Akcie v pátek uzavřely se smíšeným výsledkem. V minulém týdnu obchodníci strávili jestřábí komentář předsedy Federálního rezervního systému Jeroma Powella, který ve svém projevu v Jackson Hole ve Wyomingu varoval, že by mohlo dojít k dalšímu zvyšování sazeb. Vstřebali také vynikající výsledky společnosti Nvidia
Technologický index Nasdaq Composite v pátek přerušil tři týdny ztrát v řadě, stejně jako index S&P 500. Dow Jones Industrial Average je mezitím jediným hlavním průměrem, který zaznamenal druhý ztrátový týden v řadě.
V tomto týdnu by se trhy mohly dočkat dalších pozitivních zpráv, když budou ve čtvrtek zveřejněny údaje o výdajích na osobní spotřebu, které jsou klíčovým ukazatelem inflace, a v pátek bude zveřejněna srpnová zpráva o zaměstnanosti.
„Myslíme si, že Fed bude pokračovat nebo nakonec přijde na to, že se nacházíme na trhu práce, který masivně zpomaluje, a to mu umožní dále nezvyšovat sazby. A to je pro trh příznivé,“ řekl generální ředitel společnosti Infrastructure Capital Management Jay Hatfield. „A tak bychom příští týden hráli jako mírně býčí.“
Bez ohledu na to hlavní indexy uzavřou ztrátový měsíc, protože na akcie tento měsíc doléhaly vyšší výnosy a snížení ratingu agentury Fitch. Průmyslový index Dow Jones v srpnu ztratil více než 3 %. Index S&P 500 je nižší o téměř 4 %.

Mezitím index Nasdaq Composite utrpěl nejhorší ztrátu ze všech indexů. Tento index, který se opírá o technologické trhy, se propadl o více než 5 %.
Očekávání uvolnění
Podle ekonomů oslovených agenturou FactSet se očekává, že srpnová zpráva o zaměstnanosti, která bude zveřejněna v pátek 1. září, ukáže, že počet zaměstnanců v nezemědělském sektoru v USA se tento měsíc rozšířil o 175 000 osob. To by znamenalo pokles oproti červenci, kdy americká ekonomika expandovala o slabších 187 000, než se očekávalo. Mnozí investoři se zaměří zejména na sektor služeb.
„Další ochlazení na trhu práce a v sektoru služeb,“ uvedl Brian Ellis, portfolio manažer společnosti Morgan Stanley Investment Management. „To je opravdu důležité pro další pokrok na poli inflace.“
Zprávě z trhu práce bude ve čtvrtek předcházet zpráva o červencových výdajích na osobní spotřebu neboli PCE. Tento Federálním rezervním systémem pozorně sledovaný ukazatel inflace v červnu vzrostl o 0,2 %. V tomto měsíci byla míra celkové inflace nejnižší od března 2021.
Pokud obě zprávy ukáží zmírnění inflace, mohlo by to ukázat, že Fed je o to blíže konci svého cyklu utahování. To by bylo pro investory přínosem, zejména poté, co Powell ve svém pátečním projevu v Jackson Hole ve Wyomingu zopakoval tvrdý postoj vůči inflaci a naznačil, že by mohlo dojít k dalšímu zvýšení sazeb.
„Přestože se inflace od svého vrcholu posunula směrem dolů, což je vítaný vývoj, zůstává stále příliš vysoká,“ uvedl Powell ve svém projevu. „Jsme připraveni dále zvyšovat sazby, pokud to bude vhodné, a hodláme držet politiku na restriktivní úrovni, dokud si nebudeme jisti, že inflace trvale klesá směrem k našemu cíli.“

Žádné další zvyšování sazeb?
Mnozí investoři totiž očekávají, že Federální rezervní systém zde se zvyšováním sazeb pravděpodobně skončil, protože tvůrci politiky čekají na dopady vyšších sazeb na reálnou ekonomiku. V průběhu minulého roku centrální banka zvýšila svou sazbu z fondů do cílového pásma 5,25 % až 5,5 %.
„Myslíme si, že Fed zde pravděpodobně skončil,“ řekl Brian Ellis ze společnosti Morgan Stanley. „Myslíme si, že růst i inflace budou nadále zpomalovat, protože vidíme, jak měnová politika působí na systém. Myslím, že Fed ví, že politika má zpoždění, a myslím, že se to ukazuje zejména v případě cyklu zpřísňování.“
„Takže, víte, je tu pro ně vyšší laťka pro další utahování,“ dodal Ellis. Dodal, že očekává měkké přistání ekonomiky.
Podle nástroje CME Fedwatch Tool činí pravděpodobnost, že Federální rezervní systém v září přeruší svou činnost, přibližně 80 %. Mezitím v listopadu obchodníci sázejí na zhruba 46% šanci, že centrální banka tehdy zvýší sazby.
Někteří účastníci trhu však pochybují o tom, že Fed v dohledné době sníží sazby, i když už je se zvyšováním sazeb hotov – nebo se k němu blíží. Jako důvod uvádějí inflaci, která je stále vysoko nad dvouprocentním rozpětím centrální banky.
„Nemyslím si, že by snížení bylo v dohledné době na pořadu dne,“ řekl Ben Kirby, spoluvedoucí oddělení investic společnosti Thornburg Investment Management. „Poté, co se spálili a v posledních několika letech špatně odhadli, si myslím, že se pravděpodobně přikloní na stranu opatrnosti, aby se ujistili, že inflace je skutečně potlačena, než začnou znovu stimulovat.“

Vyšší výnosy dluhopisů
Tento týden bude posledním týdnem před víkendem na Svátek práce, po kterém se obchodníci vrátí za své pracovní stoly poté, co strávili léto mimo domov. Investoři obracejí list za srpnem, který byl pro akcie nepříznivý, ale i září je pro akcie historicky špatným měsícem.
Obchodníci totiž očekávají, že zvýšené výnosy dluhopisů budou v nadcházejícím měsíci nadále konkurovat akciím. Investoři stále častěji hledají příležitosti v oblasti příjmů, protože se vyrovnávají s možností vyšších sazeb po delší dobu.
„Srpen byl měsícem, kdy výnosy dluhopisů rostly a investoři a akciové trhy se stáhly a řekly si: ‚Počkejte chvíli, pokud mohu získat 5 % na hotovosti, tak to vlastně konkuruje mé akciové alokaci. A tak možná potřebuji snížit svou akciovou alokaci a prostě si těch 5 % nějak uzamknout,“ řekl Kirby z Thornburg.
„Jakmile vstoupíme do září, myslím si, že tato síla investorů, kteří si i nadále říkají: ‚Chci si vzít svých 5 % bez rizika‘ místo rizikových 8 % nebo 9 % v akciích, může určitě pokračovat po celý měsíc září,“ dodal.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky