Klíčové body
- Ropa zaznamenala největší týdenní zisk od října díky geopolitickému napětí, nižším zásobám v USA a vládním stimulům v Číně.
- Geopolitické faktory, jako útoky v Jemenu a na ruské rafinerie, posílily ceny ropy a udržely je poblíž dvouměsíčního maxima.
- Ceny zlata stagnují před náznaky ohledně amerických úrokových sazeb.
- Ceny mědi rostou díky čínským stimulům a očekávání lepší ekonomické situace.
Ropa zažívá nejlepší týden od října kvůli rostoucím geopolitickým rizikům
Ropa dosáhla největšího týdenního zisku od října díky přetrvávajícímu geopolitickému napětí, nižším zásobám ropy v USA a vyhlídkám na další vládní stimuly v klíčovém dovozci ropy Číně.
Globální benchmark Brent se pohyboval poblíž 82 dolarů za barel poté, co v předchozí seanci vyskočil o 3 % při prvním vymanění se z úzkého nedávného rozpětí. West Texas Intermediate se držela poblíž 77 dolarů za barel a obchodovala se blízko dvouměsíčního maxima.
Pozadím růstu ropy bylo zvýšené napětí na Blízkém východě, kdy USA udeřily na Íránem podporované povstalce Houthi v Jemenu, aby je donutily zastavit útoky na obchodní lodní dopravu. Jinde ohrozily toky ropy údery na rafinerie v Rusku, protože válka na Ukrajině se protahuje.
Ropa v lednu posílila o více než 7 %, přičemž další podporu jí poskytlo nečekaně velké snížení zásob v USA a snaha čínských politiků o podporu ekonomiky. Přesto zůstává mnoho obchodníků opatrných vzhledem k vyhlídkám na silnou nabídku ze strany producentů mimo OPEC a také ke zpomalení růstu poptávky u hlavních dovozců včetně Indie.

„Předchozí intervenční snahy o odvrácení útoků v Rudém moři nepomohly zabránit narušení dodávek,“ uvedl Yeap Jun Rong, tržní stratég společnosti IG Asia Pte. To podle něj vedlo účastníky k tomu, že cenu za napětí stanovili na delší dobu, a dodal, že sentiment podpořily také nižší zásoby v USA a silné údaje o americkém HDP.
Došlo k výraznému rozšíření některých ostře sledovaných časových rozpětí ropy, což signalizuje přísnější podmínky. Tříměsíční spread ropy Brent se dostal až na 1,25 dolaru za barel do backwardace, což je býčí vzorec. To je nárůst oproti rozdílu pouhých 16 centů za barel na začátku měsíce.
Ceny zlata bojují před inflací a náznaky Fedu; měď čeká silný týden
Ceny zlata se v pátek držely v úzkém rozpětí a směřovaly k druhému týdnu v červených číslech v řadě, protože očekávání dalších náznaků ohledně amerických úrokových sazeb udržovalo obchodníky v napětí, přičemž v centru pozornosti jsou nyní klíčové údaje o inflaci a zasedání Federálního rezervního systému.
Na druhé straně ceny mědi směřovaly k silnému týdennímu výkonu poté, co hlavní dovozce Čína zavedla další stimulační opatření, což zvýšilo naději, že poptávka po červeném kovu zůstane silná.
Čínská stimulační opatření se projevila určitým zlepšením chuti k riziku, což spolu s řadou rekordních hodnot na Wall Street dále snížilo poptávku po zlatě.
Posílení dolaru – v návaznosti na silnější než očekávané údaje o hrubém domácím produktu – rovněž zatížilo ceny zlata a udrželo je pevně v obchodním pásmu 2 000 až 2 050 USD, které se vytvořilo v průběhu minulého týdne.
Spotová cena zlata se ustálila na 2 021,41 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v únoru vzrostly do 23:46 ET
Přesto větší ztráty žlutého kovu brzdila určitá poptávka po bezpečném přístavu, protože se zhoršila válka mezi Izraelem a Hamásem a rostoucí konflikt na Blízkém východě.

PCE inflace, zasedání Fedu v centru pozornosti
Trhy nyní očekávají nové podněty ohledně měnové politiky USA, počínaje údaji o indexu cen PCE – preferovaném ukazateli inflace Fedu -, které budou zveřejněny později v pátek. Očekává se, že údaj zopakuje, že inflace zůstala v prosinci tvrdohlavá.
Ustálená inflace spolu s rostoucími známkami odolnosti americké ekonomiky dávají Fedu větší prostor pro delší udržování vyšších sazeb. Očekává se, že tato představa omezí jakýkoli výraznější růst zlata v nadcházejících měsících.
Fed bude zasedat příští týden a všeobecně se očekává, že sazby ponechá na stejné úrovni. Na trzích se také objevily ceny, které počítaly s tím, že centrální banka během březnového zasedání sazby podrží, což převrátilo dřívější očekávání snížení sazeb o 25 bazických bodů.
Vyšší a dlouhodobější výhled amerických sazeb je pro ceny zlata špatným znamením, protože vysoké sazby zvyšují náklady příležitosti investovat do žlutého kovu.
Ceny mědi oslabují, ale díky optimismu ohledně Číny mají před sebou silný týden
Futures na měď s expirací v březnu klesly o 0,2 % na 3,8617 USD za libru, ale tento týden měly přidat více než 2 % poté, co vystoupaly na třítýdenní maxima.

K růstu mědi přispěly především další měnové stimuly v Číně, která je největším dovozcem mědi a která pomohla potlačit obavy z hrozícího zpomalení poptávky.
Analytici však stále pochybují o tom, jak velkou ekonomickou podporu další měnové stimuly poskytnou, vzhledem k tomu, že Čína se potýká s výrazným zpomalením spotřebitelských a podnikatelských výdajů. V roce 2023 se také nepodařilo realizovat hospodářské oživení po skončení pandemie COVID a sentiment vůči Číně zůstával do značné míry negativní.
Pozornost se nyní soustředí na nadcházející údaje o indexu nákupních manažerů z této země, které budou zveřejněny příští týden, aby se získaly další signály o ekonomice.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky