Žlutý kov si oddechl, když dolar sestoupil z desetiměsíčního maxima, zatímco nedávný růst výnosů státních dluhopisů se zřejmě také zastavil.
Ceny zlata však stále ošetřovaly prudké ztráty za září, přičemž většina z nich přišla v minulém týdnu poté, co Federální rezervní systém uvedl, že úrokové sazby zůstanou vyšší po delší dobu.
Ceny kovů také ztratily klíčovou úroveň 1 900 USD za unci, což pravděpodobně předznamenává další ztráty a udržuje vyhlídky na oživení v nejasných barvách.
Spotové zlato se ustálilo na 1 865,30 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v prosinci vzrostly o 0,2 % na 1 882,05 USD za unci.
Spotové ceny klesly o 3,3 %, zatímco futures na zlato v září měly ztratit 4,3 %. Zároveň směřovaly k nejhoršímu měsíci od února.

PCE inflace v centru pozornosti, dolar a výnosy chladné
Dolar v asijském obchodování klesl o 0,2 %, stejně jako výnosy desetiletých státních dluhopisů poté, co tento týden zaznamenaly silné milníky.
Trhy nyní vyčkávají, zda má rallye další nohy, protože později během dne mají být zveřejněny údaje o výdajích na osobní spotřebu – preferovaný ukazatel inflace Fedu.
Analytici očekávají, že tento údaj v srpnu oproti předchozímu měsíci zrychlil a sledoval tak nárůst spotřebitelské inflace v prostředí tlaku na zvyšování cen pohonných hmot a stabilních maloobchodních výdajů.
Silnější údaj o inflaci dává Fedu větší prostor pro udržení vyšších sazeb. Centrální banka minulý týden uvedla, že by mohla potenciálně zvýšit sazby ještě jednou v roce 2023 a do roku 2024 je bude snižovat s menším rozpětím.
Vysoké sazby nevěstí pro zlato nic dobrého vzhledem k tomu, že zvyšují oportunitní náklady investice do zlata.
Ceny mědi rostou díky nadějím Číny
Mezi průmyslovými kovy ceny mědi v pátek prudce vzrostly a v prostředí menšího tlaku dolaru uhradily část svých ztrát, které utrpěly do září.

Futures na měď vzrostly o 0,7 % na 3,7363 USD za libru a za září klesly o 2,3 %, což je druhý měsíc v červených číslech v řadě.
Zatímco obavy ze zpomalující čínské poptávky byly v průběhu měsíce hlavním zdrojem tlaku na měď, červený kov získal určitou podporu díky sázkám, že spotřebitelské výdaje a podnikatelská aktivita se v Číně během týdenních svátků v polovině podzimu, které začínají dnes, zvýší.
Čína je největším světovým dovozcem mědi a v uplynulém roce měla na cenu červeného kovu klíčový vliv.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky