Maloobchodní prodejci budou oznamovat výsledky hospodaření v kontextu přetrvávajících obav z inflace a ekonomického výhledu a ceny ropy budou zřejmě i nadále vysoce volatilní. Zde je přehled toho, co potřebujete vědět na začátek týdne.
Údaje o inflaci v USA
Investoři očekávají úterní údaje o spotřebitelských cenách v USA za říjen, aby se dozvěděli aktuální informace o pokroku Fedu v jeho boji za další snižování inflace z loňských několikadenních maxim.
Očekává se, že inflace meziměsíčně vzrostla o 0,1 %. Zářijový index spotřebitelských cen vzrostl o 0,4 % v důsledku překvapivého nárůstu nákladů na nájemné, ale zároveň ukázal zmírnění základních inflačních tlaků.
Výraznější zmírnění by mohlo rozdmýchat diskuse o maximální úrokové sazbě, které podpořila říjnová zpráva o zaměstnanosti, jež poukázala na uvolnění podmínek na trhu práce.
Spojené státy také zveřejní údaje o cenách výrobců spolu s údaji o maloobchodních tržbách za říjen, u nichž se očekává, že se po řadě solidních měsíčních přírůstků ponoří do záporného teritoria.
Mezi další údaje, které mají být zveřejněny, patří zprávy o průmyslové výrobě, zahájených stavbách pro bydlení a počátečních žádostech o podporu v nezaměstnanosti.

Vystoupení představitelů Fedu
Investoři budou mít během týdne možnost vyslechnout několik představitelů Fedu, včetně prezidenta newyorského Fedu Johna Williamse, prezidenta chicagského Fedu Austana Goolsbeeho, guvernéra Philipa Jeffersona a guvernéra Michaela Barra, neboť tvůrci politiky zvažují případné další zpřísnění před svým dalším zasedáním 12. a 13. prosince.
Minulý čtvrtek předseda Fedu Jerome Powell uvedl, že představitelé „nejsou přesvědčeni“, že úrokové sazby jsou ještě dostatečně vysoké, aby ukončily boj s inflací. Ačkoli Fed nechce politiku příliš utahovat, Powell uvedl, že „největší chybou, kterou bychom mohli udělat, je opravdu to, že se nám nepodaří dostat inflaci pod kontrolu“.
Jeho komentář podpořili i kolegové, prezidentka sanfranciského Fedu Mary Dalyová v pátek uvedla, že ještě není připravena říci, zda Fed se zvyšováním sazeb skončil.
Investoři se soustředili na referenční výnosy státních dluhopisů, které poněkud polevily z 16letých maxim, když posuzovali, zda sazby skutečně dosáhly vrcholu a kdy by centrální banka mohla začít snižovat sazby.
Maloobchodní zisky v USA
Výsledková sezóna za třetí čtvrtletí sice už pomalu končí, ale v nadcházejícím týdnu bude zveřejňovat data několik významných maloobchodních prodejců, přičemž investoři budou sledovat údaje o tom, jak se drží spotřebitelské výdaje.
V úterý před otevřením trhu bude reportovat Home Depot
Společnost Target se potýká s vyššími náklady a tento velký maloobchodní řetězec již několikrát snížil svůj výhled poté, co na začátku tohoto roku varoval, že drobné krádeže zboží neblaze ovlivňují jeho hospodářský výsledek.
Naproti tomu akcie Walmartu se začátkem tohoto měsíce dostaly na rekordní úroveň díky rostoucím tržbám a ziskům, které v srpnu výrazně překonaly očekávání.
Mezi další maloobchodní prodejce, kteří budou v průběhu týdne reportovat, patří společnosti TJX Companies

Staronové riziko uzavření americké vlády
Hrozí riziko uzavření federální vlády, pokud zákonodárci ve Washingtonu nebudou schopni do pátku schválit opatření k alespoň dočasnému financování provozu.
Tvrdé požadavky na prudké škrty ve výdajích a politické dodatky včetně omezení potratů rozdělily republikány na velkou část roku 2023, přičemž republikánští centristé prosazují více bipartitní přístup, který může získat podporu v Senátu.
Předseda Sněmovny reprezentantů USA Mike Johnson v sobotu představil republikánské provizorní výdajové opatření, jehož cílem je odvrátit částečný shutdown, ale tento neortodoxní plán se rychle dostal pod palbu kritiky členů obou stran.
Nové spory by mohly obnovit obavy o řízení největší světové ekonomiky.
Volatilita cen ropy
Ceny ropy v pátek posílily přibližně o 2 %, když Irák vyjádřil podporu omezením těžby OPEC+ před zasedáním, které se uskuteční za dva týdny, a když někteří spekulanti před víkendovou nejistotou pokryli masivní krátké pozice.
Přesto se ceny usadily s týdenní ztrátou 4 %, což je jejich třetí týdenní pokles v řadě.
Obavy z výhledu globální poptávky vyvážily obavy z možného výpadku produkce v souvislosti s konfliktem na Blízkém východě na pozadí slabých ekonomických údajů z Číny, USA a Velké Británie z minulého týdne.
Obchodníci s energiemi se těší na setkání Organizace zemí vyvážejících ropu a spojenců včetně Ruska, které se uskuteční 26. listopadu.
Analytici se domnívají, že OPEC+ by mohl dále snížit dodávky, pokud budou ceny nadále klesat.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky