhu a úrokovým nákladům
- Akciové futures, dolar a dluhopisy reagovaly mírným poklesem, zlato posílilo
- Trhy zatím panice nepodléhají, ale odborníci varují před možnou korekcí
Šlo o poslední ze tří hlavních světových ratingových agentur, která USA držela na nejvyšší úrovni. Snížení přichází více než 13 let poté, co poprvé s ratingem Spojených států otřásla agentura S&P a v roce 2023 se k ní přidala i Fitch.
Tento krok vyvolal očekávanou, ale umírněnou reakci trhu. Futures na americké akciové indexy se v neděli večer propadly, americký dolar oslabil a výnosy desetiletých státních dluhopisů rostly. Naopak zlato posílilo, protože investoři hledali bezpečné útočiště. Přesto podle některých analytiků zatím nešlo o panickou reakci a trhy si ponechaly určitou stabilitu, alespoň na první pohled.

Trhy zatím zachovávají klid, ale napětí roste
Index futures na S&P 500 klesl o 0,7 %, přičemž se obchodoval poblíž úrovně 5 931 bodů. Dow Jones futures ztratily 230 bodů, tedy přibližně 0,5 %, a Nasdaq-100 futures odepsaly 1 %. Pokles zaznamenal také ICE U.S. Dollar Index, který měří výkon dolaru vůči hlavním světovým měnám – oslabil o 0,3 %. Výnos 10letých státních dluhopisů vzrostl o 3,5 bazických bodů na 4,48 %, což je reakce na vyšší rizikovou prémii státu. Naopak futures na zlato vzrostly o 1,4 % na 3 230 dolarů za unci.
Podle analytiků ze společnosti SPI Asset Management ale zatím nedochází k žádné zásadní tržní panice. Jak uvedl Stephen Innes, index S&P 500 se stále drží nad klíčovou technickou hranicí 5 900 bodů. „Medvědi dostali šanci, ale býci stále brání klíčové úrovně,“ uvedl. Jinými slovy – investoři zůstávají obezřetní, ale nikoliv panikařící.
Podobně se vyjádřil i Cam Hui, autor blogu Humble Student of the Markets. Ten upozornil, že současné snížení může být spouštěčem pro korekci či konsolidaci po silném růstu, který trh zažil v předchozích týdnech. Index S&P 500 například minulý týden posílil o 5,3 %, což byl jeho největší týdenní zisk od dubna 2020, kdy trhy reagovaly na první stimuly během pandemie.
Moody’s varuje před zadlužením, načasování je citlivé
Ve svém odůvodnění Moody’s uvedla, že snížení ratingu odráží více než desetiletý růst vládního dluhu USA a nárůst poměru úrokových plateb k HDP. Podle agentury jsou tyto úrovně výrazně vyšší, než je běžné u zemí s podobným ratingem. Moody’s zároveň zdůraznila, že se nejedná o izolovaný výkyv, ale o dlouhodobě nepříznivý trend, který zvyšuje fiskální zranitelnost USA.
Tento krok přichází v době, kdy americký Kongres zůstává rozdělen ohledně nového daňového a výdajového balíčku, který je klíčovým prvkem legislativní agendy prezidenta Donalda Trumpa. Jeho neschválení rozpočtovým výborem Sněmovny reprezentantů ve stejný den, kdy Moody’s rating snížila, jen zvýraznilo vnitropolitickou nestabilitu, jež může ovlivnit důvěru investorů.
Načasování tak podle analytiků zvyšuje tlak na výnosy amerických dluhopisů, zejména kvůli tzv. termínovým prémiím, které již začaly růst a nyní mohou dále akcelerovat. Tyto prémie odrážejí požadavek investorů na vyšší výnos za držení dlouhodobějších závazků USA v prostředí rostoucích rizik.
Odborníci upozorňují na psychologický efekt sníženého ratingu
Ačkoli reakce trhu byla zatím mírná, řada odborníků upozorňuje, že snížení ratingu by mohlo mít psychologický dopad na chování investorů v následujících týdnech. Michael Kramer ze společnosti Mott Capital připomněl, že ačkoliv USA byly již v minulosti sníženy agenturami S&P
Znepokojení vzbuzuje i fakt, že zahraniční institucionální investoři – tedy klíčoví kupci amerického dluhu – se státním dluhopisům již několik měsíců systematicky vyhýbají. Podle Stephena Innesa právě oni „viděli snížení přicházet“ a aktuální krok Moody’s je pro ně spíše potvrzením již zohledněných obav.
Ministr financí Scott Bessent se v reakci na snížení ratingu pokusil trhy uklidnit. V rozhovoru pro NBC v pořadu Meet the Press uvedl, že považuje Moody’s za opožděného indikátora, který pouze zachycuje skutečnosti, jež už investoři dávno zohlednili. „Myslím, že to si o ratingových agenturách myslí všichni,“ řekl. Zdůraznil přitom, že Spojené státy stále přitahují biliony dolarů investic, což je podle něj důkazem důvěry v ekonomickou sílu země.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky